Peking 2008: négy magyar hajó egyből a döntőben!

2008. augusztus 18., hétfő

Hétfőn az előfutamokkal megkezdődtek a síkvízi kajak-kenu versenyek Pekingben, az olimpiai játékokon.

A férfiak 1000 méteres előfutamai mellett a női kajaknégyesek 500 méteren szállnak majd vízre a sunji víziközpontban. A nap a férfi K-1 1000 méteres küzdelmekkel indult.

Benkő Zoltán

az első futamban indult, s végig jól versenyezve második lett a brit

Brabants

mögött. Ezzel a szerdai középdöntőben folytathatja, s meg kell jegyezni, hogy a közvetlenül a fináléba került három futamgyőztes (Brabants,

van Koeverden, Veraas Larsen

) a legjobb időt érte el. Következtek a kenu egyesek.

Vajda Attila

, a Démász-Szeged világbajnoka szenzációsan evezett, féltávig együtt ment a román

Mironciccsal

, majd simán faképnél hagyta az ellenfelet, s 3:55.319-es idővel nyerte az első futamot. Vajda ezzel már a pénteki döntő résztvevőjének tekintheti magát, ráadásul magasan a legjobb időt teljesítette a mai napon. A női K-400 500 méter első előfutamát 1.33.912-vel nyerték a címvédő németek (

F. Fischer, Reinhardt, Wagner-Augustin, Wassmuth

), akiknél az utolsó pillanatban ugrott be Wassmuth a hátsó beülőbe, mivel a fertőző betegségben szenvedő

Carolin Leonhardt

kidőlt a sorból. A második futamban a mieink (

Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta

és a szegedi

Janics Natasa

) a germánokhoz hasonlóan rajt-cél győzelmet arattak, idejük 1:34.321, picivel rosszabb, mint a legnagyobb riválisé. A kevés induló miatt ebben a számban a két futam 1-3. helyezettjei egyből a pénteki döntőbe jutottak. Ugyanez volt a helyzet férfi K-2 1000 méteren is. A világbajnok

Kammerer Zoltán-Kucsera Gábor

duó a második előfutamban kapott helyet, s hatalmas harcban győzte le a lengyel egységet. Győztes idejük 3:17.636, ennél picivel jobbat mentek az első futamot nyerő németek,

Hollstein

Ihle

(3:15.987), de az igazi harc majd a pénteki döntőben következik a két egység között. C-2-ben

a

Kolonics György

tragikus halála után összeállt

Kozmann György-Kiss Tamás

kettős képviseli a magyar színeket. Itt is két futamra kerül sor, melyekből az első három helyezett azonnal jegyet váltott a pénteki, már érmekért folyó harcra. Kozmann és Kiss az első előfutamban a negyedik helyen zárt, így a szerdai középfutamban folytathatja. Utolsóként az egyik legklasszikusabb versenyszám, a férfi K-4-esek küzdelmeit csodálhatták meg a nézők. A két futamból itt is az első három kerülhetett egyből döntőbe. A mieink (a szegedi

Sík Márton

, illetve

Beé István, Vereckei Ákos, Bozsik Gábor

) az elsőbe kaptak besorolást, s ott nagyszerű csatát vívtak a németekkel. Végül egy hajszállal lecsúsztak az első helyről, de a második pozíció is szenzációs a sok szétlövést követően csak nemrégiben összeállt négyestől. A pénteki fináléban pedig akár vissza is lehet vágni a mai vereségért... Kedden a további hat, 500 méteres versenyszám előfutamai következnek, ismét csak Janics Natasával és Vajda Attilával.