Universiade: az elmúlt 43 év legtöbb magyar érme Kazanyban

2013. július 19., péntek
magyar_universiade_csapatlogo

Az elmúlt tíz esztendő legjobb helyezésével zárt az éremtáblázaton a magyar küldöttség a 27. Nyári Universiadén Kazanyban, az elmúlt több mint negyven év legtöbb érmét szerezve.

A lehető legszebben fejeződött be a 27. Nyári Universiade a Tatár Köztársaság fővárosában, Kazanyban. A férfi egyetemi vízilabda-válogatott legyőzte a profi játékosokkal felálló hazai orosz csapatot. A felsőoktatási hallgatók olimpiáján a Magyar Egyetemi Csapat 15 éremmel (4 arany-, 2 ezüst- és 9 bronzérem) zárta a kazanyi Universiadét, a világ második legnagyobb multisport eseményét, ezzel az éremtáblázaton a 18. helyen végzett. A 162 induló országból 62-en szereztek érmet. Az első helyen, nem meglepő, a minden sportágban, számban a legerősebb felnőtt csapatával, sportolójával résztvevő házigazda Oroszország végzett 155(!) aranyéremmel. A második Kína 26, a harmadik Japán 24 aranyéremmel - olvasható a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség záróközleményében. Az oroszok valóban alaposan kitettek magukért, nemhiába hangoztatták a kazanyi versenyek előtt, hogy ez lesz minden idők legnagyobb és legjobb Universiadéja, az egyetemi sport legnagyobb ünnepe. A kazanyi Universiade rangját emeli, hogy a világeseményt

Vlagyimir Putyin

elnök nyitotta meg. Az Universiade Faluba pedig ellátogatott az orosz miniszterelnök,

Dmitrij Medvegyev

. A záróünnepségre ismét megtelt a Kazany Aréna, 45 ezren tomboltak a lelátón. Ez sem volt kevésbé látványos, mint az ünnepélyes megnyitó. Ideális körülmények, pazar létesítmények - jellemzi röviden a közlemény a környezetet. Végül összesen 13000 résztvevő, 9000 sportoló, továbbá delegációtagok, edzők, egészségügyi csapat stb. indult 162 nemzetből. Összesen 351 bajnokot avattak 27 sportágban. A 129 fős magyar csapatban voltak rutinos olimpikonok, vb- és Eb-résztvevők, illetve sok olyan sportoló, akik eddig még soha nem vettek részt ilyen rangos világversenyen. Egyértelmű, hogy az Universiade a legjobb felkészülés az olimpia légkörére. Az egyetemi sport az olimpiai élsport egyik legstabilabb pillére, ha nem elég erős, akkor a legtehetségesebb sportolókat elveszítjük - hangsúlyozza a sajtóanyag. Mint ahogyan

Tóth Miklós

, a MOB alelnöke fogalmazott, a jövő olimpikonjainak akkor segítünk a legtöbbet, ha az egyetemek, főiskolák rektorai magukénak érzik a sportot és sportolókat. Hosszú távon erős egyetemi sportklubok kell létrehozni. Sportösztöndíjat kell biztosítani minden tehetséges egyetemi-főiskolai sportolónak – többek között ehhez hasonló célok is szerepelnek az egyetemi sport programjában, a Hajós Alfréd Tervben. A MEFS prezentálta a 2019-es Universiade pályázat lehetőségeit az Universiade Falu központi épületében, Kazanyban.

Freyer Tamás

csapatvezető, MEFS alelnök elmondta, hogy van realitása egy Universiade rendezésnek Magyarországon 2019-ben vagy 2021-ben. Az Universiade emeli az ország rangját a sportban és a felsőoktatásban, pozitív, dinamikus, sportos képet fest az országról, célt és értelmet ad a már meglévő sportfejlesztéseknek, felkészít a még nagyobb sportesemények szervezésére és természetesen népszerűsíti a sportos életmódot. A MEFS mottója: „Egészséges és sportos értelmiséggel rendelkező társadalom – egészséges és sikeres polgárok”. A közlemény végül néhány magyar „leggel” és az érmesekkel zárul.

