Az Isten tenyere alatt című kötettel Jurkovics Jánosra, az MTV szegedi stúdióvezetőjére emlékeznek a Somogyi-könyvtárban. A szegedi partfal-rekonstrukcióról az Informatóriumban rendeznek fórumot, míg a Grand Caféban két kötetet mutatnak be.
Az Isten tenyere alatt – In memoriam Jurkovics János című könyvet 16.30-kor mutatják be a
Somogyi-könyvtárban
. Személyes, bensőséges hangú írásokkal emlékeznek az Isten tenyere alatt című kötet szerzői az egy esztendeje elhunyt Jurkovics Jánosra, a Magyar Televízió Szegedi Regionális Stúdiójának vezetőjére. Az alkotó tehetségét szépíróként, festőként is bizonyító újságíró, szerkesztő-riporter alakját saját írásai mellett munkatársai, barátai, gyermekei és felesége visszaemlékezései idézik föl. A melegséggel, helyenként gyengéd humorral, s az elmúlás fájdalmánál is erősebb szeretettel átszőtt sorok élővé varázsolják Jurkovics János sokoldalú személyiségét. Az Isten tenyere alatt – In memoriam Jurkovics János című könyvet Bubryák István újságíró ajánlja az érdeklődők figyelmébe. 17 órakor az
SZTE JGYPK
(Boldogasszony sgt.6) dísztermében Staféta. Aki átadta: Galambos Gábor, a JGYPK volt dékánja, aki pedig átvette: Marsi István jelenlegi dékánm. A házigazda Szalay István, a Közéleti Kávéház kuratóriumának elnöke.
A szegedi partfal-rekonstrukció, avagy mobil gáttal a város védelmében címmel tartanak bemutató előadást és fórumot az
Informatóriumban
. Előadók: Igaz Ágnes, az önkormányzat fejlesztési irodájának a vezetője, kozák Péter, az ATI-VIZIG igazgatója és Tóth László, a Mélyépterv Komplex Zrt. elnök-vezérigazgatója. A részvétel díjtalan. Vincze Ferenc Desertum című könyvét mutatják be 18 órakor a
Grand Caféban
. A szerző beszélgetőtársa Kovács Flóra lesz.
Magritte Szegeden – 19.30-tól a
Grand Caféban
, ahol Beszédes Istvánt Orcsik Roland boncolja. "A költő „elegendő színházába” (Montaigne) invitálja az olvasót, ahol „nézőnek tapsolni nem szabad”. A szerepek relativizálódnak, mérőónként ülnek a tengerfenéken, színház utáni tárgyak, helyek beszélnek helyettük. Meg ami felettük." Beszédes István költő, műfordító, drámaíró, szerkesztő Zentán született 1961-ben. Az Új Symposion fő- és felelős szerkesztője volt (1989-1991), a Képes Ifjúság rovat-szerkesztője (1996-), az Üzenet szerkesztőségének tagja (1998-), a zEtna elektronikus folyóirat és kiadó alapító-szerkesztője (1999-). Verseskötetei: Kívánja-e a pirosat? (1988), Égvízi séta, déli tükör (1997), Messziről Andromeda (elektronikus kötet, 2001), Rozsdaszín (2006), Napkitörés (2009), Magritte-sziget (2013). Díj: Sinkó-díj (Bozsik Péterrel, 1989), Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíj (1995), József Attila-díj (2012). Minden érdeklődőt szeretettel várnak.
A
Fekete Házban
a “XX. századi Szeged villanófényben” címmel nylít fotókiállítás, amit március 31-éig tekinthetnek meg az érdeklődők. A tárlat száz fényképpel, illetve korabeli használati tárgyakkal igyekszik bemutatni a Tisza-parti város elmúlt száz évet felölelő történelmét. Minden évtizedet tíz-tíz kép hivatott képviselni, így többek között felbukkan a Rákosi- és Sztálin-óriásportrékkal „ékesített” szegedi ruhagyár, a Nemzeti Színház kommunista vezényszavakkal körbemolinózott terme és a ledöntött Lenin-szobor is. Az érdeklődők megismerhetik, hogyan festett a tárlat helyszíne, a Fekete ház hadikórházként, milyenek voltak a Széchenyi téren átsuhanó gokartok, vagy hogy milyen volt húsz éve egy szegedi diáktüntetés.
