Június 14-én, vasárnap, Mórahalmon tartja első összetartását a Délvidéki Magyar Labdarúgó Válogatott. A székelyföldi és felvidéki nemzeti közösség mintáján alapuló gárda 22 játékossal tart közös programot, a kezdeményezésről az alapítót, Apró Attilát kérdeztük.
Több NB-s, valamint Szerbiában szereplő labdarúgó alkotja az első délvidéki magyar labdarúgó válogatott keretét, akik vasárnap Mórahalmon találkoznak először, ahol döntenek például a címerről, vagy a színekről, így az idegenbeli és a hazai szerelésről is. A csapat a már korábban létrejött nemzetiségi csapatok mintájára alakul meg, így hasonlóan a felvidéki, vagy a székelyföldi magyarokhoz, a délvidéki magyarok számára is megalakul egy válogatott. „Én magam is délvidéki származású vagyok, mintegy 15 éve edzősködöm, közel 3000 játékossal foglalkoztam. Mára felnőttek azok a játékosok, akikkel 10-12 évvel ez előtt esetleg még a délvidéken foglalkoztam, és a háború után beindítottuk velük a regionális, Tisza-menti válogatottat. Közülük többen az NB I-ben, NB II-ben, NB III-ban, vagy külföldön, vagy Szerbiában futballoznak, tehát beérett az a generáció. A kritérium csupán az, hogy az adott játékos délvidéki magyarnak vallja magát, illetve vagy ő, vagy legalább az egyik szülője a mai Szerbia területén született. Felvidéknek, székelyföldnek, katalánoknak, igazából bárkinek, aki nem külön államban él, megadatik a lehetőség, hogy a ConIFA-n keresztül a népcsoportját képviselhesse, illetve részt vehessen nemzetközi megmérettetésen, hiszen rendeznek Eb és Vb selejtezőt, így nem céltalan a kezdeményezés. Nem mellesleg nagyon sok hasznos következménye lehet annak, ha egy tehetségtérképet készítünk a délvidéki magyar játékosokról” - fogalmazott a vasárnap induló kezdeményezésről
Apró Attila
, a Délvidéki Magyar Labdarúgó Válogatott alapítója. Ahogy azt Apró Attila a célokkal kapcsolatban elmondta, a versenyeztetés mellett egy identitás növelő szerepe is lehet a válogatottnak, valamint akár előszobája lehet a magyar korosztályos vagy felnőtt válogatottnak is a játékosok számára ez a válogatott. „Négy csoportba osztható azon játékosok halmaza, akit be tudunk hívni, a ma már elismert és teljesítményt letett játékosok mellett az egyetem vagy munka mellett amatőr szinten futballozókra számítunk, illetve azon fiatal tehetségekre, akik akadémiákon játszanak, vagy utánpótlás korúak, de már látszik, hogy előttük komoly jövő áll, és ezzel is tudunk nekik segíteni. A negyedik csoportot azok a játékosok képviselik, akik 13-14 évesek, de őket is már feltérképezzük, és már megpróbáljuk őket felkészíteni. Szakmai műhelyet szeretnénk létrehozni, nem csak egy buli-összejövetelről lenne szó” - mondta el portálunknak Apró Attila. A játékosokat a klubjaik nem mindig tudják elengedni, így egy igen bő, 55 fős keretet próbál tűzben tartani az alapító, akinek hívó szavát senki sem utasította vissza. „Ami meglepő volt, hogy egyetlen játékos nem mondta azt, hogy nem tudja vállalni, csupán nyaralások, már meginduló felkészülés, vagy sérülések szóltak közbe. A szándékunk az, hogy bizonyítsuk, hogy ennek a kezdeményezésnek van létjogosultsága, nem azzal kezdtünk, hogy kértünk valamitől valamit. A játékosok elfogadták a meghívást, van egy közegünk Mórahalmon, ami befogadott bennünket, így innentől kezdve van értelme, mert ha csak én akarnám, az kevés lenne” - nyilatkozta a SZEGEDma.hu-nak Apró Attila. A jövővel kapcsolatban az alapító elmondta, még a nyáron szeretnék lejátszani az első hivatalos meccsüket, majd bár még nem hivatalos, de augusztus 19-20-ára van egy tornameghívásuk, a Buzánszky-kupára, ahol Felvidék, Kárpátalja és Székelyföld ellen lépnének pályára Budapesten. Amennyiben a csapat számára sikerül a csatlakozás a nemzetközi szervezethez, akkor az általuk kiírt Eb- és Vb-selejtezőkhöz fogják igazítani a további programjukat.
Többek között identitás növelő szereppel is indul vasárnap Mórahalmon a Délvidéki Magyar Labdarúgó Válogatott.http://szegedma.hu/?p=546450
Posted by Szegedma Hírportál on 2015. június 12.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.