Magabiztos győzelmet aratott a Fidesz Szegeden is a hétvégi európai parlamenti választásokon, a városban ugyanis több mint 40 százalékot, azaz 24236 szavazatot kapott a kormánypárt. Az ellenzéki pártok szegedi szervezeteinek egy része derűlátóan értékelte az eredményeket, mások már az őszi önkormányzati választásra készülnek.
Az EP-választás egyik nagy vereségét az MSZP könyvelhette el vasárnap azután, hogy mandátumot vesztettek. Az előző EP-ciklusban ugyanis Ujhelyi Istvánt és Szanyi Tibort tudhatta a párt Brüsszelben, majd szövetségre léptek a Párbeszéddel, melyet Jávor Benedek képviselte öt éven át. Vasárnap azonban országosan a szavazatok alig 7 százalékát kapták a szocialisták, ami azt jelenti, hogy mindössze egy mandátumot sikerült nyerniük.
A közös lista élén Tóth Bertalan állt, ám ő a hivatalos eredmények után lemondott a listán elfoglalt pozíciójáról, így a választmány dönthet arról, kit juttat az MSZP Brüsszelbe.
Ujhelyi számára további presztízsveszteséget jelent, hogy a történelmi szinten gyengén teljesítő szocialisták kampányát ő vezényelte.
Az EP-képviselőjelölt az eredmények bejelentése után gratulált a DK-nak, majd az ATV-nek nyilatkozott. „Nem tudom, hogy éreztem-e ilyen rosszul magam bármikor is a politikában” – fogalmazott Ujhelyi. Szegeden az országosnál nagyobb arányban szerzett szavazatokat az MSZP, hiszen közel 60 ezer szavazat 18,5 százalékát, tehát 11042 szavazatot kapott. Helyben a DK 14,5 százalékkal, valamint a Momentum 12,9 százalékkal követte a szocialistákat. Vagyis Gyurcsány Ferenc pártja 8623, a Momentum pedig 7680 voksot kapott. Mindkét párt szegedi tábora optimistán értékelte a választási eredményeket. Binszki József, a párt választókerületi elnöke, szegedi önkormányzati képviselője köszönetét nyilvánította a helyi szimpatizánsainak. Mihálik Edvin, a Momentum szegedi szervezetének elnöke Facebook-bejegyzésben azon örömének adott hangot, hogy a tavalyi országgyűlési választási eredményekhez képest megtriplázta pártja szavazóbázisát.
A Jobbik országos szinten óriási népszerűség-csökkenést tudhat maga mögött, a párt ugyanis 800 ezer szavazatot veszített a 2018-as országgyűlési választások óta. Tóth Péter, a párt Csongrád megyei és szegedi elnöke, szegedi önkormányzati képviselője mindössze két nappal a választás után már arról értekezett közösségi oldalán, hogy pártja fegyelmezetten vesz részt az összefogásokban.
„A személyek számítanak és nem a politikai színek. Ezt kérték a választópolgárok tőlünk és igaz, hogy késve, de megértettük az idők szavát. Az ellenzéki szövetségeket a településeink megvédéséért nem a pártok, hanem a tisztességes magyar emberek kötötték meg. Mi erre csak igent tudunk mondani és a nép akaratát teljesítjük” – írta. Fehér Attila, az LMP Csongrád megyei elnöke azonban keserűen nyugtázta a pártját sokkoló eredményt, ugyanis csupán 2,17 százalékot értek el országosan. „A kijózanító eredmények azonban nem letargiába taszítanak, hanem azonnali cselekvésre, az elkövetett hibák feltárására és gyors orvoslására sarkallnak. Újabb megmérettetés előtt állunk ugyanis.
Célunk, hogy az önkormányzati választáson a minél szélesebb körű ellenzéki összefogás keretében a lehető legtöbb helyen diadalmaskodjunk a kormány jelöltjei felett” – írta közösségi oldalán.
Az EP-választási eredmények különösen akkor érdekesek, ha az őszi helyhatósági választások fényében vizsgáljuk. Erre vonatkozó kérdéseinket a pártok szegedi szervezeteihez elküldtük, válaszaikat közöljük, amint megkaptuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.