Szeged

Átadták a Szeged Kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket

Átadták a Szeged Kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket

Összesen tizenegy embert díjaztak

3 órája
Átadták a Szeged Kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket

Andrejcsik István operaénekes és Balázs-Piri Soma zongoraművész kapta idén a Szeged Kultúrájáért díjat, az elismeréseket a Magyar Kultúra Napján rendezett ünnepségen, szerdán adták át.

Fotó: DM/Gémes Sándor

 

Kozma József, a szegedi közgyűlés kulturális bizottságának elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy Szeged a szabad magyar kultúra egyik fellegvára, a szegedi kulturális élet jelentősége messze túlmutat a város határain.

Andrejcsik István operaénekes a Honvéd Férfikarban énekelt, majd 1983-ban diplomázott a Zeneakadémián, ahol a legendás Révhegyi Ferencné egyik utolsó növendéke volt. Az egyetem elvégzése után Oberfrank Géza szerződtette a Szegedi Nemzeti Színházba, ahol számos operaszerep mellett kiváló alakításokat nyújtott operettekben is. Munkájáért több elismerést kapott, 1995-ben és 2005-ben Szegeden az évad énekesének választották, 2023-ban pedig Dömötör-életműdíjban részesült. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának művésztanára, évekig tanított a Zeneakadémián is. A Szegedi Nemzeti Színház operatársulata és a Magyar Állami Operaház társulata számos magánénekest és énekkari művészt köszönhet tanári működésének. A koncertpódiumon ma is aktív művész idén tölti be 70. életévét.

 

Balázs-Piri Soma 2004-ben született Szegeden. Zenei tanulmányait a vajdasági Horgoson kezdte, majd a szegedi Király-König Zeneiskola zongora szakán folytatta Soti Szobonya Emőke tanítványaként. A most húszéves művész tizenkét évvel ezelőtt ült először zongorához. Azóta tizenhat nemzetközi és országos zongoraverseny első helyezését hozta el, 2018-ban pedig ő lett a Virtuózok győztese. Először kilencévesen játszott szólistaként a Szegedi Szimfonikus Zenekarral, azóta számos alkalommal volt lehetősége itthoni és külföldi zenekarokkal dolgozni: vezényelte többek között Plácido Domingo, Medveczky Ádám, Howard Shelley és Keller András is. Rendszeres fellépője Magyarország és a világ jelentős koncerthelyszíneinek. Jelenleg a salzburgi Mozarteum Zeneművészeti Egyetem másodéves hallgatója.

 

Az ünnepségen Kölcsey-éremmel ismerték el Kálmán János kürtművész, Kardos Gábor karmester, Borsos Beáta színművész, Marton Ákos Barnabás és Vinkó Leó festőművész, Bori Katalin zenei könyvtáros, Tímár Attila néptáncoktató, Orosz Tamás önkéntes, valamint Rozgonyiné Molnár Emma nyelvész tevékenységét.

Nyitókép: DM/Gémes Sándor

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.