Szakszemmel 18. nap: Brazília - Chile

2010. június 29., kedd
Hétfőn két újabb nyolcaddöntővel folytatódott a futball-vb. Ezeken érvényesült a papírforma: Hollandia 2-1-re verte Szlovákiát, s a negyeddöntőben a Chilét 3-0-ra legyőző Brazíliával mérkőzhet. A dél-amerikai házi rangadót elemzi Szakszemmel Kispál Csaba, a szegedi Tisza Volán SC UEFA „A” licences edzője.Brazília–Chile 3-0 (2-0). Nyolcaddöntő, Johannesburg, Coca-Cola Park 54 ezer 96 néző. Vezette: Howard Webb (angol). Brazília: Júlio César – Maicon, Lúcio, Juan, Bastos – Dani Alves, G. Silva, Kaká (Kleberson 81'), Ramires – Robinho (Gilberto 85'), Luis Fabiano (Nilmar 76'). Szövetségi kapitány: Dunga. Chile: Bravo – Isla (Millar 61'), Jara, Fuentes – Vidal, Carmona, Contreras (Tello 46'), Beausejour – Sánchez, Suazo, M. Gonzalez (Valdivia 46'). Szövetségi kapitány: Marcelo Bielsa. Gólszerző: Juan (34'), Luis Fabiano (38'), Robinho (59'). Sárga lap: Kaká (30'), Ramires (71'), illetve Vidal (47'), Fuentes (68'), Millar (80'). Hatalmas iramban kezdtek a csapatok, a chilei gárda komolyan gondolta, hogy kiveri Brazíliát, s már az első percekben nekiesett dél-amerikai riválisának. Sok új játékos szerepelt mindkét csapatban az előző mérkőzésekhez képest, az egyik oldalon sérülések miatt (Brazília), a másikon viszont az eltiltások kényszerítették a szövetségi kapitányt a változtatásokra. A brazilok 4-4-2-t játszottak rombusz középpályával, a chileiek 3-4-3-at elég szabadon alkalmazva. Az első tíz percben egymásnak estek a felek, két távoli brazil lövést és három chilei szögletet láthattunk. Érdekes volt Suazo zászlósimogató jelzése a szögletek előtt. A brazilok nehezen tudták tartani a labdát, a széleket lezárták előttük, hiszen ez a brazil csapat egyik fegyvere főleg Maicon oldalán. Ehhez járult, hogy Chile 3-4 csatárral támadott (Gonzalez zárta a brazil jobb oldalt). Kevés helyzet volt a mérkőzés ezen szakaszában, főleg szögletekből veszélyeztettek a csapatok. Ez hozta meg az első brazil gólt is, az ezen a napon szinte tökéletesen játszó Juan fejelt elemi erővel a chilei kapuba. Ezután Chile még jobban kinyílt, hátul már csak 2-3 ember védekezett, ellenben 6-7 támadott. Ennek meg is lett az eredménye egy brazil labdaszerzés után, villámgyors kontra, és az első igazi támadásuk gyönyörű gólt eredményezett. Ebben az időszakban a chilei csapat szinte 3-1-6-os felállásban támadott, labdavesztés után nem tudtak visszazárni, ezért a brazil kontrák óriási veszélyt jelentettek, sok 3-3 elleni szituáció alakult ki, de gól már nem esett a félidőben. A második játékrész elég álmosan kezdődött, a brazilok nem nagyon erőltették a támadást, Chile továbbra is próbálkozott, de a kapu előtt pontatlanok voltak. Itt látszott meg a Suazo és Luis Fabiano közti minőségi különbség. Ezt a csendet törte meg egy labdaszerzésből indított brazil támadás, amelyet Robinho csodálatos „tekeréssel” váltott gólra. A brazilok ezután már nem nagyon törték magukat a további gólokért, tartották a labdát, néha egy-egy védő labdaszerzésből indított támadása keltett riadalmat – ebben Lucio és Bastos járt az élen –, de több gólt már nem tudtak lőni. Aztán az utolsó tíz percben a minőség is távozott a csapatból, ugyanis Kaká, Luis Fabiano és Robinho is elhagyta a játékteret. A chileiek az utolsó tizenöt percben már többször kerültek helyzetbe, de általában túlszínezték a játékot, gólt nem tudtak rúgni. Chilével egy nagyon szimpatikus csapat – abszolút támadófocit játszó – búcsúzott a vb-től, mely néha egy kisgyerekre hasonlított, aki nekiesik a bátyjának, felbőszíti, kap három pofont, és aztán bemegy a szobájába szomorúan, hogy ez nem sikerült. Brazília magabiztosan jutott a legjobb 8 közé. Nagyon racionálisan, céltudatosan fociztak, tökéletes védekezéssel, hihetetlen taktikai fegyelemmel, elöl megvillanó támadókkal. De aki szereti az igazi brazil focit, abból még mindig keveset kapott.

A keddi vb-program:

16:00: Paraguay – Japán (nyolcaddöntő) 20:30: Spanyolország – Portugália (nyolcaddöntő)