Amióta a módosított közoktatási törvény a középiskolások számára ötven óra közösségi szolgálat teljesítését írja elő az érettségi vizsga előfeltételeként, egyre többen döntenek úgy, hogy a katasztrófavédelemnél töltik le a megszabott időszak egy részét vagy egészét. A Csongrád megyei fiatalok is szívesen teljesítik a szolgálatot a megye hivatásos tűzoltó-parancsnokságain.
A fiataloknak három év alatt kell összegyűjteniük az előírt órakeretet, a jogszabály pedig javasolja, hogy ez időszak alatt minél több területen próbálják ki magukat és szerezzenek tapasztalatot. A katasztrófavédelemnél eddig ezerötszáz fiatal jelentkezett közösségi szolgálatra. A vonatkozó törvény és rendelet alapján a közösségi szolgálat többféle területen is teljesíthető: egészségügyi, szociális és jótékonysági tevékenység formájában, oktatási, kulturális és közösségi munkaként, vagy éppen környezet- és természetvédelmi programokba történő bekapcsolódással. Foglalkozhatnak a diákok az ötven óra keretében óvodáskorúakkal, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, de lehetőségük van az idős emberekkel közösen végzett sport- és szabadidős tevékenységgel is kitölteni az előírt keretet. A fentiek közül talán a legspeciálisabb terep a katasztrófavédelem, a szervezet sokféle és érdekes foglalkozásokat biztosít, ezért a fiatalok számára sok tekintetben „egzotikusnak” számít, nem kis részben ez magyarázhatja az érdeklődők egyre növekvő számát. Vonzó lehet a középiskolások számára az is, hogy az ország egész területén mód van a szolgálat teljesítésére. A tavalyi tanévben országszerte százhetvenhárom, a katasztrófavédelem szervezetéhez tartozó fogadó intézmény – igazgatóság, kirendeltség, hivatásos tűzoltó-parancsnokság, katasztrófavédelmi őrs – kapcsolódott be a közösségi szolgálat programba. Összesen nyolcszáznyolcvannégy középiskola és ezerötszáz diák döntött úgy, hogy az előírt szolgálati időt részben vagy egészben ezek valamelyikében töltsék. A fogadó intézmények elkészítették általános levezetési tervüket, majd a megjelölt tevékenységi körökhöz kapcsolódó feladatok szerint kijelölték a mentorokat. Minden hónapban meghatároztak öt napot a közösségi szolgálat teljesítésére.
A Szegedi Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területén a tanév folyamán két szegedi középiskolából közel száz diák teljesíti a szolgálatot a Szegedi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon, míg a Makói HTP-re két középiskolából ötven diák jár a szolgálat teljesítésére. A kirendeltség kezdeményezte a térségben működő önkéntes tűzoltó egyesületek felé a programba való bekapcsolódás lehetőségét, és már tárgyalások folynak arról, hogy a fiatalok az egyesületek kereteiben tejesíthessék a szolgálatot. A Szegedi Katasztrófavédelmi Kirendeltségen kialakították a szolgálat modul rendszerű teljesítését is. A fiatalok választhatják a 13, vagy a 25 órás modult is, amelynek lezárultával az ötvenórás keret további részét egy másik fogadóintézményben teljesíthetik, így lehetőséget kaphatnak arra, hogy más területen is szerezzenek gyakorlati tapasztalatokat. A Szentesi Katasztrófavédelmi Kirendeltség területén két-két szentesi, csongrádi és hódmezővásárhelyi középiskolával folyik az együttműködés a tanév folyamán, de a nyári vakáció során további négy iskola diákjai teljesítették a szolgálatot intenzív formában. Eddig összesen 31 diák kaphatta meg az igazolást a teljesített ötven óráról, és a jövő év elején újabb 22 tanuló ér a meghatározott óraszán végére. Ekkor azonban újabb fiatalok kezdhetik meg a szolgálatot a kirendeltségen. A Csongrád megyei fiatalok minden esetben a munka- és balesetvédelmi oktatást követően kezdhették meg szolgálatukat, amely során az elméleti órákon megismerkedtek a tűzoltás alapjaival és a polgári védelmi feladatok fontosságával is, míg a szertárakban közelről megismerték a beavatkozásnál használt eszközöket, járműveket. Lehetőségük volt közreműködni katasztrófavédelmi versenyek szervezésében és lebonyolításában is, de volt olyan gyakorlat, ahol statisztaként ők alakíthatták a sérülteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.