Politika

Két megállapodás született Svédország és Magyarország között

Két megállapodás született Svédország és Magyarország között

A jelen is jól néz ki Orbán Viktor szerint

2024. február 23., péntek
Két megállapodás született Svédország és Magyarország között

Budapestre érkezett Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, akit Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadott. A találkozó után a két miniszterelnök sajtótájékoztatót tartott, melyen két megállapodás született Svédország és Magyarország között – jelentették be. Módosítják a megállapodást a magyarországi Gripen-vadászgépek bérléséről és azok támogató rendszereiről és emellett még egy másik megállapodás is született a Gripenekről – ezt a sajtótájékoztató keretében írta alá a magyar és a svéd fél.

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

Érdekes, izgalmas és eredményes beszélgetésen vannak túl

Orbán Viktor a sajtótájékoztatón arról beszélt: rendkívül érdekes, izgalmas, eredményes beszélgetésen vannak túl. 

A mai találkozó egy hosszú folyamat fontos állomása, ami szerinte egy bizalom-újraépítési folyamat volt. Ezen sokáig dolgozott svéd kollégájával, és erre most pontot tehetnek. Sikerült tisztázni kölcsönös jó szándékaikat. A magyar külpolitika barátokat akar gyűjteni, ez a célja és értelme. Minden országgal törekszünk az egyetértésre, együttműködésre. Ahol másképp gondolkodnak a világ dolgairól, ott tiszteletben tartják a nézetek különbségeit.

Amikor az EU-csatlakozásról tárgyalt Magyarország, akkor Svédország a döntő partnere volt Magyarországnak, mondta Orbán. Ez egy nagyon hosszú folyamat volt, mert nem volt egyetértés a tagállamok között, milyen gyorsan kellene beengedni az új tagállamokat. Svédország a gyorsabb befogadás mellett érvelt, és erre ma is jó szívvel emlékezik Orbán.

A jelen is jól néz ki Orbán Viktor szerint.

 

Meghosszabbították a Gripen-szerződést

Amiről szó volt, az a védelmi együttműködés: egy hosszú tárgyalássorozatot tudtak lezárni, a Magyarországnak nagyon fontos védelmi képességekről. Orbán emlékeztetett, hogy 1998 után komoly vita volt Magyarországon, kell-e egyáltalán önálló légvédelem. Orbán első kormányzatával úgy döntött, hogy legyen, és a svéd Gripenek mellett döntöttek. Azóta is ezen az úton haladnak.

A Gripenekről szóló szerződések viszont kifutnak, ezért most új megállapodásra lett szükség. 

Meghosszabbították az eddigi szerződést és négy további Gripent szerez be Magyarország. 

Ezzel nő a magyar védelmi képesség és több lehetőség van a külföldi feladatok ellátására is. A Gripenekhez kapcsolódó logisztikai szolgáltatásokról is új szerződés született, beleértve a kiképzéseket is. Orbán Viktor fontosnak tartja, hogy létrejött egy megállapodás egy mesterséges intelligenciát kutató és fejlesztő intézetről a SAAB részvételével.

A két miniszterelnök beszélt az EU-s politikákról is. Hamarosan Magyarország lesz az EU soros elnöke, a svédek átadják múltkori EU-elnökségük tapasztalatait. 

Beszéde végén azt mondta a magyar kormányfő: 

a magyar parlament hétfőn összeül és „meghozza a szükséges döntéseket”.

Ulf Kristersson arról beszélt: köszöni a meghívást Budapestre. Megvitatták Magyarország EU-elnökségét, az EU stratégiai napirendjét és a két ország együttműködését. A beszélgetés szerinte konstruktív volt. 

A két ország most aláírt egy nagyon fontos megállapodást a Gripen vadászgép-rendszerekről, hangsúlyozta a svéd miniszterelnök. 

 

Fotó: Fischer Zoltán

 

Mindkét fél számára előnyös megállapodás született

Svédország részéről Kristersson nagyon üdvözli ezt a megállapodást, ami mindkét országnak és az európai biztonságnak is jó. Magyarország légierejének hozzájárulása a NATO balti légterének védelméhez nagyon fontos Svédország számára, mondta Kristersson. A Gripen Svédország egyik büszkesége, amit a NATO-nak is adhatnak majd – tette hozzá.

Kristersson elmondta: nem értenek egyet mindenben Magyarországgal, de erősíteni akarják az együttműködést azokon a területeken, amelyekben egyetértés van. 

Hamarosan mindketten tagjai leszünk a NATO-nak, ezért is köszöni Orbánnak a meghívást Kristersson.

A sajtótájékoztatón egy svéd újságíró arról kérdezte Orbán Viktort: mikor változott meg a véleménye Svédországgal kapcsolatban; Kristerssont pedig arról kérdezte: korábban több alkalommal kritizálta Magyarországot a magyar demokrácia állapota miatt, és NATO-szövetségesként tudja-e majd kritizálni Magyarországot.

Orbán erre azt mondta: 

NATO-szövetségesként az életünket adhatjuk egymásért egy adott helyzetben. 

Ehhez kölcsönös bizalomra van szükség. Ezért szükséges és óvatos előkészületek kellettek a két fél részéről, hogy a bizalom újra megteremtődjön. Nem azt jelenti ez, hogy minden alkalommal egyet kell értenünk, de az alapvető bizalomra szükség van. Egy folyamatot vitt végig a két ország. A védelmi megállapodás nem csak egy üzleti megállapodás most: ez már régóta egyébként is létezett, amit épp az első Orbán-kormány kezdett el.

Most meg fogják növelni a magyar légi védelmi képességet, részt fogunk venni a NATO közös légtérvédelmi akcióiban. Magyarország elkötelezettsége a NATO mellett erősödni fog ezzel – hangsúlyozta Orbán Viktor.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.