Sport

Labdarúgás: főnixként támadt fel a kübekházi foci 25 évvel ezelőtt Nacsa Árpádékkal

Labdarúgás: főnixként támadt fel a kübekházi foci 25 évvel ezelőtt Nacsa Árpádékkal

2016. február 2., kedd
Labdarúgás: főnixként támadt fel a kübekházi foci 25 évvel ezelőtt Nacsa Árpádékkal
csmlsz_dijkioszto30_gs

Idén immár negyed évszázada dolgozik a helyi egyesület technikai vezetőjeként Nacsa Árpád a kübekházi labdarúgásért. A sportvezető lelkiismeretes munkásságát januári évadnyitó ünnepségén életműdíjjal ismerte el az MLSZ Csongrád megyei igazgatósága.

"A kübekházi futball az életét köszönheti munkája eredményeképp" - hangzott el

január 16-án

a kitüntetett méltatásakor. A díjazott portálunk érdeklődésére elmondta, ő maga játékosként 1973 és 1984 között erősítette a nagyjából 1500 lelkes falu csapatát, egészen pontosan addig, amíg az fel nem oszlott. "Sok oka volt a megszűnésnek. Mi abbahagytuk akkor a játékot, lényegében kiöregedtünk, és nem voltak fiatalok, hiába volt a hetvenes évek felé még egy ifjúsági csapat is a felnőtt mellett. Szóval 1984 után hét évig nem történt semmi, majd 1991-ben úgy döntöttünk, hogy újrakezdjük. Talán tizenheten lehettünk, ebből négy-öt régi játékos, illetve a korábbi ifisták. Innentől elég hosszú ideig, egészen 1998-ig csak kübekháziak játszottak a csapatban" - emlékezett vissza a technikai vezető. Elmondta, egyáltalán nem kellett lasszóval fogni a kerettagokat az újraindulásnál, mert nagy igény volt a településen a futballra. Új egyesületet kellett alapítaniuk, amihez minden technikai segítséget megkaptak a község akkori vezetésétől, hogy a kezdeményezés ne vesszen el a bürokrácia útvesztőiben. A legnagyobb nehézségnek végül már az mutatkozott, hogy az idegenbeli találkozókra megszervezzék az utazást, hiszen abban az időben még nem volt olyan sokaknak személyautója. A gárda a hetvenes években még "vérre menő" csatákat vívott a szomszédvárakkal, a Deszk, a Ferencszállás, vagy éppen a Szőreg II. elleni derbik is különleges események számítottak, nem is beszélve a Tiszasziget elleni presztízsrangadókról. "Régen még szívvel játszottak az emberek, a mérkőzések mind egy-egy népünnepélynek számítottak. A nagyobb meccseken 150-200 néző is ott állt a pálya mellett. Sőt, volt olyan is a hetvenes években, hogy Ásotthalomra innen három autóval mentek át szurkolni idegenbe" - mutatott rá

Nacsa Árpád

. Hozzátette, a mai napig megmaradt egy 35-50 fős tábor, akik ha esik, ha fúj, buzdítják a Kübekházát a hazai fellépéseken.

kubekhaza_se_1991

A Kübekháza SE 1991-ben. Forrás: kubekhaza.hu

"A kétezres évektől kezdtek el Szegedről, illetve a környező településekről kijárni hozzánk. Persze, a kübekházi futball nekik is a szívügyük, úgyhogy én a magam részéről is csak támogatni tudom az ő szereplésüket. Jó dolog, hogy vannak, mert előfordul, hogy egy-egy meccsen a keret felét sem teszik ki a kübekháziak" - tért át a nehézségekre a technikai vezető. Kifejtette, a faluban kevés a gyerek, így nem is nagyon lehet megoldani a utánpótlás-nevelést helyi szinten. "Van most egy 14 évesekből álló csapatunk, akik a Tiszaszigethez leigazolva játszanak az U16-os korosztályban. 9-10-en mindig kint vannak a tréningeken, szóval látogatják becsületesen az edzéseket" - árulta el a díjazott. A pozitívumokról szólva elmondta, a tervek szerint még az idei évben megújul a kübekházi pálya játéktere. A füvesítés mellett alácsövezés, villanyvilágítás, új kispadok és labdafogó háló egyaránt szerepel az elképzelésben, amelyet a klub a TAO-rendszer adta lehetőségeket kihasználva igyekszik megvalósítani. Ugyancsak megemlítette, hogy a sportegyesület gazdálkodása is stabil alapokon nyugszik. "A település vezetése mindig mellettünk állt, az ő anyagi segítségükkel tartunk ott, ahol most vagyunk. Minden támogatást megkapunk, amire szükségünk van, ebből tudjuk fenntartani magunkat" - fogalmazott Nacsa Árpád. Arra a kérdésre, hogy saját meglátása szerint mennyi munkája van a kübekházi foci elmúlt 25 évében, némi gondolkodás után úgy felelt: "a sok is jó kifejezés, de a nagyon sok is. Viszont nem bántam meg semmit! Ha lehetne még egyszer újrakezdeni, akkor is ugyanezt választanám, legfeljebb ezzel a tapasztalattal a hátam mögött egy-két dolgot másképp csinálnék."

Interjú-sorozatunk korábbi részei az MLSZ Csongrád megyei igazgatóság által Életmű-díjjal kitüntetett szakemberekkel:

-

Családja segítsége is kellett Hegedűs András munkájához

-

Negyvenhét éve irányítja a Tanárképzőt Miskolczi József

-

Zab Sándorék még krémesért hajtottak a pályán gyerekként

-

Hat évtizedes a kapcsolata a futballal Csepregi Istvánnak

-

Tóth István Pipu büszke a csapatára, de szükség esetén “lebaltázza” őket

-

Szegényebb lenne a magyar labdarúgás a kis műhelyek nélkül Gyarmati Mihály szerint

-

Talpai János szerint változnia kell a labdarúgásnak

Negyed évszázada támadt fel a kübekházi futball - részletek ITT: http://szegedma.hu/?p=605725

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. február 1.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.