Partvonal: a megyei focihétvége Sahin-Tóth Dezső szemével
2010. április 6., kedd
Március végén indított új rovatunkban a Csongrád Megyei Labdarúgó-szövetség szakmai alelnöke, Sahin-Tóth Dezső számol be arról, hol és mit látott a legutóbbi megyei bajnoki fordulóban, illetve mik az utóbbi hétvége tapasztatai a megyei labdarúgásban. Partvonal minden hét elején a SZEGEDma.hu-n! Az elmúlt visszatekintését a NIKE Premier Kupa keddi, hajdúböszörményi regionális döntőjénél kezdte a CSLSZ szakmai alelnöke. A viadalra, amint arról beszámoltunk, a Tisza Volán SC U15-ösei mellett a Rendőr TE-SZVSE fiataljai is kvalifikálták magukat. A két szegedi együttes vívott végül ádáz csatát az országos döntős helyért, melyet a Volánnak sikerült megszereznie.
Központilag koordinálná a tehetséggondozást a CSLSZ
„Egyrészt hatalmas öröm számomra, hogy az ország legjobb harminc csapata között két szegedi is képviseltette magát, s még a legjobb nyolcban is ott lesz városunk egyik alakulata. Gratulálok a Volánnak a nagy sikerhez, de gratulálok az RTE-SZVSE-nek is a derekas helytállásért. A Rendőr TE-t tíz éve alapítottuk, ezek közül a srácok közül többen akkor kerültek hozzánk. Ismét bebizonyosodott számomra, komoly létjogosultsága van a kétpólusú utánpótlás-nevelésnek, ahol a Volán nyújtja a versenycentrikusabb képzést, az RTE pedig a szélesebb alapokra épít. Másrészt aggódom is a megyei utánpótlás miatt. Épp most mérjük föl ezt a korosztályt, s 20-25 igazán kiemelkedő játékost találtunk, akikből NB I-es futballista is lehet. Ha 8-tól 23 éves korig tekintjük át a kínálatot, körülbelül 300 igazi tehetség lehet a megyében, ami nem túl sok. Főleg annak tükrében, hogy kevés az igazán jó klub, a legígéretesebb fiatalokat külföldre és az akadémiákra csábítják. Ezért is tartom fontosnak a részben központilag felügyelt, koordinált tehetséggondozást, ami a CSLSZ egyik alapfeladata lehet. Ennek jegyében törekszünk például a megyei utánpótlás-válogatottaknak minél több mérkőzést szervezni, azokat úgymond versenyeztetni. Korábban az országos szintre történő kiválasztás volt a megyeválogatottak célja, mi változtattunk a szemléleten.”
Makón folytatódnak a gyermekfesztiválok
Az utánpótlásra való minél erősebb odafigyelést jelzi a FIFA grassroots programjához való csatlakozás is. Ez a program megerősítette a CSLSZ törekvését, hogy minél több fesztiválszerű tornát szervezzenek a gyerekeknek, hiszen a nemzetközi szövetség projektje is hasonló elveken alapul. A szakmai alelnöktől megtudtuk: tervek készültek arról, hogy a két szakmai program alapvetéseit egyesítve megyeszerte számos olyan tornára kerül sor a közeljövőben, ahol tét nélkül játszhatnak a fiatalok, hiszen győztest nem hirdetnek, a mérkőzéseket pedig cselező-, passzoló-és kapura lövési gyakorlatok is kiegészítik. Május 8-án például Makó városában rendeznek egy ilyen viadalt. Még a hétvégi meccsek előtt sajnálatos ügyben kellett tárgyalnia a CSLSZ vezetésének, hiszen több sajnálatos lábtörés fordult elő a bajnokságokban. Ezekről – mondta Sahin-Tóth Dezső – sokszor nem készült megfelelő ellenőri és játékvezetői jelentés. Az eseteket alaposan kivizsgálják, a tanulságokat levonják, s továbbra is a kommunikáció erősítésére törekszenek.
Szentesen eltolódtak a korosztályok
Nézzük végül, milyen mérkőzéseket ejtett útba szombaton és vasárnap a szakmai alelnök! „Szombat délelőtt Újszegedre, a Kertész utcába látogattam az UTC és a SZVSE I. előkészítő összecsapására. Maga a környezet és a családias hangulat nagyon tetszett, a játék színvonala már kevésbé. A nap további részét Mindszenten, illetve Szentesen töltöttem a Mindszent – Mórahalom és a Szentesi Kinizsi – SZVSE-Gyálarét megye I-es találkozók kapcsán. A szentesiek elnökével tárgyaltam az ottani labdarúgás helyzetéről: sajnos nem tudják megtartani a tehetségeket, így eltolódott az egész rendszerük. Tulajdonképpen az ifik játszanak a felnőttben, a serdülők az ifiben és így tovább. Fontos, hogy a helyi közösségek megoldást keressenek ezekre a problémákra, a CSLSZ pedig felmérje a megyei helyzetet, s ha tud, segítsen a koordinálásban. Magán a meccsen a lelkes hazaiak csak az első bekapott gólig voltak versenyben a SZVSE-vel” – mondta Sahin-Tóth.
Példamutató összefogás, hiányos fizikai alapok
Annál nagyobb küzdelmet hozott viszont a Mindszent és Mórahalom összecsapása. „Érdekes volt a főként fiatalokra és egy-két rutinos játékosra építő hazaiak és az idősebb futballistákkal operáló, masszív vendégek csatája. A Mindszentnél az U23-as kiválasztottjainkat is figyeltem. Két jól felkészített csapatot láttam, azonban kiviláglott a megyei bajnokságok egyik rákfejéne is, amit a két edzővel való beszélgetésem is megerősített: a fizikai alapok nem tökéletesek, hiszen a gárdák a játékosok egyéb elfoglaltsága (iskola, munkahely) miatt nem tudnak annyit edzeni, mint kívánatos lenne. Az igazságos döntetlent követő meccs után aztán remek példát láttunk a kibontakozó összefogásra: a két gárda vezetése, játékosai a CSLSZ-es vendégekkel együtt közösen fogyasztottak el egy igazán finom vacsorát, ahol rengeteg fontos beszélgetésre is sor kerülhetett. Köszönet a meghívásért!” Vasárnap a Domaszék – Földeák megye III-as bajnokit nézte meg a szakmai alelnök. Mint elmondta, nagyon tetszett neki a küzdelmes, jó iramú meccs, ami a vendégek 4-0-s sikerét hozta. Különösen szimpatikus volt számára a földeákiak edzőjének pozitív hozzáállása, meccselése. A következő nagy feladat az U23-as megyei válogatott szerdai fellépése lesz. A Sahin-Tóth Dezső és a két szövetségi edző, Tóth Ákos és Kolozsvári János által összeállított csapat szerdán 16 órakor Kisteleken csap össze az NB II-es válogatottal. A találkozóról természetesen beszámolunk majd portálunkon, ahogy a szakmai alelnök következő elemzésével is jelentkezünk majd a jövő hét elején.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.