Bulvár

Bűnügyek nyomában a Rendészeti Szakközépiskolában + HANG

Bűnügyek nyomában a Rendészeti Szakközépiskolában + HANG

2012. február 25., szombat
Bűnügyek nyomában a Rendészeti Szakközépiskolában + HANG

A drogoktól a halálesetekig

A Szegedi Rendészeti Szakközépiskola mintegy 130 hallgatója immár harmadik alkalommal vehetett részt a tanév során olyan, a magyarországi rendészeti oktatásban egyedülálló rendezvényen, ahol neves előadók ismertették a rendőri szakma során előforduló eseteket.

A szakmai programban az iskolában tanuló diákok a napi rendőri gyakorlatra felkészítő, felvilágosító, és egyéb bűnmegelőzési tevékenységéhez kapcsolódó előadásokat hallgathattak meg. Megismerkedhettek a Csongrád megyében előforduló kábítószeres bűncselekmények hátterével, a drogok felismerésével, azok hatásaival, a kiemelt, élet ellenes, bűnügyek vádemelési, ügyészségi eljárási szakaszában végzett munkával. Megtudhatták, hogyan is folyik egy rendkívüli haláleset helyszínelési és nyomozati munkája.

Nem a számok, hanem a tendenciák számítanak

Nagy Pál

rendőr őrnagy, a Csongrád Megyei RFK Bűnmegelőzési Osztály drogprevenciós tevékenységét mutatta be. Országos szinten és így a megyében is közel húsz éve igen nagy hangsúlyt fektetnek a megelőző munkára. Manapság már az általános iskolákon kívül óvodákban és a felsőoktatási intézményekben is tartanak előadásokat, hogy megóvják a felnövekvő nemzedéket a drogoktól és a hozzájuk szervesen kapcsolódó bűnözők világától. „A bűnmegelőzésben nem a számok, hanem a tendenciák számítanak” – hangsúlyozta a rendőrt őrnagy. „Az, hogy a megye területén nagyobb számban fordulnak elő kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények, még nem jelenti azt, hogy e tekintetben nagyobb mértékű lenne a fertőzés.” A határállomásokon lefoglalt kábítószer jelentős mértékben emeli a statisztikát, azonban a terjesztés és a fogyasztás ezt már nem tükrözi. Így nem csak a rendőrségi adatokat kell figyelembe venni, hanem az utógondozók, az egészségügyi intézmények adataival együtt kell vizsgálni a kérdést.

Könnyen, gyorsan ellazulni – növekvő bűnözői befolyás

„A mai kábítószer felhasználás nem sokban különbözik a reklámok által ajánlott fájdalomcsillapítók, görcsoldók használatától” – emelte ki a szakember. „Hiszen ott is csak azt hangsúlyozzák, hogy vedd be, és majd gyorsan jobban érzed majd magad. De ez a drogoknál valós veszélyeket is rejt magában!” A mai kábítószerek hatóanyagai átalakultak, megerősödtek, új anyagok tűntek fel a feketepiacon. Egyre kiterjedtebbé vált a kábítószerek mögött álló pénz generálta bűnözői tevékenység, illetve rendszeresebbé váltak a kábítószer befolyásoltság alatt elkövetett bűncselekmények, valamint azok az esetek, amikor például a drog árának megszerzése miatt rabolnak ki kisboltokat.

Drogok és kábítószerek

Nagy Pál őrnagy egy prezentáció keretében ismertette meg a leendő rendőrökkel a különböző drogokat és kábítószereket, hogy a későbbiekben saját gyakorlatukban is fel tudják majd ismerni azokat, kiindulva az enyhébbtől egészen a keménydrogokig. „A fogyasztóknál lelki és testi függőséget okoznak ezek a szerek” – beszélt a drogok ártalmas hatásáról az őrnagy. „De a lelki függőség szinte azonnal kialakul, hiszen gyorsan, könnyen jutnak el egyfajta más állapotba. A testi függőségig azonban fokozatosan érnek el, és sajnos sok esetben ez az út a halálba vezet.”

