Bulvár

Névforduló: Puskás Öcsi születésnapja

Névforduló: Puskás Öcsi születésnapja

2010. április 1., csütörtök
Névforduló: Puskás Öcsi születésnapja

(N)évfordulós naptárunk segítségével kedves Olvasóink mindig tájékozottak lehetnek a „napi történelemből”.

1885-ben ezen a napon született Bartucz Lajos (Szegvár, 1885. április 1. – Budapest, 1966. június 3.) antropológus, egyetemi tanár, a biológiai tudományok doktora.

Kutatási területei között kiemelkedő az élő magyarság antropológiai összetétele és a honfoglaláskori magyarság és a hazánk területén élt népek antropológiai vonatkozásai, a Homo neanderthalensis és Homo sapiens leletek vizsgálata. Egyetemi tanulmányokat Budapesten folytatott természetrajz-földrajz szakon majd 1908-ban középiskolai tanári oklevelet, antropológiából doktori diplomát szerzett. Már 1904-től asszisztens lett az Embertani Intézetben majd 1914-ben a Budapesti Tudományegyetem Embertani Intézetében magántanárrá habilitálták. A Tanácsköztársaság idején a munkásegyesületben tartott előadásai miatt állásától megfosztották, és csak 1926-ban jutott munkához a Néprajzi Múzeumban, melynek igazgatási feladataival 1935-ben bízták meg. 1940. októberétől a szegedi Horthy Miklós Tudományegyetemen nyilvános, rendes tanárrá nevezték ki és 1959-ig a szegedi Embertani Tanszéket vezette.

1927 április 1-én született Puskás Ferenc (született: Purczeld Ferenc, közismert becenevén Puskás Öcsi; Budapest, 1927. április 1. – Budapest, 2006. november 17.) labdarúgó, edző, az Aranycsapat kapitánya, a Nemzet Sportolója.

1950 és 1954 között a magyar nemzeti futballválogatott csapatkapitánya volt. Az 1956-os forradalom leverésének hírére külföldön, először Bécsben maradt, ahová rövidesen felesége és gyermeke is követte. Később Spanyolországba költözött, ahol 1958-ban a Real Madrid játékosa lett. 39 évesen felhagyott játékosi pályafutásával és futballedzőként kezdett tevékenykedni. 1991-ben végleg Magyarországra költözött, ahol 1992-től az MLSZ utánpótlás-, majd nemzetközi igazgatója, végül pedig 1993-tól egy rövid időre szövetségi kapitánya lett. 2000-től kezdődően Alzheimer-kórral és más betegségekkel küszködött, a kórházat csak ritkán hagyhatta el. Egészségi állapota idővel egyre rosszabbra fordult.

Puskás Ferenc

2006. november 17-én hunyt el.

1991. április 1-jén hivatalosan megszűnt a Varsói Szerződés katonai szervezete.

A Varsói Szerződés a közép- és kelet-európai szocialista országok védelmi katonai-politikai szervezete. Varsóban, Lengyelországban alapították meg 1955. május 14-én a Szovjetunió javaslatára, amely a szervezeten belül csaknem az összes hatalmat birtokolta. A Varsói Szerződés megalakítása az NSZK újrafelfegyverzése és a Nyugat-európai Unió megalakulása ellenlépéseként jött létre. A Szovjetunió csapatainak a partnerország területén történő állomásoztatásával igyekezett ellensúlyozni a NATO-t, és szorosabban magához vonni a közép- és kelet-európai államokat. Tagjai voltak: Szovjetunió, Albánia, Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország, Magyarország, NDK, és Románia.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.