Bulvár

Görög teknős a Fordban + FOTÓK

Görög teknős a Fordban + FOTÓK

2011. június 7., kedd
Görög teknős a Fordban + FOTÓK
A Röszkei Határkirendeltségen jelentkezett belépésre tegnap egy szerb állampolgárságú nő egy osztrák honosságú Ford Mondeo típusú személygépjármű utasaként. Az utasok kérdésre elmondták, hogy bejelenteni való árut nem visznek magukkal. A pénzügyőrök a nyilatkozatokat elfogadták, azonban a járművet félreállították tételes vámvizsgálat céljából. Az ellenőrzés során egy mozgó csomagra lettek figyelmesek a pénzügyőrök a kocsi hátsó ülésén, melyet megbontva egy görög teknős került elő. A szerb nő a teknőst magáénak vallotta, azonban elmondta, hogy nem volt tudomása arról, hogy védett állatnak számít és szállítása engedélyköteles lett volna. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai a görög teknőst lefoglalták, a szerb utas ellen természetkárosítás bűntett megalapozott gyanúja miatt a Szegedi Rendőrkapitányság folytat eljárást. Az állat beszállításra került a Szegedi Vadaspark állatmentő központjába, ahol a hatósági eljárás végéig elkülönítve marad. Amennyiben a hatóságok úgy döntenek, a karantént követően a több görög teknős mellé kerül majd. A vadasparkba egyébként folyamatosan érkeznek ezek az állatok, egyrészt a NAV lefoglalásából, másrészt olyan teknősöket is behoznak, melyek valahonnan elkóboroltak. "Évente egyszer szoktunk állományt számolni, nagyjából 50-100 példány van a vadasparkban" - mondta el portálunknak Endrédi Lajos gyűjteménykezelő. "Külön kifutóban vannak elhelyezve, nálunk telelnek és szépen szaporodnak is. Élelmezés szempontjából növényevők, így salátát, répát, fűféléket és kevés gyümölcsöt fogyasztanak. Ha túlzottan megnövekszik a számuk, más állatkertek részére szoktuk őket felajánlani."

A görög teknős

Főleg Görögországban, Szerbia és Montenegróban, Horvátországban, Dél-Franciaországban, Korzikán és Olaszországban élő szárazföldi teknősfaj. A kifejlett egyedek páncél hossza 16-22 centiméter. Páncéljuk magasan ívelt, ovális, mellvértjük lapos (a hímeké homorú), alapszíne okkersárga melyen eltérő nagyságú sötét foltok helyezkednek el. Telelésük novembertől márciusig tart, ébredés után 1-2 hétig intenzíven táplálkoznak. Mikor beindulnak bélműködéseik, keringésük és kondíciójuk is helyre állt, kerül sor a párzásra. Párzási időszakban a hímek igen hevesen udvarolnak és rengeteget mozognak, nagy területeket járnak be a nőstény után kutatva. A nőstények általában passzív viselkedést tanúsítanak a hímek felé, gyakran nem vesznek róluk tudomást és próbálnak tovább haladni, ekkor a hím hosszas lökdösődéssel udvarol. Természetes élőhelyeiken elsősorban nagy rosttartalmú növényi részekkel táplálkoznak. Ezek rosttartalmát a vakbél baktériumflórája tárja fel. Fogyaszthatnak hullott gyümölcsöket, dögöt és állati ürüléket is. A nőstények 5-8 darab, 32 x 25 milliméteres tojásokat raknak, melyek időjárástól, hőmérséklettől függően 57-100 nap elteltével kelnek ki. Évente akár 2-3 fészekaljuk is lehet. Tartásukhoz CITES-engedély kell. A Washingtoni Egyezmény vagy más néven CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről), nemzetközi kormányközi egyezmény, amelyet azért hoztak létre, hogy a vad növények és állatok egyedeivel folytatott nemzetközi kereskedelem ne veszélyeztesse fennmaradásukat.
Szegedi Vadaspark - Teknősbéka ebéd
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.