
A közigazgatási hivatalok jogutódjaiként a mai nappal, január 1-jével megalakultak a kormányhivatalok.
A hivatalokba 14 területi államigazgatási szerv integrálódik. Ezek a területi igazságügyi hivatalok, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatalok, a földhivatalok, a regionális egészségbiztosítási pénztárak, a regionális nyugdíj-biztosítási igazgatóságok, a regionális munkaügyi központok, a regionális munkaügyi felügyelőségek, a regionális munkavédelmi felügyelőségek, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság regionális felügyelőségei, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal regionális irodái, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) regionális intézetei, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságai, a Nemzeti Közlekedési Hatóság regionális igazgatóságai, valamint az Oktatási Hivatal regionális igazgatóságai. A közigazgatási hivatalok jogutódjaiként megalakult kormányhivatalok a kabinet általános hatáskörű területi államigazgatási szervei, székhelyük a megyeszékhelyeken van, a főváros és Pest megye esetében Budapesten. A fővárosi és a 19 megyei kormányhivatal a jogszabályoknak és a kormány döntéseinek megfelelően összehangolja és elősegíti a kormányzati feladatok területi végrehajtását. A kormány célja a hivatalok létrehozásával, hogy az eddigi széttagolt, párhuzamosan működő területi kormányzati szerveket központosítsa. A hivatalokat kormánymegbízottak vezetik, akiket a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezett ki. Kormánymegbízott olyan büntetlen előéletű személy lehet, aki az országgyűlési képviselők választásán választójoggal rendelkezik. Nem lehet kormánymegbízott azonban helyi önkormányzati képviselő, fővárosi, megyei közgyűlés tagja, polgármester, megyei közgyűlés elnöke, főpolgármester, alpolgármester, megyei közgyűlés alelnöke, főpolgármester-helyettes, kisebbségi önkormányzat elnöke vagy képviselője. Budapesten
Pesti Imre
, Bács-Kiskunban
Kerényi János
, Baranyában
Hargitai János
, Békésben
Erdős Norbert
, Borsod-Abaúj-Zemplénben
Demeter Ervin
, Csongrádban
B. Nagy László
, Fejérben
Dorkota Lajos
, Győr-Moson-Sopronban
Széles Sándor
, Hajdú-Biharban
Rácz Róbert
, Hevesben
Horváth László
, Jász-Nagykun-Szolnokban
Lengyel Györgyi
, Komárom-Esztergomban
Czunyiné Bertalan Judit
, Nógrádban
Szabó Sándor
, Pest megyében
Tarnai Richárd
, Somogyban
Juhász Tibor
, Szabolcs-Szatmár-Beregben
Vinnai Győző
, Tolnában
Tóth Ferenc
, Vasban
Harangozó Bertalan
, Veszprémben
Kovács Zoltán
, Zalában pedig
Rigó Csaba Balázs
lett a kormányhivatal vezetője. A kinevezettek többsége fideszes, illetve KDNP-s parlamenti képviselő. Mivel a kormányhivatal-vezetői tisztség összeférhetetlen az önkormányzati pozíciókkal - és a kinevezettek közül sokan töltöttek be ilyen posztokat -, több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának pedig új polgármestere lesz, és több városi önkormányzatban is változásokra kell számítani. A fővárosi és a 19 megyei kormányhivatal hivatali szervezetét főigazgató vezeti, aki helyettesíti a kormánymegbízottat távolléte vagy akadályoztatása esetén. A kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodái az úgynevezett kormányablakok lesznek, amelyek a megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban, összesen 29 helyszínen működnek január 3-ától, hétfőtől. A kormányablakokban 29-féle ügyet lehet majd intézni, így lehet például ügyfélkaput nyitni, vállalkozásokkal kapcsolatos ügyeket intézni, családi pótlékot, gyest, anyasági támogatást igényelni, és általános tájékoztatást kérni. A kormányhivatalok 2011. évi költségvetése 124 milliárd forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.