Bulvár

Az Év madara 2016-ban egy „láthatatlan tyúk”

Az Év madara 2016-ban egy „láthatatlan tyúk”

2016. január 9., szombat
Az Év madara 2016-ban egy „láthatatlan tyúk”
haris_Farago_Adam

A sűrű növényzetben, kaszálókban megbújó apró haris talán rejtőzködő életmódjának és különleges hangjának köszönheti népszerűségét a madárbarátok körében, így nyerhette el 2016-ban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület "Év madara" díját.

A MME június és július közötti internetes szavazásán a mókás haris olyan vetélytársakat utasított maga mögé, mint a fürj és az ugartyúk. Igaz, kiélezett versenyben hozta el a megérdemelt első helyet: 1524 szavazatot kapott, míg az ugartyúk 1291-et, a fürj pedig 1251-et zsebelhetett be a madárbarátoktól. Az egyesült szakembereit is meglepte, hogy a három induló közül éppen a legkevésbé ismert, a rejtőzködő haris állhatott fel a képzeletbeli dobogó legfelső fokára. A 2016-os év tehát a harisról szól majd, ugyanis az "Év madara" díj nem csupán cím, hanem egy olyan program része, aminek küldetése, hogy bemutassa a madárcsoportokat és élőhelyüket. http://youtu.be/wT30_D0WbiM A szürkületkor és éjszaka "éneklő" harist nagyon nehéz lencsevégre kapni, még az ornitológusoknak is fejtörést okoz megtalálni a recsegő hangú madarat. Kevesen ismerik a magas fűben mókásan szaladgáló "láthatatlan tyúkot", a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei ezért is terveznek hariskeresőtúrákat május végén. "A hariskereső túrák Csongrád megyében nagymértékben függenek attól, milyen lesz az idei tél. Ezzel a január elei hóeséssel nagyon jól indul az év, hiszen egy belvizes esztendő segítene a helyi harisköltőhelyeknek. Magasabb füvű növényzet, nedves rétek, kaszálók madara, olyan belvizes helyeken is költ, amelyek alapvetően nem fordul elő. Abban az esetben, ha sok csapadék lesz és a faj bőségesen talál megyénkben hosszú füvű réteket, akkor több helyen is költhet" - tájékoztatott a harisok élőhelyéről

Tokody Béla

, az MME Csongrád megyei helyi csoportjának titkára. Az idei évben több rendezvény is a harisok jegyében zajlik majd, hogy a természet szerelmesei mellett a helyi gazdálkodók is közelebbről megismerkedhessenek az apró termetű madárral. Tokody Béla hangsúlyozta, a fajtavédelem szempontjából kiemelten fontos, hogy a gazdálkodók figyelmét felhívják a haris fészkelőhelyeire, ugyanis a túl korai és a gyors kaszálás, az égetés, a vadriasztó lánc hiánya, valamint szársértő kaszatípus alkalmazása mind-mind veszélyeztető tényezőnek számít. Az intenzív, nagyüzemi mezőgazdasági gyakorlatnak sajnos megvannak az eredményei: becslések és megfigyelések szerint a hazai állomány mindössze 500-2000 pár között ingadozik, s főleg a Dunántúli és a Bodrogközi területeken fészkel. A madártani egyesület közleményben arról tájékoztat, közép és hosszú távon valószínűleg egyre jelentősebb kihívást jelent a fajnak a klímaváltozással együtt járó szárazság, az üde rétek területi kiterjedésének csökkenése. Jelentősek a vonulási veszteségek is, csak Egyiptomban évi 9-14 ezer harist lőnek le és ejtenek hálóval csapdába.

Az apró haris talán rejtőzködő életmódjának és különleges hangjának köszönheti népszerűségét a madárbarátok körében.KLIKK: http://szegedma.hu/?p=599509

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. január 9.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.