Megannyi gyakorlati tapasztalat és anekdota szól arról az egyszerű felismerésről, hogy a két nem eltérő módon gondolkodik, eltérő módon keresi a megoldásokat, észleli a világot, és mégis próbál egy nevezőre jutni. Sikerül nekik?
Mi sem szemlélteti jobban az alapvető gondolkodásmódbeli eltérést, mint a problémamegoldási stratégiáink. Képzeljünk el egy női-férfi párbeszédet egy fárasztó nap végén, amiben a hölgy munkahelyi konfliktusát panaszolja urának. A férfi rögvest felállítja a tíz pontból álló akciótervét, azon felül pedig a nem várt eseményeket is figyelembe véve, további ’a’ és ’b’ tervvariációkat sorakoztat fel kedvesének, a konfliktus mihamarabbi feloldására. Erre a férfi teljes megdöbbenésére mit tapasztal? A lemez beakadt. Ugyanaz a szám forog újra és újra: az akcióterv, bár tökéletesnek mutatkozik, mégsem sikerül kipipálni a problémát. Párja újra és újra elismétli, ha szükséges, több szempontból is a munkahelyi konfliktusát, szükség esetén beszámolóját tarkítani tudná különleges részletekkel is, mint például a konfliktus résztvevői milyen színű cipőt és karórát viseltek. Ez mérhetetlen kudarcnak tűnik, mert az élet a férfi oldal számára erősebben versenyszellemű, mint hölgytársaik számára: vannak vesztesek és győztesek, kudarcok és sikerek. A beakadt lemez főleg a kudarc irányába mutat, holott a megoldási stratégiák megfelelőnek tűntek. A válasz kiábrándító lehet, de igaz: a nő csak szerette volna elmondani a konfliktust, hogy megkönnyebbüljön a lelke. A precízen, gyorsan és pontosan felállított akcióterv, amivel kipipálhatóvá válik a konfliktus, nem megfelelő számára. Megakadályozza abban, hogy érzékletesen bemutathassa a konfrontálódást, és ezzel együtt oldja feszültségét, vagyis alaposan ’kibeszélje’ bánatát. Természetesen a fenti példa egy erősen kisarkított jelenet, ami sztereotípiakára épít, lehet ugyan igazságtartalma, de nem feltétlenül és minden helyzetben állja meg a helyét. Ismerhetünk olyan hölgyeket, akik a magánéleti problémákra is képesek maguk felállítani akcióterveket, és ismerhetünk olyan urakat, akik képesek visszaemlékezni apró, jelentéktelennek tűnő részletekre is. Mégis érdemes figyelembe vennünk a két nem eltérő gondolkodásmódjának alapvetéseit. Mi nők a holisztikus gondolkodás tekintetében jeleskedhetünk, míg a férfiak koncentráltan, egy adott dologra való fókuszálás mesterei lehetnek.
Hadd világítsam ezt meg egy kedves hölgy aranyos beszámolója révén. Az egyik nap az autójában található elakadásjelző gomb meghibásodott, így állandó jelleggel villogtatta a lámpákat, ugyanis a gombot nem lehetett a helyére nyomni. Hazaérve férjének elpanaszolta a problémáját, és kérte segítségét addig is, amíg a szerelőhöz elviszik az autót, hisz a villogó lámpákkal nehézkesebb a vezetés. Férje néhány perccel később közölte, hogy megoldotta a problémát. Az asszony kiérve autójához megpillantotta a másfél méter hosszú farudat az autójában, ami a hátsó ablaküvegtől az elakadásjelző gombig vezetett. Ez az utastérben átfutó farúd tartotta mesterségesen „benyomva” a gombot. A feleség meghökkenése elképedésbe váltott át. Végül a farúd kikerült az autóból, ugyanis kisült, hogy két picinyke gyufaszál segítségével beszorítható a jelzőgomb a szerelőig. Most kézenfekvő lenne azt állítani, hogy egy kevésbé elegáns farúd és egy gyufaszál különbsége mutatkozik a két nem eltérő gondolkodásában, de ennél összetettebb a kérdés. Kimutatható anatómiai különbségek léteznek a központi idegrendszeren belül. A nők esetében a két félteke között erősebb összeköttetések léteznek, míg a férfiaknál a bal agyfélteke vált differenciáltabbá. A férfiak téri-vizuális érzékelése, problémamegoldó készsége, matematikai-logikai gondolkodásmódja, kreativitása gyakorta fejlettebb. Mi nők a verbalitásban, a beszédkészségekben bírunk előnnyel, az érzékszervi (például hallás, látás, szaglás) észlelésben jeleskedünk, érzékenyebbek vagyunk hangtónusokra, az érzelmi színezetekre. Érdemes szem előtt tartani, hogy a másik nem miben jeleskedik, és ennek megfelelően kölcsönösen értékelni a másik oldalt, hisz így leszünk egymásnak komplementerei, vagyis kiegészítő társai. Ez a kérdés szinte kimeríthetetlen, épphogy a felszínt érintjük, de éppen ezért várom a kedves hölgyek és természetesen urak meglátásit és tapasztalatait a két nem eltérő gondolkodásmódjának tekintetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.