Szeged

Az SZTE válaszol a zöld gazdasági kihívásokra

Az SZTE válaszol a zöld gazdasági kihívásokra

A Szegedi Tudományegyetem új képzésével a fenntarthatóság területén képzi a jövő szakembereit. Ezzel a programmal válhatsz okleveles ESG tanácsadóvá.

Juhász Viktor
3 órája
Az SZTE válaszol a zöld gazdasági kihívásokra

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 2025 szeptemberében úttörő lépésre szánja el magát, elindítva hiánypótló ESG tanácsadó részismereti képzését. Ez a kezdeményez egyértelmű válasz a megváltozott piaci igényekre és a szigorodó szabályozási környezetre, amely egyre több vállalat számára teszi kötelezővé a fenntarthatósági szempontok figyelembevételét.

tanácsadó
Illusztráció Fotó: gtk.uni-pannon.hu

Mi az az ESG tanácsadó?

Az ESG a környezeti (Environmental), társadalmi (Social) és vállalatirányítási (Governance) szempontok rövidítése. Ez a három pillér alkotja a fenntartható és felelős üzleti működés alapját, amelyre a modern vállalatoknak egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetniük.

  • Környezeti (Environmental) szempontok: 

Ide tartoznak a környezetre gyakorolt hatások, mint például az éghajlatváltozás elleni küzdelem (szén-dioxid-kibocsátás csökkentése), a természeti erőforrások fenntartható kezelése (víz- és energiagazdálkodás), a hulladékkezelés és a környezetszennyezés minimalizálása.

  • Társadalmi (Social) szempontok: 

Ezek a vállalat társadalomra gyakorolt hatását vizsgálják. Ide tartozik a munkavállalói jogok és munkafeltételek (tisztességes bérek, egészség és biztonság), az emberi jogok tiszteletben tartása, a sokszínűség és befogadás, valamint a helyi közösségekkel való kapcsolat és hozzájárulás.

  • Vállalatirányítási (Governance) szempontok: 

Ez a vállalat vezetésének és irányításának minőségére vonatkozik. Magába foglalja a vezetői díjazás átláthatóságát, a korrupcióellenes intézkedéseket, az etikus üzleti magatartást, az igazgatótanács összetételét és függetlenségét, valamint az érdekelt felekkel (például részvényesekkel) való kommunikációt.

Miért van szükség ESG szakemberekre?

A 2024. január 1-jétől hatályos Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) irányelv hazai átültetése, valamint a magyar ESG törvény (2023. évi CVIII. tv.) jelentős változásokat hozott a vállalati fenntarthatósági jelentéstételben. 

Ezek a szabályozások egyre több vállalkozás számára írnak elő kötelezettségeket, ami növeli a vállalatokkal szembeni ESG elvárásokat partnereik és pénzintézeteik részéről is. 

Ennek következtében hatalmas igény mutatkozik olyan képzett szakemberek iránt, akik képesek a vállalatokat átfogóan támogatni fenntarthatósági teljesítményük nyomon követésében, közzétételében és fejlesztésében.

Gyakorlatorientált képzés elismert szakemberekkel

Az SZTE ESG tanácsadó részismereti képzése egy 201 órás, két féléves program, amely során a résztvevők az egyetem oktatói mellett elismert gazdasági szakemberektől sajátíthatják el a piacképes tudást. A képzés kialakításában és oktatásában az RTG Vállalati Felelősség Tanácsadó Kft. is partnerként működik közre, amely az elsők között kapta meg cégként az SZTFH ESG tanácsadói akkreditációját.

A diákok diákigazolványt kapnak a képzés ideje alatt, a teljesítéseket mikrotanúsítvány igazolja, és ami különösen vonzó, a képzés alatt teljesített tantárgyak beszámíthatók a későbbi egyetemi tanulmányok során.

A tanterv részét képezi egy legalább egyhónapos szakmai gyakorlat is, amely kiváló lehetőséget biztosít a megszerzett elméleti tudás gyakorlati alkalmazására. Az oktatás 50%-ban személyes jelenléti formában zajlik Szegeden, a fennmaradó 50% pedig online történik, rugalmas tanulási lehetőséget biztosítva a résztvevőknek.

A jelentkezési információkról itt tájékozódhat.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.