Politika

Orbán Viktor: Nincs kétségem afelől, hogy a Tisza Párt nem egy magyar párt, az egy brüsszeli párt

Orbán Viktor: Nincs kétségem afelől, hogy a Tisza Párt nem egy magyar párt, az egy brüsszeli párt

A miniszterelnök Hont Andrásnak elmesélte, mi történne, ha másnap elütné a villamos, de beszélt Ukrajna EU-csatlakozásáról, az amerikai–magyar kapcsolatokról, és Magyar Péterről is.

2025. április 17., csütörtök
Orbán Viktor: Nincs kétségem afelől, hogy a Tisza Párt nem egy magyar párt, az egy brüsszeli párt

A miniszterelnök Hont Andrásnak elmesélte, mi történne, ha másnap elütné a villamos, de beszélt Ukrajna EU-csatlakozásáról, az amerikai–magyar kapcsolatokról, és Magyar Péterről is.

 

Orbán Balázst akarták meghívni az ÖT új műsorába, a Youtube-csatorna nemrég indult el. Hont András állítása szerint egy lelkes munkatársuk viszont Orbán Viktor miniszterelnöknek is elküldte a meghívót. Ezzel a kis történettel indította a beszélgetést a miniszterelnökkel Hont András - tudósított a Magyar Nemzet.

Orbán Viktor azzal indított, hogy 

szívesen megy bárhová, ahol lát rá esélyt, hogy lehet egy értelmeset beszélgetni. 

Az első témaként Rogán Antal miniszter amerikai szankciós listára kerülése, majd lekerülése volt. Hont szerint nem véletlen, hogy pont a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert rakták fel erre a listára, amire Orbán úgy reagált, hogy kétségkívül kulcsminiszterről van szó. A műsorvezető felvetésére, hogy ez pénzbe fog kerülni, azt mondta a miniszterelnök, hogy ő nem fizet. 

– Kétfajta miniszter van egy kormányban, vannak a szakminiszterek, portfóliójuk van, említett néhányat agrárminiszter, vagy Navracsics miniszter úr, aki a közigazgatásért, meg a területfejlesztésért felel, meg van gazdasági miniszter, és vannak kifejezetten, nevezzük úgy, hogy erős emberek, a funkcionális miniszterek, akik igazából a hatalomgyakorlásban segítik a miniszterelnököt. Ebből kettő van jelen pillanatban miniszteri rangban, és a harmadik Orbán Balázs, aki ilyen kentaur a magyar közjog szempontjából nehezen értelmezhető helyzetben van, ő a politikai igazgatója a kormánynak. Tehát van Rogán Antal miniszter úr és Gulyás Gergely miniszter úr. Gulyás Gergely miniszter úr a kormányzaton belüli koordinációt fel. Rogán miniszter úr pedig abban segít nekem, hogy minden, ami hatalomgyakorlással függ össze, kormányon belül és kívül álljon rendelkezésemre – mondta el Orbán Viktor.

A miniszterelnök elmagyarázta, hogy több területet átrendezett, tőlük máshova, aminek az volt az oka, hogy rossz kormányzati szokás szerint, amikor valamilyen ügyet nem tudnak megoldani a felelős miniszterek, akkor föltoljuk őket a funkcionális miniszterekhez, és így ugyan választások után általában tisztán politikai miniszterként indulnak mondjuk Gulyás és Rogán miniszter urak, de rakódnak rájuk aztán digitalizáció, vagy a Várkapitányság felügyelete, de már annyi volt rajtuk, hogy ezeket le kellett szedni róluk.

Lehetett tudni, hogy ha a hozzám legközelebb álló embert akarják megtámadni a kormányban, akkor az két lehetőséget takar, vagy Gulyás, vagy Rogán minisztert kell megtámadni 

– jelentette ki a miniszterelnök.

 

Orbán Viktor elmondta, hogy ő a rendet szereti, és így szervezi a kormányt is, nem hatalmi harcok vannak egyes átszervezések mögött. – Megállapodok valakivel 4 évre, tisztázzuk a föltételeket, hogyan kell dolgozni, hogyan kell viselkedni, hogyan kell együttműködni, mi fér bele, mi nem. És utána komoly embereket szoktam fölkérni, ezt tartjuk általában – mutatott rá. 

