Kajak-kenu vb: Vajda nevetett, Janics dühöngött

2009. augusztus 13., csütörtök
Bejutott a női kajaknégyes 500 méteren a döntőbe, de Janics Natasa nagyon dühös volt a célban, mert az előfutamban kikaptak a lengyelektől. Vajda Attila viszont vidáman végig evezte az ezer métert, és negyedikként kerül a középfutamba Kanadában a kajak-kenu világbajnokságon. „Nagyon mérges vagyok” – mondta a háromszoros olimpiai bajnok Janics Natasa, amikor kiszállt az előfutam után a hajóból Kanadában a kajak-kenu világbajnokságon. A Janics Natasa, Kovács Katalin, Benedek Dalma, Kozák Danuta alkotta négyes a lengyelek mögött második helyen ért célba, és ezt zokon vette a Démász Szeged VE versenyzője. „Nyerni szerettünk volna, és mégis megvertek bennünket a lengyelek. Nem úgy ment a hajó, ahogy szerettük volna” – mérgelődött a szegedi kajakos. A lengyelektől három tized másodperccel vereséget szenvedett 500-as egység természetesen bejutott a döntőbe, hiszen K4 női 500 méteren két előfutamot rendeztek és az első három-három helyezett egyenesen a fináléba került. Nati mérgelődése azért is érthető, mert a másik előfutamban induló nagy rivális németek szédületes időt mentek. A Vagner-Augustin, Dietze, Leonhardt, Reinhardt német négyes 1:38.973-mal nyert a spanyolok előtt, míg a magyarok a másik előfutamban 1:40.814-et hajóztak. Remélhetőleg a két egység között a döntőben nem lesz két másodperc különbség, mert ez több mint egy hajót jelentene. Az időeredmények akkor igazán nem érdeklik a szakvezetőket, ha lazán versenyzik az egység, viszont a magyarok jobb időt akartak menni. Talán a magyarázat is megvan a gyengébb eredményre. „Kovács Kati az egyes lapáttal evezett, ami rövidebb. Ennek magyarázata: rögtön a négyes után ezer egyesben állt rajthoz. És nem tudott lapátot cserélni” – tudtuk meg Petrovics Kálmántól, a Démász Szeged VE igazgatójától. A 23-szoros világbajnok Kovács Kati negyedóra múlva megnyerte futamát K1 1000 méteren. A másik szegedi ász az olimpiai és világbajnok Vajda Attila egyáltalán nem volt mérges, hogy csak a negyedik legjobb idővel jutott C1 1000 méteren a középfutamba. A kenusoknál nem volt mód döntőbe kerülni. „Ráhangolásnak jó volt. Ahhoz, hogy igazi vb hangulatba kerüljek, kell még néhány ilyen futam” – nyilatkozta a Démász Szeged versenyzője, aki magyar idő szerint este negyed 9-kor állt rajthoz 500 méteren. Futamában harmadik lett, ugyanolyan könnyed evezéssel, mint 1000 méteren. Ezen a távon sem lehetett az előfutamból közvetlenül a döntőbe kerülni. Vajda Attila pénteken a középfutamokban már erőteljesebb kenuzást fog bemutatni, hogy jó pályát kapjon a finálékban. Csütörtökön volt még egy szegedi egység, akiért lehetett szorítani. K4 1000 méteren a Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely ( ő nem szegedi – a szerk.) alkotta négyes a futamában harmadik lett. A magyarok titkon remélték, hogy egyből a döntőbe jutnak. Ez nem sikerült, mert nemcsak a szlovákoktól, hanem az angoloktól is kikaptak. Persze nem búslakodnak, hiszen a középdöntőben még jobban összerázódhat a csapat és csúcsformában, a fináléban kell hajtani.