Szeged

Híres szegediek: Fodor Rajmund

Híres szegediek: Fodor Rajmund

Szeged egy kétszeres olimpiai bajnokot is adott Magyarországnak.

Oláh Zalán
Szerző: Oláh Zalán
2025. április 13., vasárnap
Híres szegediek: Fodor Rajmund

A sikeres- és hírnevet szerzett szegedi születésű és kötődésű személyeket bemutató sorozatunk második részében a Szegeden született kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázót, Fodor Rajmundot mutatjuk be. 

A legendás pólós Szegeden kezdte a karrierjét

Fodor Rajmund 1976. február 21-én született Szegeden.

Fiatalon mutatkozott be a nemzeti csapatban

Utánpótláskorú játékosként első nagyobb nemzetközi eredményét az 1991-es junior világbajnokságon érte el, ahol bronzérmet szerzett. 1993 januárjában, mindössze 17 évesen került be az akkori szövetségi kapitány, Horkai György keretébe, majd áprilisban a válogatottban is debütált. A szövetségi kapitány már akkor felfigyelt Fodor rendkívüli gyorsaságára és játékintelligenciájára. 

1995-ben junior Európa-bajnoki címet ünnepelhetett a nemzeti csapattal Pozsonyban, majd ötödik helyen zárt a világbajnokságon a válogatottal. Még ebben az évben junior világbajnok lett. Még mindig csak 20 éves volt, amikor a szegedi színekben a legnagyobb sikerét érte el, a LEN Kupában lett ezüstrémes, s ugyancsak ilyen fiatalon már tagja volt az 1996-os atlantai olimpián negyedik helyezett válogatottnak, az ötkarikás játékok után pedig a Ferencváros szerződtette a tehetséges játékost.

Lila és zöld-fehér színű csapatok között vándorolt

Karrierje elején a Ferencvárosban és az olasz Fiorentinában pólózott. Mindkét együttesnek oszlopos tagja volt, és számos sikerből vette ki a részét. A zöld-fehérekkel a Magyar Kupa döntőben és a KEK elődöntőben is szerepelt, a violákkal a LEN kupában a négy közé jutott és az olasz bajnokságban ezüstérmet szerzett. 2000 hozta el pályafutása egyik legnagyobb sikerét, hiszen a sydney-i olimpián aranyérmes lett a Kemény Dénes vezette magyar válogatottal. A fináléban 13-6-ra győzte le az oroszokat a nemzeti csapat. Fodor Rajmund oroszlánrészt vállalt az első hely megszerzésében, kreativitásával és gyorsaságával rengetett tett hozzá ahhoz, hogy a válogatott 1976 után újra olimpiai bajnoki címet szerezzen. Intelligens játéka, kreativitása és gyorsasága miatt hosszú éveken keresztül kihagyhatatlan volt a legendás magyar válogatottból. 

A világ tetején, címvédés az olimpián

Firenzéből egyenesen a Honvédba vezetett az útja a szegedi születésű vízilabdázónak. Egy olimpiai bajnoki címmel a háta mögött vezéregyéniséggé lépett elő a csapatban, rutinjával és tudásával rengeteg sikerben lehetett része a kispesti egyesületnél. A Honvéddal az OB I alapszakaszát és rájátszását is megnyerte, a Bajnokok Ligájában pedig ezüstérmes lett. 2003-ban pályafutása egyik legjobb idényét produkálta, hiszen az Európa-bajnoki bronzérem mellé egy világbajnoki és egy világliga aranyat gyűjtött be válogatottbeli társaival. Egy évvel később az athéni olimpia döntőjében Szerbia és Montenegró ellen egy nagyon szoros csatában, 8-7-re győzött a válogatott, s a lefújás pillanatában Fodor Rajmund már kétszeres olimpiai bajnoknak mondhatta magát. 

A Honvéddal is felért a csúcsra

Az athéni olimpia után még néhány évig fontos tagja volt a Honvédnak, amellyel kétszer bajnoki címet szerzett és egy alkalommal a Magyar kupát is elhódította. A pekingi olimpiai keretbe (2008) már nem kapott meghívót, de klubszinten még évekig vízilabdázott a Sportiva Nervi, Silema, Bogliasco, Al-Ittihad és az UVSE színeiben. A magyar válogatottban összesen 394 alkalommal lépett pályára, 

Érdekesség még vele kapcsolatban, hogy 2019-ben részt vett a TV2 Exatlon Hungary című sport-realityjében, ahol a Bajnokok csapatát erősítette. Fodor Rajmund a magyar vízilabdázás egyik legeredményesebb korszakának egyik legjelentősebb sportolója, aki örökre beírta magát magát a vízipóló történelemkönyvébe.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.