Maradva Amerikánál Orbán Viktor arról beszélt, hogy őket nem érték váratlanul Donald Trump lépései, ahogy fogalmazott

a villámlás és égdörgés.

 Orbán Viktor a vámháborúra úgy regált, hogy csak az számít, ahová ez a folyamat tart, hogy közte mi történik, az nem érdekes. – A vámok majd hátrányt fognak jelenteni, de ezt ellensúlyozó egyéb gazdasági megállapodásokról, kérdésekről tárgyalunk – hangsúlyozta Orbán, aki arra számít, hogy fél éven belül ennek lehet kézzelfogható eredménye is.

Ő egyébként arra számít, hogy 12 éven keresztül a republikánusok, és trumpista kormányzat lesz Amerikában, úgy látja, J. D. Vance alelnöknek jó esélye lehet tovább vinni Trump politikáját.

A miniszterelnök hozzátette, hogy ő arra számít, hogy ezt még látni fogja, hogy kormányról, vagy máshonnan azt majd a magyar választók eldöntik. 

Háború: az amerikaiak kihátrálnak, a nyugat veszített 

Az orosz-ukrán háborúról azt mondta a miniszterelnök, hogy a nyugat azt már elvesztette, aminek lesz következménye, háborút veszíteni súlyos dolog. Az új amerikai elnök most kihátrál ebből a konfliktusból, arra hivatkozva, hogy ő nem akart belevágni ebbe a háborúba, az a demokraták döntése volt.

– Nyugat-Európában annyival nehezebb a helyzet, hogy itt ilyen váltás nincs. Ott folytonosság van, és itt nem merik bevallani az európai vezetők, hogy ezt a háborút elvesztették, belevitték Európát egy olyan háborúba, amit végül elvesztettek – mutatott rá Orbán.

Mint mondta, ő volt aki először felvetette annak idején, hogy közös európai haderő kell, most úgy tűnik, hogy ez meg is fog valósulni, a magyar fegyverkorszerűsítést pedig már elkezdődött, ezt fogja most majd több más uniós ország is követni. 

Ukrajna uniós felvételéről azt mondta a miniszterelnök, hogy arról megkérdezik a magyarokat, a kormány szerint végzetes hiba lenne, ha ez bekövetkezne, de a véleménynyilvánító szavazáson mindenki elmondhatja a véleményét.

Rámutatott, hogy a Tisza Párt, amelyet komolyan kell venni, már döntött a kérdésben, ők fel akarják venni Ukrajnát, így nagy a tét. Azt mondta a miniszterelnök, hogy népszavazást nem lehet tartani nemzetközi szerződésről, és szerinte jobb ha ez így is marad, de a kormány véleménynyilvánító szavazásán mindenki elmondhatja a véleményét.

Hont felvetette, hogy 2006-ban Orbánék követelték volna az uniós források felfüggesztését. A miniszterelnök elmagyarázta, hogy akkor arról volt szó, hogy Brüsszel falazott a szocialista kormányzatnak, miután kiderült, hogy meghamisították a költségvetés számait, majd így nyerték meg a választásokat. Akkor mondták Orbánék ellenzékből, hogy ne nyújtson segítő kezet a hazug kormánynak az unió. 

A műsorvezető azt is felvetette, hogy nem tudja-e esetleg a miniszterelnök, hogy hogyan szivárgott ki az őszödi beszéd, de Orbán ezt nem tudja, azt mondta, hogy ellenzékből nem juthatott hozzá ilyen információkhoz, amikor pedig kormányra kerültek, már nem nézett erre vissza.

Van-e Orbán-rendszer?  

– Abban nincsen szerintem semmi vitatható, hogy 2010 óta új rendszer van. Hogy ezt hogyan nevezzük el, az már egy másik kérdés – válaszolta a miniszterelnök arra a kérdésre, hogy szerinte létrejött-e Orbán-rendszer. A miniszterelnök így folytatta:

Szerintem túlzás egy személy nevéhez kötni, még hogyha egyébként ez igazán megtisztelő, de szerintem nem pontos, mert ami 2010 előtt volt, az sem köthető egy ember nevéhez. Én úgy szakaszolom a modernkori történelmet, amit végigéltem, vagy végig is csináltam, hogy 1990-től 2010-ig egy posztkommunista rendszer volt Magyarországon. 2010 óta pedig egy nemzeti rendszer van, ami rendszerszintű tulajdonságokban és mélységben tér el attól, ami 2010 előtt volt.

