Bulvár

Jöhetnek az okos légzsákok?

Jöhetnek az okos légzsákok?

2010. november 28., vasárnap
Jöhetnek az okos légzsákok?
Ötezer baleset adatai értékelte a legnagyobb német autóklub. Kiderült, hogy a frontális ütközéseknél igencsak kevés járművezetőnek garantált az optimális védelme – elemzi a Bild internetes kiadását az inforadio.hu. A német autóklub azt szorgalmazza, hogy a gépkocsikat "okos" berendezésekkel szereljék fel, amelyek igazodnak az utazó alkatához. Két dolog védi leginkább az életet egy autóban: a biztonsági öv és a légzsák. Hiába azonban akár az együttes használatuk, ha nem a gyártók által elképzelt, "ideális ember" ül a járműben egy frontális ütközésnél - állapította meg az ADAC legfrissebb balesettanulmánya. A biztonsági övet és a légzsákot ugyanis a "normál emberre" méretezik. Ez 175 centiméteres magasságot és 75 kilós testsúlyt jelent. Mindenki más sokkal kevésbé védett, beleértve a gyerekeket, idős embereket és a legtöbb nőt.

Idősebbeknél nagyobb a kockázat

Tehát, ha nincs meg az ideális védelem, egy karambolnál megnő az olyan testrészeken szerezhető - szaknyelven "gyorsulási sérüléseknek" nevezett - károsodások kockázata, mint a mellkas, a medencecsont, a has és a fej. Azt is megállapította az ADAC-tanulmány, hogy 55 év felett az életveszélyes sérülések elszenvedésének kockázata frontális ütközésnél 14 százalékkal, 75 évtől pedig 22 százalékkal emelkedik. A csontok, a szövetek és a szervek idősebb korban ugyanis már kevésbé ellenállóak. A gyártók dilemmája: az autónak elég merevnek kell lennie ahhoz, hogy egy balesetnél a túlélőtér minél nagyobb maradjon, másrészt viszont belül elég puhának kell maradnia, hogy ütközéskor tompítsa a bennülőket érő ütéseket. Így a jármű egyetlen roncsolható része az elöl kiképzett gyűrődési zóna lehet csupán. Azonban minél rövidebb ez a zóna, és minél merevebb az autó karosszériája, annál több és erősebb biztonsági övet és légzsákot kellene beszerelni. Kisautóknál ez különösen nehéz feladat.

Okos övek és légzsákok

A járművekben ülők ütközési terhelése az utóbbi években jelentősen emelkedett: manapság elérheti akár a Föld gravitációs gyorsulásának ötvenszeresét is (50 g). Összehasonlításképp: a Formula-1 versenyzők terhelése 5 g, a katapultáló pilótáé pedig 14 g. Azt szorgalmazza a német autóklub, hogy "okos" övekkel és légzsákokkal szereljék fel az autókat: ezek működésének igazodniuk kellene az utazó egyéni ülőhelyzetéhez és súlyához is. Annál is inkább, mert a társadalom egyre idősebb lesz, a "normál ember" pedig mind ritkább - figyelmeztetnek a szakértők. A törésteszteket a jövőben különböző méretű bábukkal kell elvégezni, így kényszerítve az autógyártókat arra, hogy továbbfejlesszék a biztonsági berendezéseiket - hangsúlyozza az ADAC. (Forrás: inforadio.hu)
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.