Szeged

Új kenyérünnepet és Szent István-napi közösségi rendezvényt tartottak Kiskundorozsmán (Galéria)

Új kenyérünnepet és Szent István-napi közösségi rendezvényt tartottak Kiskundorozsmán (Galéria)

Augusztus 20-a az egyik legfontosabb ünnepünk.

Márton Andrea
2024. augusztus 20., kedd
Új kenyérünnepet és Szent István-napi közösségi rendezvényt tartottak Kiskundorozsmán (Galéria)

Kiskundorozsmán is megünnepelték Szent István-napját, ahol Mihálffy Béla országgyűlési képviselő Juhász Gyula Új ének István királyhoz című versét szavalta el, majd beszédet mondott Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára.

Fotó: Mihálffy Béla Facebook oldala. 

 

A program ünnepi szentmisével és kenyérszenteléssel kezdődött a Római Katolikus templomban, majd 10 órától a Dísz téren folytatódott a megemlékezés.

Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára nyitóbeszédében elmondta:

- Mindhárom nemzeti ünnepünk fontos, de talán az államalapítás ünnepe az, amihez a legkevésbé tudunk személyesen kapcsolódni. Az 1956-os forradalom a még ma is köztünk élő, a történteket megélő személyeken keresztül válik igazán kézzelfoghatóvá, míg az 1848-as szabadságharc emlékeivel nem tudunk nem találkozni, bármilyen településre is megyünk. Az államalapítás ünnepe mégis más, több, mint 1000 évvel ezelőtt történt. Ezért is jó, hogy vannak ilyen és ehhez hasonló ünnepi alkalmak, amikor tudunk beszélni arról, hogy miért is fontos, miért volt fontos az államalapítás. Milyen értékeket képviselt Szent István király, amit őriznünk kell. Három olyan pont van, amelyet talán érdemes kiemelni. Az első, hogy az államisággal együtt kinyilvánítottuk, hogy célunk és helyünk van a többi állam közösségében. Egyenrangúak vagyunk velük, de ugyanakkor szuverének is. Ezt a kifejezést manapság nagyon sokszor halljuk, és nagyon sok vita övezi, de talán akkor válik igazán érthetővé, ha felidézzük, hogy milyen koronát is kért és kapott Szent István király II. Szilveszter pápától. Ez egy zárt korona volt, amely azt fejezte ki, hogy a magyar király nem valakinek a hűbérura, hanem csak Istennek tartozik elszámolással. Azaz itt a Földön, a magunk urai vagyunk.

- A második gondolat, hogy az államiságunk egyúttal döntés volt a kereszténység mellett is. A kereszténységünk tehát olyan örökség, amelyet meg kell tartani, még akkor is, hogyha úgy látjuk, hogy akár Európában is valamilyen múzeumba száműzték. 

- A harmadik pont pedig az, hogy az állam mi magunk vagyunk. Az állam nemcsak egy elvont fogalom, nemcsak intézmények, hivatalok, szimbólumok összessége, az államot mi magunk alkotjuk. A mi szakterületünk, a fiatalokért felelős szakterület ezért kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az értéket teremtő közösségeket nem csak szakmailag, hanem anyagilag is támogassa. Szuverenitás, felelősség, összefogás, keresztény értékek, tíz falvanként közös templomépítés, közösségek építése és ápolása, a magyar kultúra táplálása és megélése, a családok támogatása. Ezek azok az értékek, amelyeket Szent István királytól kaptunk, és amelyeket át kell adnunk a következő nemzedékeknek – zárta sorait a helyettes államtitkár.

Az eseményen készült képeket az alábbiakban tekinthető meg:

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.