Hódmezővásárhelyen két és fél évvel ezelőtt, 2011. november elején tartották első edzésüket a HFC leány focistái, akik a mai napig egy igen fiatal szakember, a 23. születésnapját a napokban ünneplő Soós Zoltán Péter irányításával készülnek és nagy célokat tűztek maguk elé.
- Milyen lehetőség van arra, hogy Vásárhelyen egy lány a labdarúgást válassza sportolási lehetőségként?
- Városunkban a Hódmezővásárhelyi FC működtet női labdarúgó szakosztályt, így ide kell jelentkeznie annak, aki focizni szeretne. A vásárhelyi lány csapatnak van közösségi oldala - Női Szakosztály Hódmezővásárhelyi FC néven - amelyen folyamatosan frissítve minden, a csapattal kapcsolatos fontos információ megtalálható. A legegyszerűbb, ha az oldalon is szereplő edzésidőpontok egyikén személyesen keresnek fel bennünket azok a lányok, akik szeretnék ezt a sportágat választani. A leggyakoribb azonban az, hogy a már nálunk sportoló lányok az ismeretségi körükből hoznak le az edzésre labdarúgás iránt érdeklődőket, akik először megnézik az edzésünket és amennyiben szimpatikusak számukra a lányok és az edző és nem utolsó sorban tetszenek a látottak, akkor a következő foglalkozásra már ők is beöltöznek. Szívesen látunk mindenkit, hiszen azt tapasztalom, hogy a lányoknak nagyon zsúfolt a napjuk - iskola, szakkörök, különórák - így amennyiben adódik egy ilyen ingyenes sportolási lehetőségük, ahol minden gondjukat elfelejthetik, azt bizony ki kell használniuk.
- Jelenleg egyelőre csak az NB I-es férfi klubok számára kötelező női csapat indítása, de a tervek szerint ez a következő években folytatódik lefelé is. Hogyan látja, jelenleg mennyire népszerű a női labdarúgás Magyarországon?
- Jómagam mindössze két és fél éve látok bele a női labdarúgásba, de azt tapasztalom, hogy a női foci népszerűsége folyamatosan nő és az elfogadottsága is ezzel arányosan javul. Az MLSZ női labdarúgás népszerűsítése érdekében tett törekvéseit nagyon jónak tartom, hiszen a FIFA és az UEFA is kiemelten kezeli ezt a kérdéskört. A magyar szövetség a TAO támogatáson keresztül igyekszik elősegíteni a női szakosztályok életképes működését és az is nagy előrelépésnek számít, hogy már van külön női csapatoknál dolgozó edzők számára edzőképzés. A folyamat tehát jó irányba halad, de megítélésem szerint még sok évnek kell eltelnie ahhoz, hogy ugyanolyan elfogadottsága legyen a női labdarúgásnak, mint amilyen jelenleg a női kézilabdának és a női kosárlabdának van.
- Miben lát lényeges különbséget a férfi és a női labdarúgás között?
- Elképesztő különbség van a fiúk javára az iramban, a gondolkodás gyorsaságában és - lehet, hogy váratlan amit mondok - a kapusok teljesítményében. A lány kapusok hihetetlen bakikra képesek még a legfelső szinteken is. Ugyanakkor lányokkal dolgozni mégis hálásabb dolog. Messze nem igaz az, hogy a lányok fúrják egymást, vagy pletykások és ezek miatt sok ellentét lehet közöttük. Én úgy tapasztalom, hogy egy női csapat sokkal összetartóbb, mint a fiúk. Jellemző, hogy egy női csapatból rendkívül nehéz valakit eligazolni, mert a közösség ereje erős és ez sok minden másban is érződik. Azt tapasztalom, hogy itt néhány hét után talán életre szóló barátságok köttetnek, amelyeket a sikerek és a kudarcok együtt történő átélése csak tovább erősít. A lányok a játékban is becsületesebbek a fiúknál, náluk alig-alig fordul elő, hogy valaki elcsalja az edzést, vagy nem képességei legjavát nyújtva próbál teljesíteni a mérkőzéseken.
- Térjünk vissza a vásárhelyi női focira. Mit illik tudni a HFC női szakágáról?
- 2011 novemberében tartottuk az első edzésünket, sohasem felejtem el, akkor négy lány vonult ki négy labdával a pályára. Az elmúlt időszakban csak felnőtt korosztályban adódott versenyzési lehetőségünk, pedig a 18 fős felnőtt keretünkben mindössze két 18 év feletti játékosunk van, a többiek 15-17 évesek. Csapatunk a 2012/2013-as bajnoki évben elindult az első alkalommal megrendezett megyei felnőtt keresztpályás bajnokságon és ebben az évben is ebben a bajnokságban szerepelünk. A közelmúltban azonban újabb jelentős mérföldkőhöz érkeztünk, hiszen összeállt az U15-ös korosztályunk is. Az elmúlt hetekben jártam a város valamennyi általános iskolájában és ennek eredményeként sikerült egy többségében ugyan még csak 12-14 éves lányokból álló 20-22 fős keretet összeállítani, ők adják az U-15-ös csapatunkat.
- Kik a HFC női csapatának meghatározó játékosai?
