Politika

Szemrebbenés nélkül kérte Botka a kenőpénzt: F. Attila a Fővárosi Törvényszéken vallott a százmilliókról

Szemrebbenés nélkül kérte Botka a kenőpénzt: F. Attila a Fővárosi Törvényszéken vallott a százmilliókról

2018. április 6., péntek
Szemrebbenés nélkül kérte Botka a kenőpénzt: F. Attila a Fővárosi Törvényszéken vallott a százmilliókról

Szemrebbenés nélkül kérte el Botka László szegedi polgármester és az azóta már elhunyt Toller László azt a 250 millió forintot, amelyet kenőpénzként kaptak egy pécsi ingatlanügyletben - állította tegnap a Fővárosi Törvényszéken F. Attila. Bár akkoriban ez bevett szokás volt, az ügyet kirobbantó férfi is elcsodálkozott az összegen - írja a Délmagyar.

– Egy hatszemközti pécsi találkozón kérte el Botka László, Szeged jelenlegi polgármestere és Pécs korábban elhunyt városvezetője azt a 250 millió forintot, amit egy ingatlanüzlet felgyorsításáért kértek – mondta a Délmagyarországnak az ügyet kirobbantó F. Attila a Fővárosi Törvényszéken Budapesten csütörtökön. Ekkor folytatódott a férfi és társa ellen áfacsalás kísérlete miatt indult büntetőeljárás. A tárgyaláson F. Attila nem válaszolt a bíró kérdéseire, viszont felolvasta a korábban írásban tett vallomását. Az áfacsalással kapcsolatban először igazságügyi szakértők kirendelését és tanúk beidézését kérte a bíróságtól a következő tárgyalásokra.

Botka László ajánlotta az ingatlant

A vádirat szerint a férfi a pécsi önkormányzattól vásárolt meg egy ingatlant, majd továbbadta azt a Szent István-akna fejlesztésére létrehozott projektcégnek, mindeközben áfacsalással is próbálkozott, de nem járt sikerrel, így az államot nem érte kár. A vállalkozó azzal védekezik, hogy a nyomozó és a vádhatóság hibás következtetést vont le a bizonyítékokból, így például cége könyveléséből, és a korrupciós ügylet „lepapírozását" értelmezték áfacsalási kísérletnek. Ahogyan azt a lapnak is elmondta, ezek tisztázása miatt kérte a szakértők bevonását. A bíróság előtt felolvasott vallomásban az is elhangzott, hogy német befektetők kérésére 2000-ben kezdett ingatlanokat keresni. Végül a pécsi Szent István-aknát Botka László ajánlotta a figyelmébe. Nem sokkal később megszerveztek egy találkozót Toller Lászlóval és a döntéshozókkal. A projekt azonban meglehetősen nehezen indult. F. Attila szerint az akkori Gazdasági Minisztériumnál akadtak el a dolgok.

A szocialista kormány idején felgyorsult az ügy

Azután 2004-ben, már a szocialista kormányzás idején felgyorsult az ügy. F. Attila szerint „Botka és Toller kézbe vette a dolgokat", és a Gazdasági Minisztériumnál megfontolták, hogy átadják a területet a pécsi vagyonkezelőnek. Ekkor történt a már fentebb említett pécsi találkozó és a 250 millió forint említése. F. Attila azt is elmondta, hogy a kenőpénz ötlete a német befektetőknek nem tetszett, de „nem volt más választásuk, mint fizetni", ha akarták az üzletet. Miután belementek, az események felgyorsultak. F. Attila elmondta, hogy az ingatlan szinte azonnal átkerült a vagyonkezelőhöz, az eladásáról pedig a Toller László vezette önkormányzat döntött.

10 és 30 milliós részletekben fizettek

A pénz átadásáról F. Attila azt mondta a tárgyalás szünetében a Délmagyarországnak, hogy mivel nagy összeg volt, tíz- és harmincmilliós részletekben fizették ki. Hozzátette, hogy az első alkalommal ő maga adott át ötvenmillió forintot a Kossuth térhez közeli Biarritz étterem különtermében a két szocialista politikusnak,

később pedig valamelyik kollégája vitte a pénzt, általában Szegedre, Botka László házához. Ez volt a legtisztább és leggyorsabb megoldás

– fogalmazott F. Attila, hozzátéve: a teljes összeg átadása öt-hat részletben lett lerendezve. Az első alkalommal nejlonszatyorban, aztán nagy méretű papírtasakban szállították a pénzt az MSZP-s polgármesternek. F. Attila azt is kérte a bíróságtól, hogy a pénzt Szegedre szállító kollégáit is idézzék be tanúként.

150 milliós villát nézegetett Hagyó Miklóssal Botka László Szóba került, hogy a pénz helyett egy balatoni villa lesz a fizetsége Botka Lászlónak. F. Attiláék cégcsoportjának abban az időben két nagyobb projektje volt. Az egyik a Szent István-akna, a másik a fonyódi villapark, amely öt történelmi villa teljes körű felújítását és értékesítését jelentette. Egy névtelenséget kérő tanú szerint Szeged polgármestere az egyiket kinézte magának, végül azonban nem kötöttek üzletet. Azt is elmondta, hogy Botka László Hagyó Miklós társaságában tekintette meg az épületeket. Mindkettejüknek tetszett a környék, elvégre az ott a Balaton Rózsadombja, viszont a felújításra nem akartak éveket várni, ezért nem lett semmi a dologból. A férfi hozzátette: egy nyaraló ára körülbelül 150 millió forint lett volna.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.