
Immár huszadik alkalommal került megrendezésre Alsóvároson a Nándorfehérvári Emléknapok. Az 1456-os, török felett aratott diadalra korabeli zenés-táncos bemutatókkal, történelmi előadásokkal, csatajelenetekkel emlékezhetett Szeged.
Az Országgyűlés 2011-ben a legendás győzelem 555. évfordulója tiszteletére július 22-ét a nándorfehérvári diadal emléknapjává nyilvánította. E nap nem csupán a magyar nemzetnek, hanem a keresztény Európának és a mai keresztény világ összességének az emléknapja is egyben. A magyar történelem egyik legjelentősebb sikere tizenkilencedik alkalommal elevenedett meg július 18-án, illetve 19-én Szegeden, a Mátyás téren.
A jeles esemény fő szervezői büszkék rá:a Ferences Rendház Alsóvárosi Kultúrházával közösen életre hívott emléknapok városrészi programból igazi szegedi látványossággá nőtték ki magukat. A város egyetlen, kifejezetten a középkori atmoszférát megidéző kulturális programjáról van szó, melyet immár országos szinten is a nyári történelmi hagyományőrző rendezvények térképén jegyeznek.
2006-ban, a nándorfehérvári csata 550. évfordulóján fogalmazódott meg az elképzelés, hogy ne csak a magyar történelem számos tragikus és gyásznapján tartsunk megemlékezéseket, hanem idézzük fel a dicső és világraszóló győzelmeket is, mint amilyen az 1456-os diadal volt.
Olyan kulturális kavalkádot álmodtak a szervezők, mely minden korosztály számára vonzó lehet. Természetesen a helyszínt sem véletlenül választottuk ki: 1456 nyarán a Kapisztrán Szent János vezette dél felé vonuló keresztesek itt álltak meg Szegeden.
Július 18-án pénteken a Birlik Török-Magyar Barátságért, Kultúráért és Együttműködésért Egyesület szervezésében Énekmondók estjére került sor a Dóm Látogatóközpontban, ahol közreműködők voltak: Fődi Ágnes: ének, ney, dombra, Zombori Györgyi: ének, tekerő, Fábri Géza: ének, koboz, Róka Szabolcs: ének, koboz Krisztin Róbert: koboz, oud, saz, Gabriel Bulatovic: ütősök Firat Efe: ének, saz (Törökország). A teltházas rendezvény igazi nyári zenei csemegéül szolgált az érdeklődőknek.
A szombati programok a Klauzál téren kezdődtek: több tucat korhű ruhába bújt hagyományőrző gyűlt össze, a harcosok párbajt vívtak egymással, majd a kikiáltó hirdetését követően a Pavane Történelmi Táncegyüttes zászlóforgatóinak és dobosainak kíséretében keresztülmentek a városon, a Mátyás térre.
A ferences kolostor szomszédságában kicsik és nagyok egyaránt bekapcsolódhattak a színes programok sorába, hiszen el lehetett sajátítani a kardvívás csínját-bínját, apródiskola, kard- és íjjáték, valamint lovagi torna is várta az érdeklődőket. Kézműves foglalkozások, interaktív játékok, az Aranygyapjú Társulat jóvoltából sárkányviadalos játék várta a gyermekeket.
A családi napon reneszánsz táncokban is gyönyörködhettek a Mátyás térre kilátogatók, a történelmi hagyományőrzők több alkalommal tartottak bemutatót és oktatást. A csongrádi Madártanya csapata sólymokkal érkezett, a kétszeri solymászbemutató mellett egész nap a látogatók számára fotózkodásra is lehetőség nyílt a vadászmadarakkal.
Az emléknapok színes forgatagára ezúttal is több ezren látogattak ki; családok, felnőttek, gyerekek érkeztek folyamatosan nagy számban a Mátyás térre. A népszerűség persze nem véletlen, hiszen a szervezők odafigyelnek arra, hogy a jól megszokott és megszeretett elemek mellett évről évre újdonságok is megjelenjenek a kínálatban, új előadók, zenekarok és hagyományőrzők is vendégeskedjenek Alsóvároson. A középkori zenét a budapesti Musica Historica Régizenei Együttes koncertje szolgáltatta, a sokszínű programot sötétedést követően a zentai Szent Longinus Történelmi Hagyományőrző Egyesület látványos középkori koreográfiájú egyedi tűzzsonglőr bemutatója zárta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.