Több mint félmilliárd forintból újulhat meg a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kezelésben álló területek közel egytizede – jelentette be szerdai kecskeméti sajtótájékoztatóján szervezet igazgatója.
Vajna Tamásné
elöljáróban felidézte: a program előkészítése még 2008 őszére nyúlik vissza, amikor a nemzeti park pályázatot nyújtott be a Környezet- és Energia Operatív Program Élőhelyvédelem, -helyreállítás, vonalas létesítmények természetkárosító hatásának mérséklése nevet viselő támogatási jogcímére. A pályázat sikeréről 2010 kora tavaszán kapott értesítést az igazgatóság, mely ennek köszönhetően több mint 534 millió forint uniós és állami támogatást fordíthat a 2013-ig tartó projekt megvalósítására. Ebből az összegből mintegy 12 163 hektár védett és fokozottan védett élőhelyen valósulnak meg fontos fejlesztések, illetve helyreállítási munkálatok. Ez a nemzeti park kezelésében lévő területek közel egytizedét teszi ki, míg maga a beruházás a Kiskunsági Nemzeti Park eddigi legnagyobb és legösszetettebb projektje – hangsúlyozta a vezető. A részletekről szólva elmondta: a két megyében – Bács-Kiskun, illetve Csongrád – összesen 19 települést érintő program hat különböző beruházási elemből áll. Ezek keretében megvalósul a Duna-Tisza közén természetvédelmileg értékes területek mentesítése az egyre komolyabb veszélyt jelentő betelepülő növényfajoktól. Elvégzik továbbá a soltszentimrei szikes gyepeken az egykori rizskalitkák töltéseinek, árkainak felszámolását, lehetővé téve a terület vizeinek visszatartását, a mórahalmi Csipak-semlyék vízviszonyainak rendezését, illetve az izsáki Kolon-tó zárt nádasában a biológiai sokszínűséget növelő szegély-, és nyíltvízi élőhelyek létesítése érdekében csatornák és belső tavak kialakítását. Átjárók épülnek ezenkívül az 52-es főút mentén Fülöpszállásnál, a kettévágott vizes élőhelyek kétéltűállományában vándorláskor tapasztalható tömeges pusztulás megelőzése érdekében, valamint mesterséges „denevérhotelek” a hiányzó természetes búvó- és szaporodó helyek pótlására 15 különböző helyszínen. Mindettől természetvédelmi jelentősége mellett turisztikai és gazdasági szempontból is hosszú távon érvényesülő, kedvező hatásokat remél a szakma és a Vidékfejlesztési Minisztérium – fogalmazott Vajna Tamásné. A tárca nemzeti parki és tájvédelmi főosztályának vezetője,
Tóth Péter
pedig az eseményen úgy nyilatkozott: kiemelt feladatuknak tekintik az együttműködést e program és hasonló jelentőségű kezdeményezések megvalósításában. Jelezte, céljuk a rendelkezésre álló hazai és Európai Uniós források minél hatékonyabb és nagyobb arányú kiaknázása, mely az élhetőbb környezet mellett egyúttal munkalehetőséget is teremt a projektek kivitelezői és „haszonélvezői” számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.