A Magyar Tudomány Ünnepének alkalmából kerül sor az eseményekre
A Magyar Művészeti Akadémia által támogatott építészeti ösztöndíjprogram bemutatásával köszönti a Magyar Tudomány Ünnepét idén az MMA Szegedi Regionális munkacsoportja, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara, a Dél-Alföldi Urbanisztika Egyesület és az MTA SZAB Építészeti és Településrendezési Munkabizottsága. A hazai tudományos élet kitüntetett eseményére a négy szervezet november 4-én, hétfőn délután kiállításmegnyitóval, megemlékezéssel és egy az alföldi polgárházakat összehasonlító kutatómunkáról szóló, szakmai beszélgetéssel készül.
Debrecen és Szeged cívis házait hasonlította össze Harangi Attila debreceni építészmérnök tudományos munkája során, melyet a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjprogramjának támogatásával végzett. Arra kereste a választ, hogy a debreceni cívis házak mennyire egyediek? A kutatás az alföldi polgárházak közös gyökerei mellett a helyi sajátosságokat, a helyi karaktert kívánta feltárni és összehasonlítani, elsősorban a homlokzatdíszítéseken keresztül. Harangi Attila 2022-ben Nagyváradon, Szatmárnémetiben és Kecskeméten kezdte a kutatást, 2023-ban pedig Nyíregyházán, Szegeden és Hajdúböszörményben zárta. A kutatása során hat városban elkészítette a megmaradt értékes polgárházak kataszterét térképi ábrázolásokkal és helyszíni fotódokumentációval.
A november 4-i rendezvényen egyrészt ennek eredményét mutatja be egy előadás formájában, 17 órától az MTA Székházban. A programot a „szakmai beszélgetések” sorozat keretében szervezik meg, ahol a hagyomány szerint a prezentációt hozzászólások és kötetlen beszélgetés követi.
Kísérő programként a vendégelőadó által összeállított „Debreceni cívisházak egykor és most” című vándorkiállítást is bemutatják Szegeden, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara székhelyén, az Arany János utcai Társas Irodaházban. A Debrecenben, Nagyváradon és Budapesten az Építészeti Központban is bemutatott, 19 tablóból álló anyagot Schulcz Péter, a vármegyei építészkamara elnöke ajánlja az érdeklődők figyelmébe, 16 órától. A kiállítás két héten át, november 18-ig lesz megtekinthető itt.
A megnyitó érdeklődő közönsége és a szervezők ezt követően együtt sétálnak át az előadás helyszínére, az MTA székházba, útközben érintve Oskola és az Oroszlán utca sarkát, ahol Borvendég Béla emléktáblájánál Sipos György építész röviden megemlékezik a 10 éve elhunyt Kossuth-díjas építészről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.