Szeged

Múltidéző: Szegeden három nagy mozijából mára egy maradt

Múltidéző: Szegeden három nagy mozijából mára egy maradt

A Belváros túlélte a multik betörését

Kibédi Péter
2024. január 14., vasárnap
Múltidéző: Szegeden három nagy mozijából mára egy maradt

Nem is olyan régen három nagy mozi és több kisebb is üzemelt Szegeden: a Belvárosi, korábbi nevén Szabadság, a Korzó, ami régebben a Vörös Csillag volt, valamint a Széchenyi későbbi nevén a Fáklya. Ezek közül csak a Belvárosi élte túl a mozik modernizálását, a Korzó átalakult zeneházzá, míg a Fáklyának az épülete sem áll ma.

A Zsótér-ház alján az 1910-es években nyitott a mozi

 

A Belvárosi, a vidék legnagyobb mozija

A szegedi Belvárosi Mozit 1920-ban kezdték építeni, Sebestyén Endre szegedi építész tervei alapján. Ez volt a vidék legnagyobb mozija. A mozitermet úgy alakították ki, hogy az alkalmas legyen színházi előadásokra is, a színpadot ellátták süllyesztővel és zsinórpadlással is, előtte nagyméretű zenekari árkot alakítottak ki, a földszintre 700, az erkélyre és a páholyokba 500 ülőhely került.

Amikor a Szegedi Nemzeti Színház épületét 1978-ban felújítás miatt bezárták nyolc évre, akkor az akkori nevén Szabadság moziban rendeztek színházi előadásokat.

Az emeletre kétoldalt lépcső vezetett föl. A Belvárosi Moziban 1920. szeptember 8-án volt az első vetítés, amire zsúfolásig megtelt az épület, még az oldalfeljárókat is elállta a kíváncsi közönség - a korabeli tudósítás szerint.

Amikor még Szabadság volt a Belvárosi

 

A dicstelenül kihunyt Fáklya

A Fáklya mozi, aminek az eredeti neve, Széchenyi mozi volt, szintén 1920-ban adták át. Az aszimmetrikus V alakú, sarki épület eredetileg 850 fő befogadására volt alkalmas. Az akkoriban legmodernebbnek számító, vasbetonvázas épület utcai sávja magasabb volt az udvarinál – összhangban a nézőtér legfelső szintjével s a vetítőhelyiségekkel. A Fáklyában 1995. augusztus 20-án vetítettek utoljára filmet, két hónappal később – miután a Providencia Biztosító megvásárolta a területet – lebontották az egykori legendás mozi épületét.

Ma már csak emlék a Fáklya mozi a Horváth Mihály utcában

 

A Korzó – egykori Vörös Csillag – Mozi 1913. február 19-én a Széchenyi téri Zsótér-házban nyitotta meg, a 850 fős nézőtéren és Az ember tragédiája került bemutatásra. A mozi egészen sokáig húzta a rendszerváltás után, „csak” 2001-ben szűnt meg a rendszeres vetítés, ma Zeneházként funkcionál.

A napfény városának első fecskéi közt volt Ádám Ödön Feketesas-udvarkertjében, az 1903. június 6-án nyitott Első Szegedi Magyar Különlegességi Dal-, Táncz-, és Művész – Szabadszínpad, amelynek keretében a The Róbert csoport Biograph mozgófényképeit vetítette 10 darab csupa humoros és mulatságos képekkel.

A premiermozi szerepét a Fáklya és a Vörös Csillag vették át, utánjátszó moziként pedig a November 7. Művelődési Központban tartottak heti 3 előadást, igaz itt egygépes rendszerben szünettel vetítettek, de bekapcsolták a rendszerbe a Postás és a Dugonics mozikat is. 
 

Szabadtéri mozi a ligetben

Amikor 1978 -ban átépítés miatt a Szegedi Nemzeti Színház átmenetileg a Belvárosi mozi épületébe költözött, azért, hogy a szegediek ne szenvedjenek hiányt a filmekben, nyitottak az újszegedi ligetben egy szabadtéri mozit, melynek sikerét az is garantálta, hogy „előjátszásba" kapták meg a filmeket, vagyis nyaranta bemutathatták azokat a műveket, amelyek csak ősszel kerültek a magyar „kőmozikba". A szegediek imádták, sokszor egymás ölében és a lépcsőkön is ültek, vagy ha végképp nem volt hely, állva nézték a vásznat. Ma nem mozi van, de a kultúra maradt, ott üzemel az Újszegedi Szabadtéri Színpad.

A 2000-es évek elején kapta vissza az egyház az Eszperantó utca és a Kossuth Lajos sugárút sarkán lévő Dugonics Mozi épületét, ám a rozzant állapotú közösségi házra több 10 milliót kellett volna költeni, ezért az eladás mellett döntöttek és 2003-2004 között lebontották a rókusiak előtt csak bolhásként emlegetett mozit.

Egy moziműsor a hőskorból

Sajnos nagyon kevés információ lelhető fel az egykori videomoziról, amely a város egyik legnevesebb halászcsárdájában, a Kiskőrössy-ben üzemelt. De a korabeli újságokban rendszeresen ott szerepel a moziműsorban a videómozi programja is.


Autósmozi Dorozsmán 

Az autósmozi a 80-as években lett divat, Szegeden is nyílt egy, méghozzá a dorozsmai nagybani piacnál. A dialógus és a zene többféle módon juthatott el a kocsiban ülő nézőkig, például autórádión keresztül – a környékbeliek az otthoni készüléken is foghatták –, vagy egyszerűen a lehúzott ablakon át hallható a hangszóróból. A kert- és autósmozik halálát a technika és az igények megváltozása okozta. A térhangzású hatás nem érvényesül, ha a hangot elfújja a szél, és a forgalmazók sem adtak már új filmeket azzal a rizikóval, hogy az időjárás vagy lehetővé teszi a folyamatos vetítést, vagy nem. Magánvállalkozók a dorozsmai bezárása után próbálkoztak még autósmozival Szegeden, a vasútállomás mögött, de próbálkozásuk kudarcba fulladt.

Verseny a Plázával

A rendszerváltás után a vidéki mozik nehéz helyzetbe kerültek. A Szeged Plazaban megnyílt Cinema City jelentette verseny miatt több belvárosi vetítőhely is bezárt. A Belvárosi Mozit a városi önkormányzat összevonta az Ifjúsági Házzal. A létesítményt többször is modernizálták is, új berendezéseket szereztek be, több egyéb funkciója is van a háznak így ha nem is veszi fel a versenyt a plázával-ami nem is feladata talán-de életben marad, őrizve egy szeletét a szegedi mozis történelemnek.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.