Életellenes bűncselekmények a megyében

Törő Sándor

megyei főügyész-helyettes előadásában a kiemelt életellenes bűnügyek ügyészségi szakaszával ismerkedhettek meg a hallgatók. A megyei bűnügyi statisztikák az elmúlt években csökkenő tendenciát mutatnak. Míg 2009-ben négy, addig 2010-ben már csak három hasonló bűncselekmény történt Csongrád megyében, ami a területi eloszlásban közepesnek számít, addig ezen a területen a hatodik-hetedik helyen áll. Ezekben az ügyekben mindig a megyei kapitányságok folytatják le a nyomozást, és a megyei ügyészségek járnak el. Nagyon nagy a sajtóvisszhangja az emberülési ügyeknek, és nagyok a társadalmi elvárások a nyomozó hatóságok, az ügyészségek és a bíróságok felé is, pedig nem minden esetben egyszerű a felderítés.

Fő ok a családi viszály

Az emberölési ügyek jelentős részében manapság már a baráti, ismerősi, családi, familiáris kiindulási ok, viszont ha nincs ilyen kapcsolat, akkor mindig a nyereségvágy a mérvadó. Sok esetben így az elkövető önként feladja magát, de előfordul azonban az is, amikor a tettes elmenekül, megpróbálja megsemmisíteni a bizonyítékokat, vagy épp jóval később derül csak fény a cselekményre. „Nagyon gyakran a rendőr az, aki először a helyszínre ér” – hívta fel a hallgatók figyelmét a főügyész-helyettes. „A legelső feladata az esetleges életmentésen túl a helyszín biztosítása, megőrzése, és a fellelhető személyek szakszerű meghallgatása. Nagyon sok múlik egy-egy ilyen nyilatkozaton.”

„A nyomozás nem olyan, mint a filmekben”

Az Alaptörvénybe emelt ön- és vagyonvédelem szabályai törvényileg megváltoztak, amit az elkövetők előszeretettel megpróbálnak kihasználni. Ilyenkor nagyon fontos a helyszínen talált személyek magatartása, az első mondatok, melyeket mindig az elsőként kiérkező rendőrök hallanak. „Mindig fel kell azonban hívni a figyelmet, hogy saját magára nézve nem kell terhelő vallomást tennie senkinek” – emelte ki Törő Sándor főügyész-helyettes. „Azonban ha ennek ellenére a helyszínen már magára vállalja a cselekményt, az már bizonyítékként a bíróság is elfogadja.” Persze a valós életben a nyomozások nem úgy zajlanak, mint a kedvelt bűnügyi sorozatokban, itt jóval lassabban, és kevesebb pénzből kell eredményt produkálni. Az ügyészi munka legnagyobb része iratok tanulmányozásából áll, melyek a rendőri intézkedések, nyomozások, adatgyűjtések eredményét tartalmazzák. Azonban életellenes cselekmények esetén az ügyészek mindig kimennek a helyszínre, mert a tetthely „mást mond, mint a papír”.

Negyven évnyi haláleset

Kovács Lajos

nyugalmazott rendőr ezredes, a Rendőrtiszti Főiskola Kriminalisztika Tanszékének oktatója a rendőrnyomozói tevékenységről, annak módszertanáról és gyakorlatáról beszélt. „A sok évtizednyi tapasztalat, a halál sokféle fajtája kialakított egyfajta módszert” – emelte ki a nyomozó. „Ezt követve szinte minden eset maradéktalanul felderíthető, és ezt követően az ügyészségi, bírói szakaszon van a döntés, de nekünk a legjobb tudásunk szerint, a legszakszerűbben kell cselekednünk.” A nyomozónak a munkája során egy múltbéli releváns eseményt kell felderítenie és az igazságnak megfelelően rekonstruálnia, amit a bizonyítás érdekében kell elvégeznie. Ez sokoldalú szellemi és gyakorlati tevékenységet követel meg a rendőrtől. Tervszerűen, tudatosan és az eljárási szabályok szerint kell cselekednie. „Egy haláleset során csak három lehetséges ok van” – fogalmazta meg a sztárnyomozó. „Baleset, öngyilkosság vagy bűncselekmény. Negyedik ok nem létezik!”

