Szeged

Gyermekkorunk óta tudjuk, ha szirénát hallunk jobban figyelünk

Gyermekkorunk óta tudjuk, ha szirénát hallunk jobban figyelünk

A figyelmetlenség súlyos baleseteket okozhat

Kibédi Péter
2024. augusztus 26., hétfő
Gyermekkorunk óta tudjuk, ha szirénát hallunk jobban figyelünk

Ahogy azt megírtuk, vasárnap súlyos közlekedési baleset történt a Rókusi körúton. Egy esethez vonuló, megkülönböztető jelzéseket használó tűzoltóautó ütközött személyautóval, amelyik nem adta meg a kötelező elsőbbséget a kereszteződésben. Az csak a vakszerencsén múlt, hogy a baleseteben nem halt meg senki-abba bele se gondoljunk, ha ez egy zsúfolt hétköznap történik, amikor állnak abban a villamosmegállóban, amit a felborult tűzoltóautó letarolt.

Gyermekkorban megtanuljuk, felnőttként elfelejtjük

Annak ellenére, hogy kisgyermekkorban elsők között tanulja meg mindenki, hogy a szirénázó jármű veszélyt jelent, vigyázni kell, rendszeresen történik kisebb, nagyobb baleset amelyeket többségben nem a vonuló és ezért megkülönböztető jelzést használó gépjárművek okoznak. "A KRESZ-ben külön bekezdés foglalkozik azzal, hogy a megkülönböztetett jelzését használó járművekkel szemben mit kell csinálni. 

A rendőr, mentő, tűzoltó autó, amennyiben együtt használja a hang és fényjelzését, akkor elsőbbséggel rendelkezik és mivel - általában - életmentésről van szó, amikor ezek a járművek vonulnak, ezért szabad utat kell nekik biztosítani. A figyelmes és jó járművezető, amikor bármilyen irányból meghallja szirénát, akkor keresnie kell a hangok forrását”

 -mondta lapunknak Majoros Gabriella.

 

A gépjárművezető-oktató szerint hangsúlyozta, hogy a jogosítvány megszerzéséig az elméleti és a gyakorlati oktatás során is kiemelt hangsúlyt kap, hogy mit kell tenni, ha megkülönböztetett jelzéssel közelít egy jármű. „A tükrökbe tekintve, jobbra-balra körülnézve megpróbálja felmérni, hogy ez a jármű honnan érkezik. Ha például mögöttünk az úton, akkor az út szélére lehúzódva utat kell neki biztosítani, megállással, akár a járdára való felhajtással is lehetővé kell tenni az akadálytalan áthaladását. Ha valaki egy piros lámpánál áll és látja, hogy nem tud hol elmenni, akkor a piros jelzés ellenére, körültekintően előrébb gurul és akár a kereszteződésben oldalt is megállhat, hogy elengedje. Ilyenkor figyelni kell, hogy nehogy pont arra akarjon menni, ahova mi félreálltunk”- sorolta az oktató. Hozzátette, ugyanakkor, hogy a járművezető oktatása során ezt nem mindig tudják gyakorolni, mivel nem sűrűn találkozunk szirénázó járművel. 

A vasárnapi ütközés erejét mutatja, hogy a tűzoltóautó felborult, a személygépkocsinak kiszakadt a motorja (Fotó: Gémes Sándor) 

 

Majoross Gabriella hangsúlyozta, hogy nem csak a gépjárművezetőnek, de a megkülönböztető jelzését használó jármű vezetőjének is kötelessége meggyőződnie arról, hogy megkapta az elsőbbséget. „Csak akkor haladhat tovább, hogyha meggyőződött arról, hogy lemondtak az elsőbbségről a partnerek. Többek között miattuk 

kerülendő a hangos zenehallgatás az autóban, illetve az olyan fülhallgató, fejhallgató használata, amelyik teljesen kiszűri a külső zajokat. A megkülönböztető jelzés nagy hang- és fényhatással jár, a sötétben például feltűnő a villogó piros kék fény

- részletezte.

Az oktatók felkészítik az tanulókat a rendkívüli helyzetekre, de a kezüket nem foghatják ha megszerezték a jogosítványt (Fotó: SzegedMA)

 

A gyalogosoknak is figyelni kell az úton való átkelés előtt, ha hallják a szirénát, mert a zöld jelzés ellenére érkezhetnek ezek a járművek. A sziréna hallatára sok járművezető döntésképtelen lesz, pánikba esik, pedig a józan gondolkodás ilyenkor nagyon fontos. 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.