Krivacevic Tijana

, a magyar női kosárlabda válogatott kiválósága lett a torna legeredményesebb játékosa, míg

Szabó Petrát

megválasztották a legjobb női kajakozónak, mivel a legtöbb pontot szerezte. A 7. érmünket a hétpróbázó

Zsivoczky-Farkas Györgyi

szerezte, ez azért különleges, mert ez a magyarok 300. érme az Universiadék történetében. 2011-ben Senzsenben az éremtáblázaton a 22. helyen végzett Magyarország 11 éremmel. Kazanyban jobb volt a Magyar Egyetemi Csapat, annak ellenére, hogy egyre erősebb mezőnyben kell helyt állni, egyre több a sportágban és egyre több résztvevővel szemben. Az oroszok minden sportágban olimpiai, világ- és Európa-bajnokokat, vagy érmeseket indítottak. Két évvel ezelőtt pontosan 7155 sportoló vett részt az Universiadén, 4 éve Belgrádban csak 5566. Magyarország helyezései az éremtáblázaton a korábbi Universiadékon: Belgrádban 2009-ben 19. hely (8 érem), Bangkokban 2007-ben 24. hely (6 érem), Izmirben 2005-ben 23. hely (5 érem), Daeguban (Korea) 2003-ban 12. hely (12 érem), Pekingben, 2001-ben 20. hely (6 érem). A MEFS elnöke,

Kiss Ádám

előzetesen 10-15 érmet várt a csapattól. Kazanyban 15 érmet szereztek a magyarok, amire 43 éve (1970, Torino) nem volt példa, miközben a részvételre fordítható források meg sem közelítik sok más nemzetközi szereplés lehetőségét. A mostani siker jól mutatja a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség és a Magyar Olimpiai Bizottság közös erőfeszítését, hogy a legjobb sportolók induljanak az egyetemisták, főiskolások világjátékán.

A magyar érmesek:

Bronzérmesek:

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatója,

Csepregi Gábor

a harmadik helyen végzett a férfi könnyűsúlyú egypárevezősök mezőnyében, 7:32.62-es időeredménnyel július 8-án. A cselgáncsozók 81 kg-os súlycsoportjában a Semmelweis Egyetem hallgatója, az Atomerőmű SE sportolója,

Csoknyai László

bronzérmes lett szintén július 8-án. A

Blaskó Lili, Fazekas Eperke, Kiss Júlia, Koltai Kinga, Kovács Zsuzsanna, László Réka, László Zsófia, Tringer Sára, Vándor Csilla

összeállítású magyar szinkronúszó csapat bronzérmes lett kombinációs kűrben 78.070 pontszámmal július 9-én. A dzsúdó csapat -

Bor Barna

(100-100 kg, ebben a súlycsoportban Crjenics és Bor felváltva dzsúdóztak) - bronzérmes lett július 11-én. A Semmelweis Egyetem hallgatója, Zsivoczky-Farkas Györgyi parádés teljesítménnyel, 6269 pontos egyéni csúccsal bronzérmes lett hétpróbában, Kazanyban. A BHSE atlétája 4 számban ért el egyéni csúcsot július 11-én. A szegedi kötődésű

Petrovics Máté, Császár Gergely

kajak-kettes bronzérmes lett férfi 1000 méteren, 3:31.559-es időeredménnyel július 14-én. Az ugyancsak szegedi

Tóth Attila Tas

, valamint

Schenk Áron, Kovács László

, Császár Gergely alkotta kajaknégyes szintén bronzérmes 1000 méteren, holtversenyben a fehéroroszokkal. A célfotó alapján mindkét hajó harmadik lett, 3:12:184-es időeredménnyel július 14-én. Az 59 kg-osok mezőnyében, női birkózásban, a Semmelweis Egyetem hallgatója, a kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes