Több dunántúli megyében már másodfokú riasztást adtak ki a viharos erősségű szél miatt. A zord idő Szegedet sem kíméli, az Országos Meteorológiai Szolgálat záporokat, zivatarokat jósol a hét hátralevő részére. Csütörtök reggelig 15 helyre riasztották kidőlt fák és letört faágak miatt a katasztrófavédelem munkatársai.
Csütörtök délelőtt sem állt el a zivatar Szegeden, helyenként több méteres kiterjedésben gyűlt össze az esővíz. Több mint harminc mm csapadék hullott a tegnapi nap és éjszaka folyamán, legalább 20 mm-nyit jósolnak a mai napra is. Gyalogosan nehéz a közlekedés a szél miatt, ami folyton kicsavarja kezünkből az ernyőt, de a tömegközlekedés sem működik kifogástalanul: a Dugonics téri körforgalomnál a váltó beázott, így azt manuálisan kell üzemelni a villamos vezetőinek. A síneken hömpölyög a víz, egyes megállóknál is olyan tavak gyűltek össze, hogy az utazóknak ugraniuk kell a fel és leszálláskor. Bár a tűzoltók a széllel versenyezve próbálják rendbe tenni annak kárait, letört faágak keresztezik utunkat mindenütt.
Szerdán a délelőtti órákban a Bajai út mellett 2 négyzetméternyi, a szél által összehordott szemét gyulladt ki. A kiérkező szegedi egység a tüzet elfojtotta. A viharos szél és a nagy mennyiségű csapadék következtében Szegeden és környékén fák dőltek ki, faágak szakadtak le. Csütörtök reggel 8 óráig 15 helyre riasztották a tűzoltókat, a kiérkező egységek minden esetben elvégezték a kárelhárítási feladatokat.
A szerdai napon, 17 óra 10 perckor történt egy halálos kimenetelű közúti közlekedési baleset. Az 55-ös főút 27-es kilométerszelvényénél két autó ütközött frontálisan. A kiérkező szegedi tűzoltók 2 elhunytat emeltek ki a roncsok közül. A balesetben további 1 fő könnyebben sérült, őt a mentők kórházba szállították. A helyszínelés idejére teljes útzár volt érvényben. A forgalomelterelést a rendőrség biztosította, amit este fél 9-kor oldottak fel. Csütörtök reggel, 6 óra után pár perccel Hódmezővásárhelyen, egy elektromos légvezetékre dőlt rá egy 10 méteres akácfa. A tűzoltóság vásárhelyi egységei a Démász szakembereinek nyújtottak segítséget. A helyreállítási munkálatok 8 óra előtt befejeződtek.
A szerdán érkezett viharos szél miatt éjfélig majdnem kétszázszor riasztották a tűzoltókat, azóta is tucatjával érkeznek a segélyhívások szinte az egész országból - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője csütörtök reggel az MTI-vel.
Hajdu Márton
elmondta: elsősorban a Dunántúlon voltak gondok, a legtöbb riasztást Somogy megyéből kapták. Jellemzően a viharos erősségű szél miatt kidőlt fákhoz, leszakadt faágakhoz riasztották őket. A tűzoltókhoz mintegy 20 épületkárról érkezett bejelentés. Egy esetben a szél annyira megbontotta a tetőszerkezetet, hogy a ház lakhatatlanná vált. Volt ahol fa dőlt az útra, másutt vasúti felsővezetéket rongáltak meg a leszakadó faágak. Öt megyében 12 településen volt átmenetileg áramszünet - tette hozzá. Az előrejelzés szerint az OKF továbbra is tömeges bejelentésekre készül. Mint elmondta: a katasztrófavédelem műveletirányítási központjaiban tömeges riasztások esetén rangsorolják az eseteket: az életveszély, illetve közművet érintő káresetek elsőbbséget élveznek. Hajdu Márton az árvízi helyzetről azt mondta: árvízi védekezés van a Rábánál. A 86-os utat homokzsákokkal védik. Emellett a Balaton déli partján is egyes partmenti településeket homokzsákokkal védenek.
Siklós Gabriella
, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta: a sok eső miatt a Sajó és a Hernád mentén kell számítani a legkomolyabb árvízi védekezésre. Az árhullámot a hétvégére várják - tette hozzá. A Sajó és a Hernád mentén egyelőre elsőfokú a készültség, fokozott figyelőszolgálattal és megelőző munkákkal készülnek a szakemberek. Önkéntesek munkájára várhatóan nem lesz szükség - mondta Siklós Gabriella. Az OVF honlapjának adatai szerint még a Rába felső szakaszán és a Murán elsőfokú az árvízvédelmi készültség. Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökre az egész országra figyelmeztetéseket adott ki a viharos szél, a jelentős mennyiségű csapadék, felhőszakadás, illetve heves zivatarok miatt. A viharos szél miatt másodfokú figyelmeztetés van érvényben Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Veszprém és Zala megyében. Ezeken a területeken a legerősebb széllökések a 90 kilométer/órás erősséget is meghaladhatják. Emellett a várható jelentős mennyiségű csapadék miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala és megyében valamint Budapesten van érvényben ugyancsak másodfokú figyelmeztetés. Ezeken a területen 24 óra alatt több mint 30 milliméternyi eső hullhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.