Meteor

Meteorológus: Európában feje tetejére állt az időjárás

Meteorológus: Európában feje tetejére állt az időjárás

2020. február 11., kedd
Meteorológus: Európában feje tetejére állt az időjárás

Heves atlanti ciklontevékenység okozza az enyhe telet, de az elmúlt napok szélsőséges időjárását is – magyarázta el portálunknak Tóth Tamás meteorológus.

„Az idei évben nem csak nálunk, hanem egész Európában picit feje tetejére állt az időjárás. Azt tapasztaljuk, hogy rendkívül enyhe a kontinensen a tél, annak ellenére, hogy hazánkban a köd konzerválta a hideget januárban, de a tőlünk északra fekvő államokban, nagy területeken rekordot döntögető volt a január.

Moszkvában majdnem 1 fokkal, Stockholmban majdnem 4 fokkal volt magasabb a havi középhőmérséklet, mint Budapesten” – fejtette ki Tóth.

A szakember szerint klímatörténeti eseményről lehet beszélni. "Ha nagyon enyhe a tél, az azt jelenti, hogy az Atlanti-óceán hatása európai szinten szokatlanul erős, ez nem minden évben alakul így” – mondta, majd hozzátette: ha minden évben hasonlóan erős lenne az óceán hatása, akkor az elmúlt napok időjárása nem lenne rendkívüli. Az Atlanti-óceán partján élők minden évben tapasztalhatnak ilyen viharokat, amilyenek nálunk kialakulnak mostanában.

„A Földközi-tenger melléki területeket kivéve Európa-szerte komoly szélvihar volt. Ez a Ciara ciklon egy alacsony légnyomású képződmény, ami abban nyilvánul meg, hogy a középpontjában most is rendkívül alacsony a légnyomás, 940 hektopaszkál körüli, attól távolodva kis távon nagy ütemben emelkedik a légnyomás” – ismertette a meteorológus.

A ciklon akkora kiterjedésű, hogy a középpontja Skandináviában van, a vége pedig egészen Magyarországig nyúl le, ennek egy hullámát kaptuk meg hétfőn, illetve kedd délelőtt. „Ez Európa-szerte heves időjárási eseményeket okoz – a mi fogalommagyarázatunk szerint nagyon szokatlan eseményeket” – fogalmazott.

Egy hét alatt a második komoly szélvihar alakult ki, a szakember szerint igen szokatlan, hogy télen dörög-villámlik, ám nem számít példátlannak, időről időre előfordul az ország egy-egy adott pontján intenzív zápor hózápor kíséretében. „Ez a zivatarvonal még inkább a szélsőséges, Európában télen nem szokott rendszeres lenni. Debrecen és Pécs között Budapesttől mindenhol tapasztalhattak mennydörgést, intenzív záporokat, jégesőt, jégdarát” – számolt be Tóth.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.