
Milyen következményekkel járhat az áradó Tisza, vajon kiket visz el a sodrás?
A tavalyi év egyik legjelentősebb közéleti eseménye a Tisza Párt felbukkanása és térhódítása. A viharos gyorsaságú felemelkedés következménye, hogy a jelenleg legerősebb ellenzéki párt nem rendelkezik szegedi közgyűlési képviselettel, a 2024-es önkormányzati választásokon még nem tudtak elindulni.
Milyen következményekkel járhat az áradó Tisza, vajon kiket visz el a sodrás? A Botka László által összerakott támogatói csoport tagjai megszimatolva az idők fuvallatát, a már leépülő pártjaik logói nélkül, kizárólagosan Összefogás Szegedért egyleti színekben méretkeztek meg a legutóbbi alkalommal. A szegedi polgármestert egy dolog érdekli igazán: saját székének megtartása. Számos korábbi szövetségese megtapasztalhatta, hogy egyáltalán nem szívbajos, ha a kártyapakli személyi lapjainak újraosztásáról van szó. Botka nyilvános felajánlkozása is megtörtént, szeretné megszerezni a sikeres újraválasztásához jelenleg nélkülözhetetlennek tűnő Tisza párti támogatást. Mivel azt kizárhatjuk, hogy saját polgármesteri indulásáról lemondana, képviselői helyeket, esetleges önkormányzati választási siker esetén városvezetési részvételt tud ígérni Magyar Péternek és a formálódó szegedi Tisza szigeteknek.
Azt biztosan kijelenthetjük, hogy számos jelenlegi önkormányzati képviselő az utolsó ciklusát tölti a szegedi torony alatt. Vajon kik lehetnek a feláldozhatók? Máris adja magát a szebb napokat megélt MSZP: régi motoros Kozma József, volt országgyűlési képviselő évtizedek óta szocialista városi elnök. 2002-ben még polgármesteri ambíciói is voltak, most Botka megszabadulhat tőle. Mészáros Tamás hűséges régi szereplő, az MSZP városi irodavezetője a Botka kabinetfőnökből lett országgyűlési képviselő Szabó Sándornak is bizalmasa, ez erősíti pozícióját, de a széteső baloldalon semmi sem biztos. Szénási Róbert megbízható csapattag, ugyanakkor Petőfitelepet biztosra veszik a városházi kabinetben, bárkit indítsanak is ott Botka színekben. Szécsényi Rózsa Tápén stabilan beágyazódott képviselő, ha nem indítják, az egykor inkább konzervatív körzet jobbra visszabillenhet, ez erősíti pozícióját.
A Momentum lényegében megsemmisült, ebből kimenekülendő Mihalik Edvin és Körmendi Zoltán új egyesületet alapítottak. Súlyukat jelzi, hogy az önkormányzati választások után hónapokig Botka még köszönésüket sem fogadta. Halász Noémi a lemondott szegedi Momentum elnök előre menekül, független országgyűlési képviselőjelöltként próbálja megzsarolni a Tisza Pártot a későbbi konc reményében. A Párbeszéd soha nem is létezett szavazói támogatottság szintjén, nem véletlen, hogy választásokon önállóan soha el sem indult. Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester alól épp harmadik pártja múlik ki. Alapító tagja a Mihálik Edvinék által gründolt egyesületnek, így személye továbbra is alkalmas arra, (amúgy küldött emberként) hogy az ő "képviseletüket" láthassa el a jövőben is. Kovács Tamás gazdasági alpolgármesternek lecserélés esetén nincs semmilyen közéleti mozgástere, könnyedén csereszabatos.
A Demokratikus Koalíció súlyosan meggyengült, a túlélésért küzd. A DK-nak legutóbb adott számos körzetből bőven tud osztani Botka: DK-s külön indulás aligha kecsegtetne sok jóval számukra, a következő csapatindítón már kénytelenek lesznek legfeljebb morzsákkal beérni. Jelenlegi képviselőik többsége aligha lesz tagja a következő közgyűlésnek.
Emellett van egy másik út és Botka-módszer: saját emberek beültetése az újonnan szerveződő formációkba. A pártvándorló Nagy Sándor alpolgármester, akinek minden eddigi pártja kimúlt, Tisza-béli befogadása minimum kérdéses. De nemcsak - akár baljós – kabalafigurákból áll a világ: jelentkezőkből nincs hiány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.