A tűzoltás során az életmentést követő legfontosabb feladat felderíteni, hogy veszélyeztetett területen van-e gázpalack, amely a tűz hatására hatalmas erővel robbanhat szét. Ennek veszélyeire készítik fel a megyei tűzoltókat tavasztól.
Az igazgatóságon minden év elején értékelik a megelőző év szakmai tapasztalatait a megyei felső szintű műveletelemzés keretében. A parancsnokságokra visszatérve a beavatkozást követően az egységek minden alkalommal kiértékelik az elvégzett munkát a riasztás beérkezésétől az oltás befejezéséig, amelyek tapasztalatait összegezve a későbbiekben hasznosítani lehet a későbbi beavatkozások során. A felügyelők az idei évre a hivatásos tűzoltó-parancsnokságok kiképzési tervét is meghatározták, ennek központjában 2013-ban a füsttel telített, zárt térben, valamint a labirintus-jellegű épületekben, továbbá a veszélyes anyag jelenlétében történő tűzoltásra helyezik a hangsúlyt. A tavasz folyamán kerül megrendezésre az a gyakorlat, amely során a gázpalackok viselkedését mérik fel tűzben. A tűzoltás során az életmentést követő legfontosabb feladat felderíteni, hogy veszélyeztetett területen van-e gázpalack, amelynek palástja a hő hatására bekövetkező nyomásemelkedés eredményeképp - alig érzékelhető előjelek után – hatalmas erővel robban fel, amely veszélyeztetheti az oltásban részt vevők életét is. A gyakorlat során különböző mértékben megtöltött gázpalackokat helyeznek majd tűzbe, és elemzik a lángok által kiváltott hatást. – A földgáz elterjedése óta a településeken már kevesebb helyen alkalmaznak PB gázt – mondta el
Ördög István
főfelügyelő, hozzátéve: a külterületi, tanyai tüzeknél viszont gyakori, hogy a tűzoltóknak gázpalackot kell a káresemény helyszínéről kimenekíteni.
Forrás:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.