Aréna futball: bronzérmes a Szeged Bats

2011. február 9., szerda
Hagyományosan az amerikai nagytestvér szuperdöntője, a Superbowl napján, azaz idén február 6-án rendezték a budapesti Sportmaxban az V. Cellect Aréna Kupát az amerikai futball honi szerelmeseinek. A tornán a hazai harmadosztályban versenyző Szeged Bats csapata is részt vett - és igen szép sikert ért el végül. Az amerikai futball kistestvére, az aréna futball a téli időszakban szokott előtérbe kerülni, amikor a nagypályán való játékot az időjárás nem teszi lehetővé. Az aréna futball így tulajdonképpen "terem amerikai foci", melyet az amerikai futball szabályainak a terembeli körülményekhez igazításával (Magyarországon) 7-7 fős csapatok játszanak. Idén ötödik alkalommal került sor hazánkban a sportág téli teremkupájának megrendezésére, ami jól mutatja a játék itthoni, fejlődését, gyarapodását. A Szeged Bats csapatát a tízcsapatos tornán az erőviszonyoknak megfelelően a tizedik, utolsó helyre rangsorolták. A kiírásnak megfelelően a tíz csapatot két csoportba sorsolták a rendezők, a szegedi denevérek a Budapest Wolves, a Tata Mustangs, a Jászberény Wolverines és a Zala Predators csapatával kerültek egy kvintettbe. A versenykiírásnak megfelelően minden csapatot két-két ellenféllel sorsoltak össze, akik aztán 2x10 perces csoportmeccseket játszottak. Az ilyen formán lebonyolított alapszakaszból a csoportelsők automatikusan az elődöntő résztvevőivé váltak, míg a csoportok 2-5. helyezettjei egymással játszottak keresztbe, majd a győztesek mérkőztek meg a maradék két elődöntős helyért. A Szeged Bats először a Jászberény Wolverines együttesével mérkőzött meg. A találkozón elsősorban a védelmek remekeltek, különösen a szegedi, hiszen két interception return touchdownnal (azaz az ellenfél irányítója által eladott labda célzónába való visszahordásával) és az értékesített jutalompontokkal Makra Péter (aki egyben a denevérek running backje is) csapata nyert 14-0-ra. Következőleg a Tata Mustangs ellen léptek pályára a szegedi bőregerek. A találkozó látványos passzolós játékot hozott, előbb a támadósor remekelt, s szerzett hatpontos előnyt, majd a jó védekezés egy safetyt (vagyis az ellenfél irányítójának saját célzónában való földrevitelét) is eredményezett. A Bats defense-e kiválóan működött a vadlovak passzjátéka és futásai ellen is, így a vége 8-0-ás szegedi siker lett. A denevérek győzelme egyúttal azt is jelentette, hogy leggyengébbként rangsorolt csapatként, két győzelemmel, kapott pont nélkül azonnal az elődöntőbe kerültek. A csoportban további meglepetés is született, amikor a Zala Predators hatalmas csatában 20-19-re győzte le a Budapest Wolves gárdáját. A másik ötösben a szintén meglepetéscsapat Veszprém Wildfires vívta ki az elődöntős szereplést, miután előbb 12-6-ra verte Győr Sharksot, majd 6-0-ra a Wolves második számú csapatát. A vigaszágon végül a csoportjában utolsó, ám hamvaiból feltámadó tatai vadlovak valamint a győri cápák kerültek az elődöntőbe - denevéreinknek utóbbiakkal kellett megküzdeni a döntőbejutásért. Az aréna győzelemmel már korábbról rendelkező győriek ellen nehéz meccs várt a szegediekre. A cápák futójátékát nem sikerült tartani, így rövidesen előnyhöz jutott a mosoni alakulat, azonban három rövidpassz és egy futás után a Bats egyenlített (6-6). A második félidőben azután kijött a cápák rutinja, Schwarz Ferenc futójátéka ellen pedig végképp nem volt ellenszer így végül nagy fölénnyel kerekedtek felül a dunántúliak (6-20). A Sharks döntőbe jutott, míg a Bats a harmadik helyért játszhatott. A másik ágon a rossz kezdést követően hihetetlen vágtában kezdő Mustangs 13-6-ra legyőzte a veszprémieket. A bronzcsatában látványos mérkőzésen remekelt a szegedi együttes, ismét a masszív védelem hozta meg a sikert. A veszprémiek irányítóját többször is sackelték (az irányító földrevitele mezőnyben), valamint a fumble-okból (elejtett, szabad labda) pedig kétszer is sikerült touchdownt elérni, így a szünetben már 12-0 volt a Batsnek. A második félidőben a Wildfires leszedett egy szegedi passzt, a visszahordásból pedig sikerült szépíteniük, így a vége 12-6-os szegedi győzelem és a tornán harmadik helyezés lett. A döntőben a Győr Sharks végül 23-14-re győzött a Tata Mustangs ellen. Szeged amerikai futball csapata értékes trófeát gyűjtött be, s komoly tapasztalatra tett szert a nála (hazai szinten) magasabban jegyzett csapatok ellen. Reméljük a jövőben hasonló sikereket láthatunk a csapattól nem csak teremben, hanem a zöld gyepen is.