Szeged

A JATE-díj születése: így formálta újjá Karikó Katalin a JATE örökségét

A JATE-díj születése: így formálta újjá Karikó Katalin a JATE örökségét

Karikó Katalin Nobel-díja inspirálta alma matere támogatását. Ennek eredményeként született meg a JATE-díj.

Juhász Viktor
4 órája
A JATE-díj születése: így formálta újjá Karikó Katalin a JATE örökségét

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) nemrégiben egy különleges formatervezési pályázatot zárt le, amelynek célja a József Attila Tudományegyetem (JATE) nevének és minőségének megőrzése volt egy új elismerés, a JATE-díj formájában. A díjat a Nobel-díjas kutató, Karikó Katalin alapította, aki Nobel-díjának pénzjutalmából kívánja támogatni alma materét, és emléket állítani az egykori József Attila Tudományegyetem kiválóságainak.

JATE-díj
A kő a stabil alap, ami jelentheti a tanárokat, az üveg pedig a jövő építését – értelmezte a formát öltő JATE-díj szimbólumrendszerét Karikó Katalin. Fotó: Sahin-Tóth István

A JATE-díj létrehozásának inspirációja

Karikó Katalin elmondása szerint amerikai tapasztalatai inspirálták a JATE-díj létrehozására, ahol rájött, mennyire fontos az emberek számára alma materük fennmaradása és támogatása. Számára a JATE rövidítés a minőséget jelenti, és ezzel a díjjal szeretné a szegedi egyetem múlt századi, 70-es évekbeli kiválóságára emlékeztetni a jövő generációit.

A pályázatot az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság, valamint az SZTE Junior Akadémia hirdette meg, melynek igazgatója, Újvári Edit habilitált egyetemi docens maga is hangsúlyozta a díjak és szimbólumok összetett hagyományait.

A zsűri munkája és a szimbólumok világa

A JATE-díj formatervezési pályázatára beérkezett művek elbírálásakor Karikó Katalin, mint a zsűri elnöke, saját, korábban átvett kitüntetéseiből merített inspirációt és magyarázatot. Példaként hozta fel a Breakthrough Prize végtelenített szalagját, amely a kutatómunkának nincs vége soha elvet fejezi ki. 

Megemlítette a Helen Dean King-díjat, melynek patkány formája a tudós Helen Dean King laboratóriumi patkánytenyésztéshez való hozzájárulását szimbolizálja. 

A Mendel-díj kromoszómát ábrázoló üvegszobra, amelybe egy ráncos arany borsószemet is beolvasztottak, Mendel kísérleteire utal. 

Végül a Dr. Paul Janssen-díj egyedi üvegplafon-áttörő formáját is bemutatta, amely az innováció és teljesítmény szimbóluma. 

Fókusz és irányítás a körkörösségben

A JATE-díj koncepcióját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) oktatója, Hanko Eszter és két korábbi hallgatótársa, Mátravölgyi Zsófia és Wende Roberta dolgozták ki. Alkotásuk középpontjában a kapcsolatok, a rendezettség és a folyamatosság áll. 

Kutatásuk során a Szegedi Tudományegyetem címeréből emelték ki a tudást és szellemi örökséget védelmező griffmadár jelképét, amely a tudatlanság sötétségét elűző fáklyát viszi.

Hanko Eszter magyarázata szerint a griff és a fáklya formáját a végletekig leegyszerűsítették, majd összeolvasztották a körkörösség új jelentésmezejében, ami immár a tudományos közösséget, az időben ívelő kapcsolatokat és az egymásra épülő ismereteket jelenti.

A nyertes díjterv, Hanko Eszter "Fókusz és irányítás – A látás, a figyelem és az értelmezés szimbóluma" című munkája, egy tömör, organikus formájú testet mutat be. A kő posztamens – melyet Karikó Katalin kívánságára tardosi vörösmárványból készítenek majd – az idő, az állandóság és a hitelesség hordozója, a közösség, az értékrend és a hagyomány metaforája. 

Erre a stabil alapra illeszkedik a homorú üvegfelület, amely Karikó Katalin szerint az áttetszősége miatt a lehetőségeket jelenti. Az üvegfelület egyfajta nagyítólencseként is értelmezhető, amely a tudomány lényegét, a valóságra való ráfókuszálást fejezi ki. Az ergonomikusan megtervezett bemetszés révén a díj illeszkedik az emberi kézbe, mintegy a test kiterjesztéseként funkcionál.

Hanko Eszter terve szerint a kőalap megvalósítására Kontúr András szobrászművészt, az üveglencse elkészítésére pedig Gaál Endre üvegművészt kérte fel.

Jelölési határidő és a jövő

A JATE-díjra a jelöléseket 2025. szeptember 8-ig várja az SZTE a magyar feltalálók napján, 2025. június 13-án kihirdetett pályázat eredménye egy új, emblematikus díjat hozott létre, amely Karikó Katalin adományából számításai szerint legalább 33 évig kiosztható lesz a JATE-díj három kategóriájában. Ez a kitüntetés méltó emléket állít a JATE kiválóságának, és inspirációt nyújt a jövő generációinak a tudományos kutatás és a közösségi értékek iránti elkötelezettséghez.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.