- Nem igazán szeretek egy-két játékost kiemelni, hiszen a labdarúgás csapatjáték és a többiek segítsége, támogatása nélkül a legjobbak sem tudnak érvényesülni. Most azonban annyi kivételt teszek, hogy a csapatunk gerincét adó három játékost kiemelem, hiszen hozzáállása miatt a 17 éves védőnk,
Mucsi Maja
, a 14 évesen a mérkőzéseinket végig játszó
Kiss-Molnár Nikoletta
és a csapat legrutinosabb játékosának számító első számú gólfelelősünk,
Deák Bianka
mindenképpen meghatározó szerepet tölt be. Nagyon fiatal a csapatunk és bizony nagyon hiányzik néhány rutinos játékos a fiatalok közé. Azt tapasztalom, hogy egy rutinos, jól cselező, a pályán jól látó labdarúgó - mint például a csengelei
Becsei Ibolya
- mérkőzéseket tud eldönteni, de ő már akkor játszotta ezt a játékot, amikor néhány játékosunk még meg sem született. Nálunk
Deák Bianka
képviseli a maga 19 évével a rutint, nem is a kora miatt, hanem azért, mert ő az, aki ovis kora óta játszik a HFC-ben, ahol olyan edzők keze alatt pallérozódott, mint
Antal Krisztián, Kandó Róbert
és
Szűcs Róbert
. Igaz, hogy Bianka 12-16 éves kora között nem játszott - ami valószínűleg hiányzik is most - de ezzel együtt a legképzettebb játékosunknak számít. Az említett három játékos mellé azonban a keret nagyrésze egyre inkább felnő és lassan már 14-15 játékosunk közel azonos tudásszinttel rendelkezik.
- Milyennek értékeli a megyei bajnokságot és mennyire elégedett a csapata által elért eredményekkel?
- Az MLSZ Csongrád Megyei Igazgatósága a 2012/2013-as bajnoki évben szervezte meg először a női felnőtt keresztpályás bajnokságot, amelyen két csoportban hét csapat indult. Ebben a bajnokságban megítélésem szerint jóval az elvárások felett szerepeltünk, hiszen a Szegedi AK és a Szegedi VSE mögött, a ST. Mihály csapatával holtversenyben a harmadik helyen végeztünk. A 2013/2014-es bajnoki évre egyrészt a csapatok számában, másrészt a bajnokság szinvonalában is jelentős előrelépés történt. A most zajló küzdelemsorozat "A" csoportjában már nyolc együttes szerepel, emellett további három csoportban összesen tíz gárda küzd a bajnoki pontokért. Mi a legerősebb csoportban szerepelve katasztrófális őszt produkáltunk. A hét mérkőzésből előzetesen négy győzelem mellett egy-két döntetlenre és ezzel 13-14 pont megszerzésére számítottam. A terveinktől alaposan elmaradva azonban mindössze négy szerzett ponttal zártuk az őszi idényt. Az okokat igyekeztünk megvizsgálni és elsősorban azt a következtetést tudtuk levonni, hogy a rutintalanságunk miatt a bajnoki mérkőzéseken a csapat messze elmaradt valós tudásától. A klub vezetésével ezért döntöttünk úgy, hogy igyekszünk minél több mérkőzést játszani, emellett az edzések számát januártól heti öt alkalomra emeltük fel. Ennek már a tavaszi idényben eddig lejátszott három fordulóban is mutatkoztak jótékony hatásai, hiszen a nyitányon ugyan kikaptunk a csengeleiektől, de a második fordulóban nagy meglepetést okozva legyőztük az SZVSE-t, majd a harmadikban a ST. Mihály csapatát is és feljöttünk a hatodik helyre. A dobogóra kerülésre már nincs esélyünk, de a hátralévő négy fordulóban olyan eredményt szeretnénk elérni, hogy odaérjünk a negyedik helyre.
- Melyek a jövőbeni tervek a HFC női gárdájánál?
- Nagy terveket szövögetünk. Amint már említettem, a felnőtt csapat után sikerült létrehozni az U-15-ös korosztályt, így már a következő lépcsőfokra, az U-11-es korosztály megszervezésére készülünk, így a jelenlegi 40 fős létszámunkat szeretnénk 70 főre emelni. A következő bajnoki évben a felnőttek mellett már a hírek szerint elindításra kerülő U-15-ös megyei bajnokságban is indulni kívánunk és amennyiben megrendezésre kerül, akkor a női futsal bajnokságra is nevezünk. Egyelőre még távlati cél, de a felnőttekkel szeretnénk bajnokságot nyerve az NB II-es indulás jogát megszerezni, amihez a klub vezetése minden feltételt meg fog teremteni.
- Fiatal edzőként mi motiválja Önt?
- Mérhetetlenül büszke vagyok azokra, akik a kezdetek óta a csapat aktív tagjai, hiszen a kezdeti, olykor-olykor mérhetetlenül nagyarányú vereségek ellenére sem adták fel, mostanra profi mentalitású, remek játékosokká értek. Akik később kapcsolódtak be ebbe az összetartó kis társaságba, azok pedig a "régiek" segítségével gyorsan rátaláltak a fejlődés útjára. Büszke vagyok elvégzett munkájukért az összes lányunkra. Most azt mondhatom, hogy a csapat a megyében már bárkivel felveszi a harcot és ahogy a játékosok egyre rutinosabbá válnak, a környéken is meghatározó csapattá érhetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.