Szeged

Enyészet és elmúlás: mára már szégyenfolt a Cserepes sori piac +fotók +videó

Enyészet és elmúlás: mára már szégyenfolt a Cserepes sori piac +fotók +videó

A Botka László vezette önkormányzat átverte a szegedieket

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
1 órája
Fotó: szegedma
Enyészet és elmúlás: mára már szégyenfolt a Cserepes sori piac +fotók +videó

A Cserepes sori piac leáldozása, egészen pontosan annak tönkretétele kilenc évvel ezelőtt kezdődött meg. Az egykor nyereséges, Szeged számára évi 13-17 millió nyereséget termelő céget sikerült lezülleszteni a Botka László vezette önkormányzatnak, amely mindent megtett annak érdekében, hogy véglegesen bezárhassa a piacot. 2021-ben ez meg is történt, ezzel százak megélhetését tették tönkre. Már 2025-öt írunk, de továbbra sem történt semmi a területen, Szeged egykori központi helye egyre inkább az enyészetté lesz.

Fotó: szegedma. 

 

2016-ban kezdődött a Cserepes sori piac kálváriája

2016-ban drasztikusan emelték a bérleti díjakat, ezzel megkezdték a piac ellehetetlenítését. Az akkor még Botkával egy pártban politizáló Rácz Attila, a piac ügyvezetőjének döntése ellen petíciót is indítottak a szegediek, amelyet több mint hétezren írtak alá. A balos városvezetés nem foglalkozott a szegediek véleményével: közel olyan magasra emelték a bérleti díjakat, amennyiért már belvárosi üzletet is lehetett volna bérelni. Ráadásul a pénzükért semmit sem kaptak, a belvárosi komfortos helyiségekkel ellentétben, csak egy szimpla területet. 

Az emelés óta csaknem hatvan árus hagyta ott a piacot, hiszen a pénzükért cserébe még a havat sem takarítják el, a szemétszedésről már nem is beszélve

- panaszolta még 2019-ben egy piacos. Azt is elmondta, korábban kértek részletfizetési kérelmet, azonban ebben nem volt partner az igazgató, ráadásul az évekkel ezelőtt félmillió forintért eladott pavilonjukat sem fizette még ki az üzemeltető.

Több piacos már ekkor, 2019. áprilisában jelezte, nem fenntartható a jelenlegi helyzet és szintén ugyanekkor.

Fotó: SzegedMa

 

Egyre drasztikusabb lépésekre szánták el magukat Botkáék

A drasztikus áremelés hatására bár rengeteg piacos távozott, 2020. júniusában mondvacsinált okokkal kezdték kirakni a kereskedőket. Az önkormányzati cég mérőszalaggal kezdte méregetni, hány centivel lógnak túl a kirakott áruk a kijelölt helyeken, pedig ezzel egyébként senkit sem zavartak. 

Amely kereskedőnél pedig megállapították, hogy túlnyúlt, attól nem pénzt kértek, hanem kirakták a piacról. A piacosok erről is próbáltak tárgyalni, de süket fülekre találtak.

Emellett az üzemeltető a tárolókat sem javíttatta, több kereskedő termékei eláztak a rossz bódék miatt. Miután a cég nem volt hajlandó intézkedni, hat piacos átpakolt olyan tárolóba, amely nem ázik be. A vége itt is tárgyalás helyett a bérleti jog megszüntetése lett. Kilenc, tárgyalni próbáló kereskedőt lelakatolt bódék és biztonsági őrök várták hasonló okból kifolyólag.

Végül a koronavírus okozta veszélyhelyzet miatt nem tudták törvényesen megszüntetni a maradék kereskedők bérleti jogát, de ami késett, nem múlt. 2021-ben végleg bezárták a helyszínt. 2016-hoz hasonlóan 2021-ben is indult petíció a Cserepes megmentéséért, több demonstráció is történt, amelyről a városvezetés nem vett tudomást. Végül már a városháza elé is tüntetést szerveztek, amikor Botka a kis bejáraton sunnyogott be, nem mert a tüntetők elé kiállni, vagy csak egyszerűen ott elmenni, hiába volt rendőri biztosítás és lezárás. Ezzel a balos önkormányzat 250 szegedi munkahelyét és megélhetését szüntette meg.

Fotó: SzegedMa

 

Szabálytalan volt a piac bezárása, 16 milliót kellett visszafizetni

2021-ben jött a fekete leves az önkormányzat számára: kiderült, hogy vissza kell fizetnie a Cserepes Sori Piac Kft.-nek azt az uniós támogatást, amit korábban a piros pavilonsor megépítésére kapott.

 Ez a kamatokkal együtt csaknem 16 millió forint volt. A piacot üzemeltető cég még 2014-ben kötött támogatási szerződést a Magyar Gazdaság­fejlesztési Központ Zrt.-vel a piros pavilonsor megépítésére. A piac csaknem 14 millió 609 ezer forintot kapott, erre jött rá nagyjából 870 ezer forint kamat. 

Így fest napjainkban az egykori piac területe:

 

Mára már a város szégyenfoltja

Az egykori piac területe azóta is üresen áll, tele szeméttel és burjánzik a gaz. A területet a táblák szerint őrzik, amely garantálhatóan veszteséget termelt a városnak.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.