Az esemény keretében szentmisét is tartottak a Dóm templomban.
November 8-án Szegeden emlékeztek meg a Katyńi vérengzés áldozatairól, Lengyelország nemzeti ünnepe alkalmából. Az esemény keretében mise zajlott a Dóm templomban, ahol a közönség tiszteletét tette a lengyel történelem fontos eseményei előtt.
A rendezvényen részt vett Mihálffy Béla, Szeged és a Homokhátság országgyűlési képviselője, valamint Ruzsa Roland, Szentmihály és Kiskundorozsma önkormányzati képviselője is, akik köszöntötték a megemlékezőket és hangsúlyozták a lengyel-magyar barátság fontosságát.
A rendezvény különös jelentőséggel bír, hiszen a lengyel függetlenségi harc legendás alakja, Józef Piłsudski, 1918. november 10-én tért haza a magdeburgi erődből, ahol 16 hónapot töltött fogságban. A varsói Bécsi pályaudvaron, egy Berlinből érkező különvonatról leszállva, a Kormányzói Tanács képviselői, a Lengyel Katonai Szervezet parancsnoka és más tisztek köszöntötték őt.
A Kormányzói Tanács aznap 16:30-ra gyűlést hívott össze a Miodowa utcai érseki palotába, ahol döntés született arról, hogy Piłsudskit bízzák meg az alakuló hadsereg vezetésével és a kormányalakítás feladatával. A következő napon, egy viharos éjszaka után, Piłsudski a varsói német helyőrséget irányító német katonatanács képviselőit fogadta, ahol megállapodás született a német katonák biztonságos visszavonulásáról, cserébe a felszerelésük átadásáért.
Piłsudski másnap átvette a lengyel hadsereg főparancsnokságát, és általános sorozást hirdetett, amire egy hónapon belül 100.000 önkéntes jelentkezett. November 14-én hivatalosan feloszlatták a Kormányzói Tanácsot, és Piłsudski Jędrzej Moraczewskit bízta meg a kormányalakítással. November 22-én pedig kiadta a rendeletet a „Lengyel Köztársaság legfőbb képviseleti hatóságáról”, amely alapján ő lett az ideiglenes államfő.
A november 11-i ünneplés nem véletlen, hiszen ezen a napon írták alá Compiègne-ben a fegyverszünetet, amely véglegesen megpecsételte Németország vereségét az I. világháborúban. Ezt a napot számos ország, köztük Franciaország és a Brit Nemzetközösség tagállamai is ünnepként tartják számon.
A Szegeden tartott megemlékezés nemcsak a múlt tiszteletére szolgál, hanem a lengyel-magyar barátság erősítésére is, amely évszázadok óta összeköti a két népet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.