Szeged

Múltidéző: Űrből érkeztek vendégek Szegedre +videó

Múltidéző: Űrből érkeztek vendégek Szegedre +videó

Kibédi Péter
3 órája
Múltidéző: Űrből érkeztek vendégek Szegedre +videó

Szeged négy évtizede is vendégül látta az első magyar űrhajóst, Farkas Bertalant és szovjet társait. A város díszvendégekként köszöntötte az űrből érkezett küldötteket, a Dóm tértől a Szőke Tiszáig. A korabeli Délmagyarország a címoldalon számolt be a látogatásról.

Szeged akkori vezetése fogadta az űrből érkező vendégeket, majd a város büszkeségeit is bemutatták nekik
Szeged akkori vezetése fogadta az űrből érkező vendégeket, majd a város büszkeségeit is bemutatták nekik Fotó: Délmagyarország

„Egy űrhajósnak ráérős ideje van a legkevesebb”

Amikor 1980-ban Farkas Bertalan és szovjet kollégái – Valerij Kubaszov, Alekszej Jeliszejev és Vlagyimir Dzsanibekov – családjaikkal Szegedre látogattak, nem csupán udvariassági látogatást tettek. A város akkor valóban megmozdult: a Dóm téren spontán taps fogadta őket, autogramkérők gyűrűjében vonultak végig a Szabadtéri Játékokra, a Magyar Állami Népi Együttes előadására.

A vendégeket a DÉLÉP újszegedi vendégházában fogadta a város és a megye pártvezetése, majd egész napos program várt rájuk. Megnézték a szalámigyártás folyamatát, közgazdasági kérdésekről vitatkoztak – a forint és a márka árfolyamáról éppúgy, mint arról, hányféle szegedi paprikás szalámi létezik. Farkas Bertalan elmondta, tovább szeretne tanulni, egyetemre járni, miközben a Honvédelmi Minisztériumban dolgozik és kapcsolatban marad Csillagvárossal.

A KISZ megyei vezetőképző táborába is ellátogattak, ahol a fiatalokkal rögtönzött fórumon beszélgettek – szóba került az űrrepülések tudományos haszna, és az is, hogy gyakran a világűrbe kell visszakérdezni, ha a földi kutatók nem találnak választ valamire.

A Pick gyárba is ellátogattak az űrhajós vendégek Fotó: Délmagyarország

A Tisza, a vendégszeretet és a magyar valóság

Az űrhajósok nemcsak hivatalos vendégek voltak, hanem magánemberként is nyitottan figyelték Magyarországot. Kubaszov síelésről, vadászatról beszélt, és arról, milyen kivételes érzés volt nemzetközi küldetésben képviselni Magyarországot is. Dzsanibekov abban bízott, hogy egyszer ő is feljut az űrbe – ami aztán meg is valósult.

Alekszej Jeliszejev, a földi irányítás vezetője, a magyar táj és a szegediek vendégszeretete iránti elismerését sem rejtette véka alá. Elmondása szerint annyi benyomást szerzett, hogy szívesen festményben is megörökítené. A Tiszáról, a városról, az emberekről – bár idő akkor csak arra volt, hogy a világos órákban az ablakon át csodálja a vidéket.

A késő délután már tényleg a pihenésé volt: a Szőke Tiszán vendéglátók – köztük Papp Gyula tanácselnök és Dékány László, a vendéglátó vállalat igazgatója – hajózásra invitálták az űrhajósokat és családjaikat. A rövid szegedi látogatás hétfő reggel zárult, a küldöttség Budapestre utazott tovább.

Az űrutazás után így fogadták Farkas Bertalant és Valeríj Kubaszovot.

Kapu Tibor is ellátogathat Szegedre

Negyvenöt év telt el azóta. A világ változott, a szocialista pártfogadások helyett ma civil szervezetek és városi önkormányzatok hívják meg a nemzeti sikerek képviselőit. Szinte biztosra vehető, hogy Kapu Tibor rövidesen Szegedre érkezik majd. Mint azt korábban hazánk második űrhajósa elmondta, hazatérése és egy rövid szabadság után élménybeszámolókon mesél arról, hogy milyen volt az űrben.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.