A kriminalisztikai gondolkodás

A rendőrnyomozók tulajdonképpen fordítva „működnek”, hiszen nekik az okozatból az okra, az eredményből az eredetre kell következtetniük. Egyfajta rekonstruktív gondolkodással, a részből az egészet, a jelenségből a lényeget kell megalkotniuk, miközben több verzió felállítását kell megtenniük, hiszen egy okozatot több ok is előidézhet. A logikai módszerek alkalmazása során intuícióval, fantáziával, és empatikus készségekkel felvértezve kell az ügyet felderíteni. „Legyen az egy diplomás ember, vagy épp egy képzetlen elkövető, mindig meg kell találni a megfelelő hangot” – hangsúlyozta a nyugalmazott ezredes. „Meg kell tanulnunk felemelkedni vagy épp leereszkedni hozzájuk, és így a megfelelő hang megtalálásával a lehető legtöbbet kihozni belőlük.” A több éves tapasztalati tények és adatok felhasználásával kreatívan kell a nyomozóknak dolgozniuk, mindeközben kétkedően kell fogadniuk az eléjük táruló tényeket, hiszen emberéletek, emberi sorsok múlhatnak rajtuk.

Magyarországi emberölések

Az elmúlt évtizedek emberölési adatait nézve vágó-szúró eszközökkel az esetek 48%-át, ütéssel 33%-át, míg lőfegyverrel 12%-át követték el. Kötéllel vagy zsineggel 6%, méreggel, vegyszerrel 4%, míg árammal vagy gázzal mindössze 0,3-0,2% volt az elkövetési arány. A végrehajtási módok között nembeli eltérések is élesen kivehetők. Míg a férfiak a szúró-vágó eszközöket 52%-ban alkalmaztak, ütéssel 38%-ban öltek, lőfegyvert 94%-ban használtak. Árammal való emberölést azonban kizárólag csak a férfiak követtek el. A nők viszont valamiféle eszközzel való ütést 56%-ban, szúrást 21%-ban alkalmaztak, de kiemelkedő módon 96%-ban használták a mérgeket, és elsősorban rájuk, 98%-ban volt jellemző az újszülöttek megölése.

A felderítés módszertana

A rendkívüli halálesetek – ahová a szakzsargon az emberölési eseteket is sorolja – általában állampolgári bejelentések, az egészségügyi szervek értesítése, eltűnések, vagy éppen a tettes önként való jelentkezésének útján jutnak a rendőrök tudomására. „Ilyenkor nagyon fontos a helyszínen fellelhető tanú vallomása” – hangsúlyozta a nyomozó. „De épp ilyen fontos az, amit a helyszínt biztosító rendőr lát, és a jelentésében rögzít.” A helyszíni szemle során a „statikus” összképrögzítést a dinamikus szakasz követi, amikor a mikroszkopikus elemi szálaktól és a DNS mintáktól kiindulva az anyagmaradványokon át a különböző nyomrögzítési eljárásokig terjed ki a nyomozás egésze. Ilyenkor a nyomozónak a kriminalisztika legalapvetőbb kérdéseit kell tervszerűen sorba vennie: mi történt, hol, mikor, hogyan, kivel, mit csináltak, mi célból, mit vittek el, mivel történt az eset, és hasonló történt-e már. Ezen kérdések alapján elvégzett a helyszínelést követően a nyomozás jóval eredményesebb lesz.

„Ilyen bűn nem maradhat büntetlenül!”

Az elkövetők sokféleképp képesek leplezni a cselekményüket, azonban ez is leszűkíthető néhány alapesetre. Sokszor darabolással próbálják a tettük nyomait eltüntetni, vagy épp úgy cselekszenek, hogy egyszerű eltűnésnek tűnjön a tettük. Speciális esetnek tekinthetők a sorozatban elkövetett emberölések, melyek azonosságának felfedésével számos korábbi ügy is felderíthető, így megoldás születhet számos „döglött akta” esetében is. „Önök a majdani rendőri munkájuk során találkozni fognak ilyen esetekkel” – hangsúlyozta a leendő rendőröknek Kovács ezredes. „De mindig szem előtt kell tartaniuk azt, hogy a megfelelő első reakciójukkal az elkövetőt, a tettest fogják a későbbiekben megtalálni, megnevezni. Ilyen bűn nem maradhat büntetlenül.” Hallgassa meg Kovács Lajos ezredessel készített hanganyagunkat!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.