Bulvár

Hiénakölyök született a vadasparkban!

Hiénakölyök született a vadasparkban!

2014. március 13., csütörtök
Hiénakölyök született a vadasparkban!
kishiena

Február 10-én foltos hiéna kölyök látta meg a napvilágot a Szegedi Vadasparkban, a kis állatot némi szerencsével már a látogatók is megfigyelhetnek a kifutóban!

A Szegedi Vadaspark hiénái már két almot is sikeresen felneveltek. 2010 óta azonban egy kis szünet állt be, a dolgozók fogamzásgátlással igyekeztek megakadályozni azt, hogy túl sűrűn, minden évben szülessenek kicsik. Ennek oka az, hogy az utódok elhelyezése az európai törzskönyvi program segítségével sem egyszerű, várakozási idővel kell számolni, és meg kellett akadályozniuk, hogy a csapat túl nagy létszámú legyen. A nagy létszám nemcsak elhelyezési problémát jelentene, hanem a hiénákra jellemzően az agresszió növekedését is maga után vonja, különösen a hímek járnak rosszul ilyen esetben. A foltos hiénáknál ugyanis a nőstények az urak. Többnyire erőteljesebb testfelépítésűek és agresszívebbek is a hímeknél. A magas tesztoszteron szintjük miatt nemcsak viselkedésük „férfias”, hanem külsőleg a nemi szervük is teljesen hasonló. Sokáig csak akkor tudták egyértelműen meghatározni egy egyedről, hogy hím-e vagy nőstény, ha utóda született. A genetika korszakában a DNS-vizsgálat segít egyértelműen eldönteni ezt a kérdést, így mi is mintát vettünk a kölyökből. A képeken ez az első állatorvosi vizsgálat látható, amely során ellenőriztük a kis hiéna egészségi állapotát.

Negatív mesehősök

hiena02

A foltos hiénák többnyire negatív hősei a meséknek és más kalandos történeteknek. Fura alakja és őrült kacagásra emlékeztető hangja (amit izgatottságukban hallatnak) miatt tartják sokan a fajt gonosznak és alattomosnak. Az, hogy elsősorban dögevőként ismerik, szintén nem emeli a nimbuszát. Pedig félelmetesen hatékony vadász a foltos hiéna, ha kiszemelik zsákmányukat, akár több kilométeren keresztül is üldözik, és többnyire le is gyűrik. A hiénacsapat még az oroszlánokkal is szembeszáll a zsákmányért, általános vélekedés szerint 2:1 arány mellett már ők győznek. A ravaszságuk és összefogásuk segíti őket, amellett, hogy rendkívül erőteljes állatok. Harapásuk az egyik legerősebb a szárazföldi állatok körében, amit egy oroszlánnak is érdemes figyelembe vennie. A csapatszellem az utódok gondozásában is megjelenik, a nőstények együtt nevelik és vigyázzák a kicsinyeiket. Ekkor a legnehezebb a sora a hímeknek, teljesen a perifériára szorulnak. A szülői ráfordítás talán a legnagyobb mértékű a ragadozók körében a foltos hiénáknál. A tejük nagyon magas fehérje és zsírtartalmú, és a kicsik nagyon hosszú ideig, akár 12-16 hónapos korukig szopnak. A magasabb rangú nőstények előbb válnak ivaréretté és gyakrabban is fialnak, mint az alacsonyabb rangúak, ezzel több utódot fel tudnak nevelni. A lányai emellett öröklik anyjuk rangját, ami biztosítja a hierarchia stabilitását a csapatban. A hímeknek azonban idővel új csapatot kell választaniuk. A foltos hiéna kölyök még sok időt tölt védett helyen, a házban vagy az anyja által ásott üregben, de idővel egyre kevesebb szerencse kell ahhoz, hogy a látogatók is megláthassák a külső kifutóban játszani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.