Szeged

Megemlékezéssel egybekötött vándorkiállítás érkezik Szegedre

Megemlékezéssel egybekötött vándorkiállítás érkezik Szegedre

A Magyar Tudomány Ünnepének alkalmából kerül sor az eseményekre

2024. október 28., hétfő
Megemlékezéssel egybekötött vándorkiállítás érkezik Szegedre

A Magyar Művészeti Akadémia által támogatott építészeti ösztöndíjprogram bemutatásával köszönti a Magyar Tudomány Ünnepét idén az MMA Szegedi Regionális munkacsoportja, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara, a Dél-Alföldi Urbanisztika Egyesület és az MTA SZAB Építészeti és Településrendezési Munkabizottsága. A hazai tudományos élet kitüntetett eseményére a négy szervezet november 4-én, hétfőn délután kiállításmegnyitóval, megemlékezéssel és egy az alföldi polgárházakat összehasonlító kutatómunkáról szóló, szakmai beszélgetéssel készül.

Fotó: Török János/Délmagyar

 

Debrecen és Szeged cívis házait hasonlította össze Harangi Attila debreceni építészmérnök tudományos munkája során, melyet a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjprogramjának támogatásával végzett.  Arra kereste a választ, hogy a debreceni cívis házak mennyire egyediek? A kutatás az alföldi polgárházak közös gyökerei mellett a helyi sajátosságokat, a helyi karaktert kívánta feltárni és összehasonlítani, elsősorban a homlokzatdíszítéseken keresztül. Harangi Attila 2022-ben Nagyváradon, Szatmárnémetiben és Kecskeméten kezdte a kutatást, 2023-ban pedig Nyíregyházán, Szegeden és Hajdúböszörményben zárta. A kutatása során hat városban elkészítette a megmaradt értékes polgárházak kataszterét térképi ábrázolásokkal és helyszíni fotódokumentációval.

A november 4-i rendezvényen egyrészt ennek eredményét mutatja be egy előadás formájában, 17 órától az MTA Székházban. A programot a „szakmai beszélgetések” sorozat keretében szervezik meg, ahol a hagyomány szerint a prezentációt hozzászólások és kötetlen beszélgetés követi.

Kísérő programként a vendégelőadó által összeállított „Debreceni cívisházak egykor és most” című vándorkiállítást is bemutatják Szegeden, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara székhelyén, az Arany János utcai Társas Irodaházban. A Debrecenben, Nagyváradon és Budapesten az Építészeti Központban is bemutatott, 19 tablóból álló anyagot Schulcz Péter, a vármegyei építészkamara elnöke ajánlja az érdeklődők figyelmébe, 16 órától. A kiállítás két héten át, november 18-ig lesz megtekinthető itt.

A megnyitó érdeklődő közönsége és a szervezők ezt követően együtt sétálnak át az előadás helyszínére, az MTA székházba, útközben érintve Oskola és az Oroszlán utca sarkát, ahol Borvendég Béla emléktáblájánál Sipos György építész röviden megemlékezik a 10 éve elhunyt Kossuth-díjas építészről.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.