– Van rendszer – jelentette ki Orbán Viktor, aki még a kurzus elnevezést sem tartja negatívnak, mert jól leírja a helyzetet. Orbán szerint egyébként nem múlik rajta olyan sok dolog, ami kívülről látszik, Magyarországon a miniszterelnöknek van kormánya, emiatt kiemeltebb a közjogi helyzete, de a kormányfő véleménye szerint, ha vele valami történne, a kormányzati rendszer akkor is gyakorlatilag ugyanúgy működne, mint most.

Orbán Viktor úgy véli, hogy ő támadhatatlan, ezért mindig hozzá kötnek embereket, akiket támadnak.

A jegybankról azt mondta, hogy a kormány nem tudja ellenőrizni, a számvevőszéknek van erre jogköre.

Hont azt is feszegette, hogy miért most kezdett el foglalkozni olyan dolgokkal a kormány, amik már régebb óta fennállnak. Ilyen például a droghelyzet, és a kettős állampolgárok kitiltásának lehetősége, vagy a pride betiltása. – Most van hozzá erőnk – mondta Orbán.

A miniszterelnök azt mondta, hogy nem lepte meg, amikor Magyar Péter politikai pályára lépett, azt nem gondolta volna, hogy ilyen előélettel (lehallgatta a feleségét, és ezzel kerül be a hírekbe) valaki sikeres lehet a magyar politikában. 

– Komolyabb riválisnak tartja a Tisza Pártot, mint az előző ciklus összefogásos ellenzékét? – tette fel a kérdést Hont. A miniszterelnök erre azt válaszolta, hogy egy kategória, és elmondta, hogy a választás előtti évben Márki-Zay Pétert is népszerűbbnek mérték nála, és az összefogott baloldali pártoknak is nagyobb támogatást mértek, mint a Fidesz, aztán mégis nagyot nyertek. 

– Voltak problémáik, de nagyon komoly erő volt – mondta a 2022-es összefogásról. – Külföldről támogatták, szintén nagyon sok pénzzel, baloldali oligarchák teljes mellszélességgel, óriási média háttere volt, erősek voltak a közösségi  médiában – sorolta.

A Tisza Párt az nem egy magyar párt, az egy brüsszeli párt. Tehát azt Brüsszelből tartják, ott vannak a gazdáik. Azt csinálják, amit ott mondanak nekik 

– jelentette ki mostani kihívójukról Orbán Viktor.

Orbán Viktor érdekes megfigyelésnek tartja azt, hogy a Fidesz támogatottsága a reálbérnövekedéssel együtt mozog, de elmondta, hogy most ez például nem áll fenn, mert vannak meghatározóbb gazdasági kérdések.

A miniszterelnök ilyennek látja az inflációt, ami komoly kihívás, és az emberek mindennapi életét és hangulatát jelentősen befolyásolja.

– A reálbérnövekedés ebben az évben is valahol 6-8 százalék között van. Lesznek komoly béremelések a következő év elején is. A fegyverpénz az éppen jár, de más ágazatokban is tervezünk ilyet. Ma volt, mielőtt idejöttem volna, költségvetési vita a kormányban, összeraktuk a jövő évi költségvetést, tehát látom, hogy vannak ágazatok, ahol jelentősebb bérkiáramlás vagy béremelés, fizetésemelések lesznek – magyarázta a kilátásokkal kapcsolatban a miniszterelnök.

Szerinte a gazdasági feltételei fennállnak, hogy újabb választást nyerjenek jövőre. Azt is leszögezte, hogy minden választási évben csökkentették a költségvetési hiányt. 

A beszélgetés végén Hont még a kegyelmi ügyről faggatta Orbánt, aki elmondta, hogy megrázta a politikai közösségüket, hogy le kellett mondani a köztársasági elnöknek, de le tudták zárni ezt az ügyet. A miniszterelnök azt mondta, nem lehet úgy élni, hogy újabb ilyen ügyektől retteg, végezni kell a munkát, az emberek pedig majd a választáson értékelik amit látnak.

A beszélgetés videóját itt tudja megtekinteni: 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.