Kajak-kenu vb: Janics Natasa ismét aranyérmes

2009. augusztus 15., szombat

Két arany- és egy bronzérem az első napon a kajak-kenu vb-n

A Démász Szeged VE versenyzője, Janics Natasa megszerezte 13. világbajnoki aranyérmét a kajak-kenu vb-n Kanadában. Kovács Katalin az első napon négyesben és egyesben is első lett. Sajnos a szegedi olimpiai és világbajnok Vajda Attila ezer méteren csak a nyolcadik lett. A magyarok az első napon két arany- és egy bronzérmet nyertek.

A Démász Szeged VE háromszoros olimpiai bajnok kajakosa,

Janics Natasa

Kanadában megszerezte 13. világbajnoki címét. A dartmouth-i tavon megrendezett világbajnokságon az első magyar érmet a magyar női kajakos négyes szerezte meg 500-on. A

Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma

egység előtt féltávnál, 250 méternél még a németek vezettek egy másodperccel. A németek nagyon bekezdtek, és szokás szerint a rajtot is kitűnően kapták el. A táv második felében a jelenlegi legjobb négy magyar kajakosnő olyan csapásszámra kapcsolt, amit a végén a németek sem hittek el. Sajnos a televízió előtt szurkolók is csak néhány méterrel a cél előtt szembesülhettek, hogy mi is történt, mekkorát is alakítottak a magyar hölgyek. Mindez annak köszönhető, hogy a kanadai televízió minden világversenyt alulmúlva közvetítette az eseményeket. Az utolsó kétszáz méteren egyáltalán nem lehet látni, hogy melyik egység milyen helyen áll. A német és a magyar hajó célba érését követően azt láttuk, Benedek Dalma örömében csapkodja a vizet. Ő már tudott valamit, ő volt az, aki elsőként érzékelte, nyert a magyar négyes. Igaz, mindössze négy ezred volt a különbség, de a javunkra. Az eredményhirdetésnél a magyar lányok fel akartak állni a dobogóra, az viszont nem volt. Szokatlanul, a szervezők csak egy táblával jelezték a helyezéseket. Méltatlan egy világbajnoksághoz. Az pedig egyenesen felháborító, hogy a magyar Himnuszba belebeszélt a hangosbemondó, majd lekeverték nemzeti dalunkat. Talán véletlen, talán nem, de tény: a világbajnokság hivatalos internetes lapján az 1000 méteres döntők eredményeit felsorakoztató listán csak a magyar zászló nem volt látható, minden más versenyző neve mellett ott díszelgett a nemzeti lobogó. Nem hiszem, hogy a szervezők csalódtak a magyar válogatott ezer méteren induló férfi stábjában, és ezzel akarták hazánkat büntetni. Ehhez csak a szövetség vezetőinek van joga, természetesen ehhez meggondoltan értékelni kell a történteket. Sajnos egyetlen magyar férfi kajakos és kenus sem került a dobogóra a hosszabb távon. Ami a legnagyobb meglepetés, hogy a szegedi címvédő, a pekingi olimpia első helyezettje, a kenus

Vajda Attila

tudásától messze elmaradva csak 8. lett. A Démász Szeged VE versenyzője több mint 13 másodperccel kapott ki attól az üzbég

Menkovtól

, akit parádésan lehajrázott egy éve az olimpián. Az üzbég rajt-cél győzelmet aratott, míg Attila csak 500 méterig tudta tartani az iramot. Bár már ekkor tetemes, több mint egy hajóhossz volt a különbség a két klasszis között. Reménykedtünk, hogy a szegedi fiú előbukkan, de nem jött csak a mezőny végén. Bíztak a SZEGEDma.hu olvasói is Attilában, hiszen 85 százalékuk remélte, hogy Vajda megvédi világbajnoki címét. A három szegedivel felálló kajaknégyes –

Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor

Boros Gergely

(utóbbi nem szegedi – a szerk.) – szépen dolgozott a táv kétharmadáig, de a fehéroroszok, a franciák, a szlovákok, és a csehek is jobban húztak a végén. Így a magyar csapatnak az ötödik hely jutott. Szintén a kanadai televíziósok jóvoltából – akik a nem olimpiai számokat nem közvetítették(!) – nem szurkolhattuk végig Kovács Kati fantasztikus versenyét ezer méteren. Az időeredményekből kiderül, Kati egy másodpercig sem hagyta, hogy legnagyobb vetélytársa, a német

Weber

eléje kerüljön. Hatalmas iramot diktált, háromszor is egy percen belül teljesítette a 250 métert, ami padlóra vágta az ellenfeleket. A K1 1000 méteren a győzelemhez 4 percen belüli időre volt szükség. Kovács Kati több mint fél másodperces előnnyel ért célba. Az első döntős nap végén női K2 ezer méteren a

Benedek, Medveczky

duó is felléphetett a képzeletbeli dobogóra, harmadik lett. Így a magyarok az első napon a hölgyek jóvoltából két arany- és egy bronzéremmel zártak. Magyar idő szerint este a 200 méteres elő- és középfutamokat rendezték. Janics Natasa kiválóra vizsgázott: egyesben, párosban és négyesben is a vasárnapi döntőbe jutott. A szintén szegedi

Horváth Gábornak

a triplázás nem sikerült, egyesben lemaradt a döntőről, de ott lesz párosban és négyesben. Vasárnap a váltókkal zárul a világbajnokság. Először előfutamokat rendeznek, majd jöhetnek a döntők. Reméljük több szegedivel, hiszen váltóban rajthoz áll Janics Natasa, Vajda Attila és Horváth Gábor is. Lesz miért izgulnunk!

A darthmouth-i kajak-kenu világbajnokság szombati győztesei és a magyarok eredményei:

Férfiak, 1000 méter:

K1: 1. Hoff (német) 3:29.425, ….7. Kucsera Gábor 3:35.168. K2: 1. Merchan, Cosgaya (spanyol) 3:14.610, …4. Gönczy Gábor, Kökény Roland 3:16.837. K4: 1. Fehéroroszország 2:57.437, …5. Magyarország (Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely) 2:59.145. C1: 1. Menkov (üzbég) 3:55.947, … 8. Vajda Attila 4:09.825. C2: 1. Leue, Wylenzek (német) 3:37.380, … 5. Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály 3:40.079. C4: 1. Fehéroroszország 3:21.595, … 6. Magyarország (Sarudi Pál, Széles Gábor, Varga Dávid, Korisánszky Péter) 3:26.823

Nők, 1000 méter:

K1: 1. Kovács Katalin 3:59.846, 2. Weber (német) 4:00.429. K2: 1. Chojnakca, Mikolajczyk (lengyel) 3:40.425, … 3. Benedek Dalma, Medveczky Erika 3:43.020.

500 méter:

K4: 1. Magyarország (Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma) 1:33.090, 2. Németország 1:33.094.

A Démász Szeged VE kajak-kenusai vasárnap az alábbi számokban állnak rajthoz a kanadai világbajnokságon

Időpont (magyar idő szerint)NévVersenyszámTávFutam
15.21Janics NatasaKajak egyes (K1)200 méterDöntő
16.30Horváth Gábor, Bozsik AttilaKenu kettes (C2)200 méterDöntő
16.39Janics Natasa, Kovács KatalinKajak kettes (K2)200 méterDöntő
16.57Horváth Gábor, Bozsik Attila, Németh Gergő, Foltán LászlóKenu négyes (C4)200 méterDöntő
17.06Janics Natasa, Kovács Katalin, Paksy Tímea, Fazekas KrisztinaKajak négyes (K4)200 méterDöntő
18.45Vajda Attila,Horváth Gábor, Bozsik Attila, Foltán LászlóKenu váltó4 x 200 méterKözépfutam
19.01Janics Natasa, Kovács Katalin, Paksy Tímea, Hegyi ZomillaNői kajak váltó4 x 200 méterKözépfutam

Megjegyzés:

- A csapathajókban versenyző szegediek nevét vastag betűvel szedtük. - A váltókban a döntőket vasárnap 19.52-től rendezik.