Tavaly május óta a katasztrófavédelem tűzoltó egységei több mint 250 olyan esetnél avatkoztak be, amelyek gázvezeték sérülése következtében alakultak ki. Az ilyen, többségében emberi mulasztás miatt keletkező károk a szabályok betartásával és nagyobb odafigyeléssel megelőzhetőek lennének - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pénteken az MTI-vel.
Megjegyezték: indokolt esetben a tűzoltó-parancsnokság köteles feljelentést tenni a rendőrségen, a károkozás következménye súlyosabb esetben több évig terjedő szabadságvesztés is lehet. Az OKF közleménye szerint sok esetben az okozza a bajt, hogy a földmunkát végzők nem kellő körültekintéssel járnak el. Nem tartják be azt a szabályt, miszerint a gázvezeték egyméteres körzetében csak kézi szerszámokkal szabad dolgozni, sokszor pedig az okozza a bajt, hogy nem szerzik be a területre vonatkozó közműtérképet - fejtették ki. Leggyakrabban a géppel történő munkavégzés során sérül a gázvezeték, és gyakori, hogy fűnyíróval vágják el a kiálló földgázcsonkot - közölték. Az OKF kiemelte: a sérült vezetékből kiáramló gáz rendkívül gyúlékony, robbanásveszélyes, ezért szinte mindig szükség van a környéken élők kitelepítésére. Az ilyen eseteknél átlagosan 15-20 embernek kell elhagynia otthonát, a beavatkozás 10-15 tűzoltót és három gépjárművet igényel. A gázvezeték-sérülés miatt keletkező károk felszámolása akár 100 ezer forintos pluszkiadást is jelenthet a riasztott tűzoltóság számára - tették hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.