A futball-Eb ötödik napján Csehország 2-1-re verte Görögországot, míg Lengyelország a rangadón 1-1-re végzett Oroszországgal. Ez utóbbi derbit elemzi Szakszemmel Dóra János MLSZ „D” végzettségű edző.
Lengyelország – Oroszország 1-1 (0-1)
Varsó, Nemzeti Stadion, 55 920 néző. Vezette: Stark (német)
Lengyelország:
Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka (Mierzejewski 73'), Polanski (Matuszczyk 85') – Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (P. Brozek, 93') – Lewandowski.
Szövetségi kapitány:
Franciszek Smuda.
Oroszország:
Malafejev – Anjukov, Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov – Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov – Dzagojev (Izmajlov 79'), Kerzsakov (Pavljucsenko 70'), Arsavin.
Szövetségi kapitány:
Dick Advocaat.
Gólszerzők:
Blaszczykowski (57'), ill. Dzagojev (37'). Az Európa-bajnokságon minden szereplőt megismerhettünk, lejátszották az első csoportmérkőzéseiket a csapatok, és máris itt a folytatás. Négynaponta újabb erőpróba, de ezek a fiúk hozzá vannak szokva a terheléshez. A második körben már nem lehet hibázni, mert aki egyszer ezt már megtette, és ismétel, az megkezdheti a nyári szabadságát. A Lengyelország-Oroszország párharc az előzetes várakozásnak megfelelően az A csoport rangadója. A lengyelek hazai pályán jól kezdtek a nyitómeccsen, az első félidőben el is dönthették volna a találkozót, de nem tették, és a végén még örülhettek a görögök elleni döntetlennek. Az Európa-bajnokság eddig lejátszott mérkőzéseit nézve megállapíthatjuk, hogy az orosz válogatott nyújtotta a legmegbízhatóbb teljesítményt, magabiztosan győzték le a magyar válogatott által is (felkészülési mérkőzésen) két vállra fektetett cseh együttest. Amennyiben – a délutáni mérkőzés eredményének tudatában – az orosz válogatott nyer a lengyel válogatott ellen, akkor biztos továbbjutó az A csoportból. Az orosz válogatottnál
Dick Advocaat
szövetségi kapitány nem változtatott az első mérkőzéshez képest, viszont a lengyeleknél
Franciszek Smuda
, a lengyel válogatott kapitánya két helyen is módosított, az eltiltott
Szczesny
helyett
Tyton
állt a kapuba és
Rybus
helyett
Dudka
a védekező középpályás. Az oroszok az 1- 4-3-3-as, a lengyelek szokásos 1-4–2–3–1-es hadrendjükkel kezdtek. Az első negyedórában a lengyelek voltak a kedvezményezőbbek, a meccs első helyzetét is ők hagyták ki, az oroszok kivárásra játszottak. Kerzsakov folyamatosan a leshatáron mozgott, és várta a lengyel védelem hibáját. A félidő másik harmadára átvette az irányítást a piros mezes orosz csapat, és több támadást vezettek a baloldalon, egy-egy elleni szituációt próbáltak kialakítani
Arsavinnak
és
Kerzsakovnak
a lengyel védőkkel szemben. Az első mérkőzés hőse,
Dzagojev
észrevétlen volt a mérkőzés ezen szakaszában. A félidő utolsó negyedórájában megérkezett a megérdemelt orosz gól, az Eb-n a harmadik gólját szerző Dzagojevtől, Arsavin szabadrúgása után. A hazai gárda nem tudott felülkerekedni ellenfelén a bekapott gól után sem, így 1-0-s orosz vezetéssel fordultak a csapatok. A labdabirtoklás aránya 57% – 43% a félidőben, ebben is az oroszok a jobbak, csakúgy, mint a pontos passzok számát tekintve. A második játékrész elején ismét hazai támadásokat láthattunk, pedig semmilyen szerkezeti változást nem hajtottak végre a fehér mezes lengyelek, maradtak az egycsatáros játéknál, ami kevésbé volt hatékony az első félidőben, viszont egy nagyszerű egyéni teljesítmény után,
Blaszczykowski
révén megszületett az egyenlítő találat. A vezetőedzők cserékkel próbálták meg frissíteni csapatukon, előbb
Pavljucsenko
jött Kerzsakov helyére, majd a lengyeleknél a támadóbb felfogású
Mierzejewski
váltotta a védekező feladattal ellátott Dudkát. A mérkőzés utolsó tizenöt percében sem változott a játék képe: a lengyelek támadgattak, az oroszok pedig kontrákkal próbálkoztak, nem volt átütőerő egyik csapat játékában sem. A döntetlen igazságosnak mondható, életben tartva ezzel a hazai csapat továbbjutási esélyeit. Ezt a találkozót a semleges nézők közül nem fogják sokan emlékeikben megőrizni, sem az iram, sem pedig a helyzetek száma nem volt átlagon feletti. A találkozó lefújása után megállapíthatjuk, hogy a csoportban két kör után kialakult a csapatok erősségét kifejező, de minimális különbségeket tartalmazó „lépcső” (1-2-3-4 pont), valójában négy hasonló erősségű válogatott került itt össze, így a továbbjutás eldöntése az utolsó körre maradt.
Szakszemmel rovatunk együttműködő partnere a SZEOL SC Kft. és a Tisza Volán SC.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.