Szeged

100 éve Szeged: A Szegedi Népbank éléről eltávolították a szabadkőműveseket

100 éve Szeged: A Szegedi Népbank éléről eltávolították a szabadkőműveseket

A részvényesek szerint rossz irányba tartott a Szegedi Népbank

7 órája
100 éve Szeged: A Szegedi Népbank éléről eltávolították a szabadkőműveseket

A Szegedi Népbankot 1911-ben alapították meg, amely a szegedi vagyonos körökön kívül már az első napján is voltak részjegyzők Dorozsmáról, Tápéról, Kistelekről, Majdányról, Rábéról, sőt Párizsból is. Az alapítók egészen 13 éven keresztül irányították a szövetkezeti bankot, azonban - a Szegedi Új Nemzedék korabeli írása szerint - a szabadkőműves vezetést leváltották a részvényesek, mert rossz irányba tartott a Szegedi Népbank. 

 

Szabadkőművesek csúfos veresége egy bank igazgatósági választásán

A Szegedi Népbank vasárnap délelőtt rendkívüli közgyűlést tartott, melyen megjelent részvényesek a régi vezetőség helyébe teljesen újat választottak. Ez a közgyűlési választás rendkívül viharosan folyt le, mert a volt vezetőség mindent elkövetett, hogy továbbra is kezében maradjon a bank irányítása. A részvényesek azonban, kik a volt vezetőség balkezes munkájában látták a Népbank életképtelenségét, hallani sem akartak róluk és a túlnyomó részben szabadkőműves összetételű vezetőség helyett olyat kívántak, amely vakoló kanállal nem sorvasztja tovább a bank életét. 

A közgyűlésen a vihar mindjárt az elnök személyének választásakor megkezdődött. A régi, szabadkőműves vezetőség Szíjgyártó Albert volt szabadkőműves nagymestert akarta jelölni. A közgyűlés többségének zajos tiltakozása után 500 szavazattal 50 ellenében Korom Mihályt választották meg a gyűlés elnökévé. 

Borsodi Sándor a budapesti központ nevében azt a javaslatot tette, hogy a már régebben felfüggesztett igazgatóságot mozdítsák el végérvényesen, de a felmentvényt részükre ne adják meg, hanem az új igazgatóságot bízzák meg azzal, hogy folytassa le a vizsgálatot és a legközelebb megtartandó közgyűlésnek tegyen majd javaslatot, hogy a felmentvényt megadják-e vagy nem. A közgyűlésen megjelent részvényesek, kisgazdákból, kereskedőkből és iparosokból álló tagjai ehhez a javaslathoz túlnyomó részben hozzá is járultak. Ezzel aztán önként megdőlt a régi Valihora-féle igazgatóságnak az a terve, hogy a bank végleg felszámolva, részvénytársasággá alakuljon át, továbbá, hogy kilépjen az OKH-ból. (Az Országos Központi Hitelszövetkezetből.) 

Új igazgatósági tagokká a következőket választották meg: Aigner Károly dr., Bartha Mihály, Bruckner Ede, Csiszár István, Csonka Antal, Czigler Arnold, Erdélyi András, Gallér Kristóf, Gulácsy Sándor dr., Hutter Károly, Ketter Gyula, Korom Mihály, Körmendy Mátyás, Schaffer Viktor. 

Felügyelőbizottsági tagok lettek a következők: Börcsök Antal, idsb. Danner János, Deák János, Győry Jenő, Kónya György és Vidacs Aladár. Az igazgatóság elnöke Korom Mihály, alelnökei Czigler Arnold és Gulácsy Sándor dr., a felügyelő-bizottság elnöke Győry Jenő lett, míg ügyvezető céljegyző igazgatóul Prungl Antalt választották meg. Egyben régi címe helyett a Szegedi Gazdasági Szövetkezet, mint az OKH tagja nevet vette fel. 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.