Bulvár

Szentes-Lapistóval vált teljessé az OMSZ radarhálózata

Szentes-Lapistóval vált teljessé az OMSZ radarhálózata

2014. október 13., hétfő
Szentes-Lapistóval vált teljessé az OMSZ radarhálózata
Átadták az OMSZ új radarállomását Szentes-Lapistón

Teljessé vált az Országos Meteorológiai Szolgálat radarhálózata, a negyedik, uniós támogatással épült állomást hétfőn adták át Szentes-Lapistón.

V. Németh Zsolt

, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára az átadási ünnepségen kifejtette: nehéz számszerűsíteni a veszélyes időjárási folyamatok előrejelzését segítő fejlesztés hasznát, a megóvott emberéletek, termés, ingatlanok, ingóságok értékét, de a becslések szerint a prognózisokra és az azokat megalapozó eszközökre fordított források tízszeresen megtérülnek. Hangsúlyozta, a klímaváltozás miatt nem elegendő a követésre berendezkedni, számítani is kell a rendkívüli eseményekre, a pontos előrejelzésekhez pedig sok ember összehangolt munkájára, a legkorszerűbb műszerekre és kiterjedt mérőhálózatra van szükség.

Radics Kornélia

, a meteorológiai szolgálat elnöke elmondta, hogy a 757 millió forintos költségvetésű fejlesztésnek - amely költségének 85 százalékát uniós támogatás fedezte - köszönhetően európai szinten is kiemelkedő, a legújabb technikai eszközökből álló hálózat jött létre. A heves időjárási események megfigyelésének, előrejelzésének elengedhetetlen eszközei az időjárási radarok. A korábban három - Keszthely és Nyíregyháza közeli, valamint budapesti - állomásból álló országos időjárási radarhálózat alapvetően a csapadékesemények megfigyelését, intenzitásuk mérését és az események időbeli nyomon követését végzi. A csapadék nagy felbontású területi és időbeli eloszlásának meghatározása elengedhetetlen a heves időjárási eseményeknél - zivatarok, jégeső -, az élet- és vagyonvédelmi riasztásoknál. A pontos méréshez szükséges, hogy a lefedett terület ne legyen 100-120 kilométernél távolabb a radarállomástól, ezért volt szükség az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárási radarhálózatának bővítésére a Dél-Alföldön. A fejlesztés részeként a vidéki radarállomásokon és tizenegy meteorológiai főállomáson tizennégy úgynevezett cseppspektrum mérőberendezést is elhelyeztek, ezek kiegészítő információkat nyújtanak a radarhálózat adatinak kalibrálásához, a csapadékmérés pontosabbá tételéhez.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.