Kultúra

Tűzliliom és Képregénybörze a Somogyiban

Tűzliliom és Képregénybörze a Somogyiban

2017. augusztus 11., péntek
Tűzliliom és Képregénybörze a Somogyiban
somogyi_konyvtar01kf

A nyár végére is sok programmal készül a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár.

A per, Rosencrantz és Guildenstern halott, Érkezés – új filmek a Somogyiban

Ezernél is több kölcsönözhető DVD-filmből válogathatnak az olvasók a Somogyi-könyvtár első emeletén. A gyűjtemény a közelmúltban közel ötven új filmmel gazdagodott. Ízelítő az újdonságokból: Orson Welles A per című alkotása 1962-ben készült, amely sajátságos látványvilágú újragondolása Franz Kafka regényének Anthony Perkins főszereplésével. Tom Stoppard angol dráma- és forgatókönyvíró különleges vállalkozása saját rendezésében a Rosencrantz és Guildenstern halott című színdarabjának megfilmesítése 1990-ből. Hamlet történetét az utána kémkedő két udvaronc szemszögéből mutatja be: Rosencrantz és Guildenstern saját létük abszurditásán morfondíroznak sok humorral. A két főszereplő Gary Oldman és Tim Roth. Különleges sci-fit Denis Villeneuve kanadai rendező 2016-ban készült Érkezés című filmje. A forgatókönyv Thed Chiang Életed története című novellája alapján készült, amely már magyarul is olvasható. A történet főhőse egy elismert nyelvész (Amy Adams), akit felkér a katonaság, hogy lépjen kapcsolatba egy idegen civilizáció képviselőivel. A film látványvilága mellé a feladat szépségének és nehézségeinek elmélyült, megrázó bemutatása társul. A Somogyi-könyvtár közel 3 ezer kölcsönözhető DVD-filmjéből mintegy 1600 a főépület első emeletén, 1080 a Hangoskönyvtárban, 320 a Gyermekkönyvtárban található.

Tűzliliom – irodalom és zene a Somogyiban

Augusztus 22. (kedd), 16.30 óra – 1. emelet, folyóirat-olvasó

A szabadkai Életjel – Csáth Géza Művészetbaráti Kör közreműködésével zenés irodalmi műsor kezdődik a Somogyi-könyvtár első emeleti folyóiratolvasó-termében, augusztus 22-én, kedden 16.30 órakor. A Tűzliliom című program keretében Buda Ferenc, Szép Ernő, Vörösmarty Mihály, Francois Villon, Arany János, Gárdonyi Géza és Szabó Lőrinc műveit Binszki Teréz és Némedi Imre tolmácsolásában hallhatja a közönség. Zongorán közreműködik Görög Noémi és Görög Enikő. Az irodalmi műsor szervezője a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége. A programot Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatja.

Képregénybörze a Somogyiban

Augusztus 26. (szombat), 10–14 óra – Somogyi-könyvtár, alagsor

A novemberi szegedi képregényfesztivál „előfutáraként”, augusztus 26-án, szombaton börzét rendeznek a Somogyi-könyvtár alagsorában. A 10-14 óráig tartó program ingyenes, a helyfoglalás viszont előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezni az esemény facebook-oldalán (https://www.facebook.com/events/1890065997927462/?fref=ts), vagy a popity.egon@gmail.com email-címen lehet.

Régimódi történet, Tizenkilenc perc – 80 nap alatt 12 könyv körül

Június 1-jétől augusztus 31-ig – 2. emelet, kölcsönző, Kamasz-o-dokk

Szabó Magda Régimódi történet, valamint Jodi Picoult Tizenkilenc perc című regényeivel kapcsolatos kérdések szerepelnek a Somogyi-könyvtár 80 nap alatt 12 könyv körül című olvasásnépszerűsítő játékának záró fordulóiban. A június 1-től augusztus 31-ig tartó programot 14–20 éves fiataloknak hirdette a Dóm téri bibliotéka. Fantasy, sci-fi, „csajos könyvek” és kortárs szépirodalom színesítik a 12 fordulós játékban ajánlott kötetek kínálatát – a könyveket a könyvtár második emeletén kialakított Kamasz-o-dokkban találják az ifjú olvasók. A versenybe menet közben is be lehet kapcsolódni. A pályázat részleteiről a Somogyi-könyvtár honlapján olvashatnak az érdeklődők. A bibliotéka Facebook-oldalán a korábbi fordulók feladatlapjai is megtalálhatók, amelyeket visszamenőleg is beküldhetnek a játékosok. A győzteseket értékes könyvutalványokkal jutalmazzák, sorsolás szeptember 14-én. „Annyi titkom volt” – mondta Szabó Magda édesanyja a halálos ágyán. Ennek a mondatnak nyomába indult el az írónő, hogy évekig tartó kutatómunka után megírja családja krónikáját. Édesanyja Jablonczay Lenke, nagyanyja Gacsáry Emma, és dédanyja Rikkl Mária személyében a XIX. század konzervatív, férfiközpontú világában három erős, tehetséges asszony küzdelmét követhetjük nyomon, nem is az érvényesülés és a boldogság, hanem csupán a fennmaradás útján. És hogy valóban régimódi-e a történet? Régimódi az, hogy az egymáshoz legközelebb állók okozzák a legnagyobb fájdalmat egymásnak? Hogy az odafordulás, a megbocsátás sokszor túl későn érkezik? Apák és fiaik, anyák és lányaik fordulatokkal, titkokkal teli élettörténete elevenedik meg” – olvasható Szabó Magda Régimódi történet című könyvének ajánlójában (lira.hu). „Visszaüssön-e, akit bántalmaznak? Érdemes-e minden értékítéletet és meggyőződést feladni, csak hogy befogadjon minket a közösség? Mekkora a szülők felelőssége, és meddig terjed a tanároké, a társaké, a környezeté? Homokba dughatjuk-e a fejünket, vagy ezzel csak saját magunkat és gyermekeinket veszélyeztetjük? Lehet, hogy nem elég jól, nem elég okosan szeretjük õket, és így nem is tudjuk megvédeni õket se maguktól, se a világtól” – írja Jodi Picoult Tizenkilenc perc című könyvéről a moly.hu internetes oldal.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.