Lennart Meri, volt észt köztársasági elnök filmes kutatóként 1969-1988 között a finnugor népeknél folytatott expedíciókat. Munkáját dolgozza föl a finnugor népek változatos kultúráját bemutató fotókiállítás, amit a
TIK-ben
lehet megtekinteni. A "Tekereg az út, kanyarog az út" - nyelvrokonaink tárgyaik és könyveink tükrében címmel az észt fotókiállítás mellet egy másik rendkívül érdekes kiállítás is várja az érdeklődőket: a tárlókban ugyanis az SZTE Finnugor Nyelvtudományi Tanszék munkatársai által kutatóútjaik során összegyűjtött tárgyak láthatóak. A kiállítások 2014. február 24-ig tekinthetők meg a Klebelsberg Könyvtár nyitva tartási idejében. A látogatásuk ingyenes. Tizennégy hónapot töltött el Afganisztánban Paluch Tibor, a Móra Ferenc Múzeum régésze, hogy egy több ezer éves város feltárásában segédkezzen. Kint készült fotóival az ott folyó munkálatok mellett egy emberi arcát is szerette volna megmutatni ennek a forrongó országnak, amit a
Móra-múzeumban
tekinthetnek meg az érdeklődők. Egy nemzetközi expedíció tagjaként látogatott el Paluch Tibor Afganisztánba, hogy a Mes Aynak nevű település szomszédságában lévő város romjainak feltárásában vegyen részt. A város időszámításunk előtti második századtól létezett körülbelül hétszáz esztendeig, épületei, vízvezetékei, szobrai azonban máig fennmaradtak. A kínai állam megvásárolta a területet abból a célból, hogy rézbányát nyisson rajta, régészeti szemszögből nézve azonban valódi aranybányát jelent a hely, ahol szinte napi szinten bukkannak több ezer éves buddhista tárgyak. A munkálatok így megfeszített tempóban folytak, melynek mozzanatait, illetve a helyszínét is megörökítette fényképezőgépével Paluch Tibor. Fotóin keresztül egy új oldalát is megmutatja az a vidék, melyek a média híradásaiból csak mint háborús zónát ismerhettünk meg.
A Házasság és család a Nagy Háború árnyékában címet viselő dokumentum-kiállítás és a “Gondolatban mindig ott leszek” tárlat március 5-ig látogatható a
Somogyi-könyvtárban
. A Házasság Hete rendezvénysorozatot immáron hatodik alkalommal rendezi meg a Szeged-Csanádi Egyházmegye Pasztorális Helynöksége. A Somogyiban személyes üzeneteken és fotográfiákon keresztül nyújtanak betekintést a hadba hívott katonák és értük aggódó családtagjaik mindennapi életébe. A földszinti internet-teremben nem ütközetek és csaták, hanem régi szerelmek, hazavárt ifjak és apák története elevenedik meg a falakon.
Üzenet az üvegvárból címmel a Dózsa utca 2. szám alatti
D2-ben
Litauszki Ágnes, Kosztándi Orsolya és Miklós Mónika alkotásaiból nyílt kiállítás. Három ifjú tehetség mutatkozik be, akik a Juhász Gyula Pedagógusképző Főiskola képi ábrázolás szakának végzős, építészeti síküveg szakirányos hallgatói. „A kiállítás egy kísérlet arra, hogy minél több emberrel megszerettessük, vagy legalább más szemszögből láttassuk az üveget, mint olyan anyagot, ami bár érzékeny, törékeny - és ebből kifolyólag múlékony-, ám mégis erős, masszív, időtálló, ami kiválóan alkalmas a megmunkálásra.” Az üvegből készült sík alkotásokon kívül megtekinthetők továbbá az alkotók festményei és grafikái is, melyeket hasonló szellemben készítettek. A kiállítás ingyenesen megtekinthető a D2 ifjúsági irodájának termében, hétköznaponként 14 órától 18 óráig. A nyolcvan esztendeje elhunyt Nyilasy Sándor alkotásaiból nyílt kiállítás a
Reök-palotában
. Nyilasytól, a plein air festészet kimagasló alakjától több mint ötven tájképet, ceruzarajzot és akvarellt függesztettek ki a Reök első emeleti négy kiállítóterében. Az alkotások a művész életútjának szinte minden fontosabb szakaszát felvillantják: bemutatják az akadémiákon töltött években készült tanulmányokat, a magyar zsánerfestészet hagyományait követő korai műveket, a nagybányai művésztelepen festett képeket, illetve az 1899-es szegedi visszatérését követő festményeket is. Külön termet nyitottak azoknak a vacsoraképekként emlegetett kisméretű Nyilasy-ajándékfestményeknek, melyeket vendéglátóinak adott.
„Képek dala” címmel Cseh Tamás grafikáiból és személyes tárgyaiból szerkesztett tárlat nyílt a
Somogyi-könyvtárban
. Cseh Tamás 1943. január 22-én született Budapesten. Az érettségi után a Budapesti Tanítóképző Főiskolát, majd az egri Tanárképző Főiskolát és a Képzőművészeti Főiskolát végezte el. A Somogyi-könyvtár kiállításán a művész grafikai munkásságából és személyes tárgyaiból kapnak ízelítőt az érdeklődők. Főként Cseh Tamás első alkotói korszakából, zömében a hatvanas években készült grafikák másolatai kerülnek bemutatásra. A kiállításon szereplő tárgyak Cseh Tamás életébe engednek bepillantást fotók, levelek, tárgyak segítségével. A tárlat február 22-ig tekinthető meg a Somogyi-könyvtár első emeleti folyóirat olvasójában.
A programajánló összeállításában együttműködő partnerünk az
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.