Sport

Áttörés? Videóbírót, chipes megoldást vet be élesben a FIFA

Áttörés? Videóbírót, chipes megoldást vet be élesben a FIFA

2012. július 5., csütörtök
Áttörés? Videóbírót, chipes megoldást vet be élesben a FIFA

A labdarúgás szabályalkotó testülete (IFAB) csütörtökön Zürichben úgy döntött, hogy engedélyezi a játékvezetőket segítő technikai találmányok alkalmazását a sportágban.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) márciusban nyolc technikai vívmány közül kettőt, a Hawk-Eye és a GoalRef elnevezésű találmányt tartotta további vizsgálatra érdemesnek, s most az IFAB mindkettőnek szabad utat adott. Előbbi a teniszből is ismert kamerás megfigyelőrendszer segítségével, utóbbi a labdába épített chipnek köszönhetően tudja megállapítani, hogy a játékszer áthaladt-e a gólvonalon. A technikákat először a decemberben, Japánban sorra kerülő klub-világbajnokságon, majd a 2013-as brazíliai Konföderációs Kupán és a 2014-es vb-n alkalmazzák élesben. A nemzeti szövetségek, illetve a bajnokságok maguk határozhatnak arról, hogy mikortól vezetik be a technológiákat, amelyek alkalmazása várhatóan több millió eurós költséget jelent majd. Az angol szövetség képviselői ugyanakkor azt mondták, náluk már a Premier League következő idényében használni fogják a technikai vívmányokat. A csütörtöki döntés nem befolyásolja az alapvonalaknál álló gólbírók szerepeltetését, őket a továbbiakban is lehet alkalmazni, igaz, "bevetésükről" az adott mérkőzést rendező sportszervezet dönt.

Joseph Blatter

, a FIFA elnöke a 2010-es dél-afrikai vb-n elkövetett játékvezetői hibák ellenére sem támogatta a technikai találmányok bevezetését, ugyanakkor a vasárnap befejeződött lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság alatt már úgy nyilatkozott, "szükségszerű" segíteni a bírók munkáját. Az Eb-n

Kassai Viktor

az ukrán-angol csoportmérkőzésen 1-0-s angol előnynél nem ítélt meg egy szabályos gólt az ukránok javára,

Marko Devics

lövését ugyanis

John Terry

már a gólvonalon túlról rúgta vissza a mezőnybe,

Vad II István

gólbíró azonban ezt nem jelezte Kassainak, aki így továbbot intett. A 2010-es vb-n épp az angolokat sújtotta hasonló bírói tévedés:

Frank Lampard

lövése után a labda a felső kapufáról lepattanva legalább fél méterrel túljutott a gólvonalon, de a talajról kifelé pattant, a játékvezető pedig nem ítélt gólt. A technikai vívmányok között

volt egy magyar találmány is

:

Maruzsi László

és csapata tíz éve dolgozik saját rendszerén, de ez nem jutott tovább a márciusi tesztelésen.

Maruzsiék azóta is fejlesztik saját találmányukat

, s a korábbi autóversenyző csütörtökön arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a FIFA a továbbiakban is számít a munkájukra, a technológiai fejlesztésben ők is részt vesznek majd. Az 1886-ban alapított, nyolcfős IFAB tagságának felét - 1913 óta - a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) adja, a másik négy szakértő pedig Angliát, Skóciát, Észak-Írországot és Walest képviseli. A szabályok megváltoztatásához a voksok 75 százaléka szükséges. A testület az elmúlt években rendszerint a technikai újítások bevezetése ellen voksolt, ezúttal azonban egyhangúlag a változtatás mellett döntött.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.