Tudomány

Lézeres eljárással kezelnék a nukleáris hulladékokat az ELI-ben

Lézeres eljárással kezelnék a nukleáris hulladékokat az ELI-ben

2020. június 17., szerda
Lézeres eljárással kezelnék a nukleáris hulladékokat az ELI-ben

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárásról tartottak kedden nemzetközi online konferenciát, amelyen a projekt magyar résztvevői, aszegediELI-ALPS lézeres kutatóközpont szakemberei is részt vettek.

A konferencián PalkovicsLászló innovációs és technológiai miniszter köszöntötte a résztvevőket és méltatta a szegedi kutatóközpontban zajló munkát. A miniszter felidézte, hogy tavaly novemberben Szegeden tartottak nemzetközi workshopot a témában. Az idén júniusra kitűzött következő, prágai találkozót a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani. A projekt résztvevői ezért online megbeszélés mellett döntöttek és várhatóan 2021 második negyedévében találkoznak ismét személyesen. Az online konferencián részt vett mások mellett a 2018-ban fizikai Nobel-díjjal kitüntetett Gerard Mourou, a párizsi École Polytechnique professzora, Georg Korn, a csehországi ELI Beamlines kutatóintézet tudományos és technológiai igazgatója, valamint Tadzsima Tosiki, a Kaliforniai Egyetem irvine-i campusának professzora, a TAE Technologies vállalat tudományos vezetője, aki részletesen ismertette a projekt célkitűzéseit, fontosabb állomásait és eddigi eredményeit.

A SzegediTudományegyetemen és a szegedilézeres kutatóközpontban, az ELI-ben zajló projekt célja, hogy a kiégett nukleáris fűtőanyagok lebontásának egyik alternatíváját jelentő lézeres transzmutációs technológiát kutassák.

A projektben részt vevő három intézmény, a párizsi École Polytechnique, a kaliforniai székhelyű TAE (Tri Alpha Energy)vállalat és a SzegediTudományegyetem együttműködése tavaly áprilisban indult az SZTE vezetésével. A nemzetközi konzorcium a kiégett nukleáris fűtőelemek kezelésének egyik ígéretes útját jelentő, lézeres úton előállított neutronokon alapuló, sóolvadékos transzmutátor létrehozásán dolgozik.

A magyar kormány három évre 3,6 milliárd forinttal támogatja a transzmutációhoz szükséges lézeres neutronforrás kifejlesztését.

Osvay Károly, a SzegediTudományegyetem Nagy Intenzitású Lézerek Magfizikai Alkalmazása Intézetének vezetője elmondta, azt szeretnék elérnihárom év alatt, hogy bebizonyosodjon,"kicsi" lézerekkelis előállíthatómegfelelő számú neutron az eljáráshoz. Az egészfolyamatnakhárom fő lépése van, jelenlegaz első lépésen vannak túl.

A kísérletekfebruár végén kezdődtek az ELI-ALPS lézeres kutatóközpontban, ahol nagyon vékony - 2 mikrométer-5 nanométer - vastagságúcéltárgyakat lőttek nagyon rövidlézerimpulzussal. Ebben sikerült a kutatóknakkomolyeredményeket elérni, jelenleg a kísérletek kiértékelése zajlik.

Az előzetes eredmények alapján az elmélet megállja a helyét,a szegedi lézerekkelezred akkora energiával hasonló protonszámot lehet elérni, mint a nagy lézerekkel - hangsúlyozta a fizikus,hozzátéve, hogy ez nemzetközi szinten is nagy eredménynek számít.Ezaz első állomása annak a folyamatnak, amelynek a végéna radioaktív hulladék kezelése lényegesen könnyebbé válik.

(MTI, kiemelt kép: Koszticsák Szilárd)

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.