Sport

Szakszemmel 5. nap: Lengyelország – Oroszország

Szakszemmel 5. nap: Lengyelország – Oroszország

2012. június 13., szerda
Szakszemmel 5. nap: Lengyelország – Oroszország

A futball-Eb ötödik napján Csehország 2-1-re verte Görögországot, míg Lengyelország a rangadón 1-1-re végzett Oroszországgal. Ez utóbbi derbit elemzi Szakszemmel Dóra János MLSZ „D” végzettségű edző.

A csoport, 2. forduló:

Lengyelország – Oroszország 1-1 (0-1)

Varsó, Nemzeti Stadion, 55 920 néző. Vezette: Stark (német)

Lengyelország:

Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka (Mierzejewski 73'), Polanski (Matuszczyk 85') – Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (P. Brozek, 93') – Lewandowski.

Szövetségi kapitány:

Franciszek Smuda.

Oroszország:

Malafejev – Anjukov, Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov – Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov – Dzagojev (Izmajlov 79'), Kerzsakov (Pavljucsenko 70'), Arsavin.

Szövetségi kapitány:

Dick Advocaat.

Gólszerzők:

Blaszczykowski (57'), ill. Dzagojev (37'). Az Európa-bajnokságon minden szereplőt megismerhettünk, lejátszották az első csoportmérkőzéseiket a csapatok, és máris itt a folytatás. Négynaponta újabb erőpróba, de ezek a fiúk hozzá vannak szokva a terheléshez. A második körben már nem lehet hibázni, mert aki egyszer ezt már megtette, és ismétel, az megkezdheti a nyári szabadságát. A Lengyelország-Oroszország párharc az előzetes várakozásnak megfelelően az A csoport rangadója. A lengyelek hazai pályán jól kezdtek a nyitómeccsen, az első félidőben el is dönthették volna a találkozót, de nem tették, és a végén még örülhettek a görögök elleni döntetlennek. Az Európa-bajnokság eddig lejátszott mérkőzéseit nézve megállapíthatjuk, hogy az orosz válogatott nyújtotta a legmegbízhatóbb teljesítményt, magabiztosan győzték le a magyar válogatott által is (felkészülési mérkőzésen) két vállra fektetett cseh együttest. Amennyiben – a délutáni mérkőzés eredményének tudatában – az orosz válogatott nyer a lengyel válogatott ellen, akkor biztos továbbjutó az A csoportból. Az orosz válogatottnál

Dick Advocaat

szövetségi kapitány nem változtatott az első mérkőzéshez képest, viszont a lengyeleknél

Franciszek Smuda

, a lengyel válogatott kapitánya két helyen is módosított, az eltiltott

Szczesny

helyett

Tyton

állt a kapuba és

Rybus

helyett

Dudka

a védekező középpályás. Az oroszok az 1- 4-3-3-as, a lengyelek szokásos 1-4–2–3–1-es hadrendjükkel kezdtek. Az első negyedórában a lengyelek voltak a kedvezményezőbbek, a meccs első helyzetét is ők hagyták ki, az oroszok kivárásra játszottak. Kerzsakov folyamatosan a leshatáron mozgott, és várta a lengyel védelem hibáját. A félidő másik harmadára átvette az irányítást a piros mezes orosz csapat, és több támadást vezettek a baloldalon, egy-egy elleni szituációt próbáltak kialakítani

Arsavinnak

és

Kerzsakovnak

a lengyel védőkkel szemben. Az első mérkőzés hőse,

Dzagojev

észrevétlen volt a mérkőzés ezen szakaszában. A félidő utolsó negyedórájában megérkezett a megérdemelt orosz gól, az Eb-n a harmadik gólját szerző Dzagojevtől, Arsavin szabadrúgása után. A hazai gárda nem tudott felülkerekedni ellenfelén a bekapott gól után sem, így 1-0-s orosz vezetéssel fordultak a csapatok. A labdabirtoklás aránya 57% – 43% a félidőben, ebben is az oroszok a jobbak, csakúgy, mint a pontos passzok számát tekintve. A második játékrész elején ismét hazai támadásokat láthattunk, pedig semmilyen szerkezeti változást nem hajtottak végre a fehér mezes lengyelek, maradtak az egycsatáros játéknál, ami kevésbé volt hatékony az első félidőben, viszont egy nagyszerű egyéni teljesítmény után,

Blaszczykowski

révén megszületett az egyenlítő találat. A vezetőedzők cserékkel próbálták meg frissíteni csapatukon, előbb

Pavljucsenko

jött Kerzsakov helyére, majd a lengyeleknél a támadóbb felfogású

Mierzejewski

váltotta a védekező feladattal ellátott Dudkát. A mérkőzés utolsó tizenöt percében sem változott a játék képe: a lengyelek támadgattak, az oroszok pedig kontrákkal próbálkoztak, nem volt átütőerő egyik csapat játékában sem. A döntetlen igazságosnak mondható, életben tartva ezzel a hazai csapat továbbjutási esélyeit. Ezt a találkozót a semleges nézők közül nem fogják sokan emlékeikben megőrizni, sem az iram, sem pedig a helyzetek száma nem volt átlagon feletti. A találkozó lefújása után megállapíthatjuk, hogy a csoportban két kör után kialakult a csapatok erősségét kifejező, de minimális különbségeket tartalmazó „lépcső” (1-2-3-4 pont), valójában négy hasonló erősségű válogatott került itt össze, így a továbbjutás eldöntése az utolsó körre maradt.

Szakszemmel rovatunk együttműködő partnere a SZEOL SC Kft. és a Tisza Volán SC.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.