Móra szivarfüstjének nyomába ered a Somogyi-könyvtár, valamint filmbemutató, fiatal tehetség és éjszakai hajózás is várja az érdeklődőket, míg a Hangoskönyvtárban a virágoké és az orosz irodalomé lesz a főszerep.
Móra szivarfüstje nyomában – irodalmi városnéző séta
Május 5. (péntek), 16 óra – Somogyi-könyvtár, főbejárat
Móra Ferenc
szegedi életének emlékhelyeit járhatják végig a Móra szivarfüstje nyomában – irodalmi városnéző séta résztvevői. A program a Somogyi-könyvtár (Dóm tér 1-4.) főbejáratától indul május 5-én, pénteken 16 órakor. Az érdeklődők meglátogatják azokat az épületeket, ahol a jeles író, újságíró, muzeológus, a Somogyi-könyvtár egykori igazgatója, „a város mindenese” megfordult, valamint megismerhetik az emlékséta okostelefonra készített változatát is. A program részleteiről a 62/425-525 (112-es mellék) telefonszámon adnak bővebb fölvilágosítást. A rendezvény tervezett időtartama másfél óra, a részvétel ingyenes.
Gulág sápadt tébolyán – filmbemutató a Somogyiban
Május 8. (hétfő), 17 óra – alagsori klub
Karig Sára
fordító, idegen nyelvi levelező életének megrendítő eseményeit mutatja be a Gulág sápadt tébolyán című film. Az alkotás premierjét a Somogyi-könyvtár alagsori klubjában tartják. A vetítés május 8-án, hétfőn 17 órakor kezdődik. A film producere
Bubryák István
, rendező
Radó Gyula
. „1947. szeptember 1-én az úgynevezett „kékcédulás választások" napján Karig Sára fordító, idegennyelvi levelező, a szocdem. párt II. kerületi választási bizottságának tagja feljelentést tett a kommunista párt ellen választási csalás címén. Karig Sárát másnap a kommunista párt felügyelete alá tartozó rendőrség nyomozói beültették egy lefüggönyözött autóba és 1954 augusztusáig szinte senki nem tudta hol van. Utólag tudjuk, Vorkután volt, a GULÁGON. A munkatáborban verseket írt, azokat hazahozta. Barátai adták ki nyolcvanéves korában. Karig Sára nem volt költő, nem volt író, fordító volt. Addig sem és az után sem írt verset, legfeljebb csak magának. Talán így védekezett a XX. század rémségei ellen” – olvasható a film ajánlójában. Karig Sára alakját Nagy Anna formálja meg, verseit Huszárik Kata mondja el. A film a Gulág Emlékbizottság támogatásával, 2017-ben készült.
Fiatal tehetségek – M. Tóth Orsolya orvostanhallgató, kutató
Május 8. (hétfő), 17 óra – 1. emelet, zeneszoba
M. Tóth Orsolya
Sófi-ösztöndíjas orvostanhallgató (SZTE, Általános Orvostudományi Kar) lesz a vendége a Somogyi-könyvtár fiatal szegedi tehetségeket bemutató programsorozatának. A rendezvény május 8-án, hétfőn 17 órakor kezdődik a könyvtár első emeleti zeneszobájában. Házigazda és beszélgetőtárs: Szalay István, a Szeged Közéleti Kávéház kuratóriumi elnöke. M. Tóth Orsolya 1993-ban született a németországi Frankfurt am Main-ban, 2011-ben érettségizett a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium biológia tagozatán, jelenleg végzős orvostanhallgató a Szegedi Tudományegyetemen. 2012-ben csatlakozott az Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet Kísérletes Agyi Képalkotó kutatócsoportjához, ahol azóta is tudományos diákköri munkát végez
Farkas Eszter
témavezetésével. Kutatócsoportjuk az agyi vérkeringés szabályozásának törvényszerűségeit vizsgálja állatkísérletes modelleken. Az elmúlt években a karon megrendezett helyi és országos Tudományos Diákköri Konferenciákon, valamint a budapesti Korányi Frigyes Szakkollégium által szervezett és a Marosvásárhelyi Diákkonferenciákon is eredményesen szerepelt. Egy nemzetközi lapban megjelent közlemény és több hazai és nemzetközi konferencián bemutatott poszter társszerzője. 2016-ban elnyerte az SZTE Sófi-alapítvány fődíját, az SZTE Talent Ösztöndíj bronz fokozatát, az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját és a Köztársasági Ösztöndíjat. 2014 óta demonstrátorként részt vesz az elsőéves orvostanhallgatók orvosi fizika oktatásában. Szabadidejében párjával társastáncol, kirándul, emellett szeret fotózni, olvasni és hegedülni. A Somogyi-könyvtárban hónapról-hónapra bemutatkoznak az SZTE Sófi Ösztöndíj Alapítvány által támogatott fiatal szegedi tehetségek. A Sófi Alapítvány 18 millió forint ösztöndíjjal és többféle szolgáltatást nyújtva patronálta a tehetségeket az elmúlt 16 évben, akikből egymást segítő, együttműködő közösséget is szervez.
Éjszakai hajózás – 105 éve született Ottlik Géza
Május 4-től június 1-ig – 2. emelet, kölcsönző
Ottlik Géza
(1912 – 1990) Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító születésének 105. évfordulóján „a magyar intellektuális próza kiváló alkotója” köteteiből rendezett kamarakiállítás nyílik a Somogyi-könyvtár második emeleti kölcsönzőjében. „Aggodalmas pontosság, a magával folytatott alkudozás minden szóért, és a meg nem alkuvás sem gondolkozásban, sem stilisztikában jellemzi regényeit, kisregényeit, novelláit és műfordításait. Kiemelkedő tudású bridzsversenyző, többszörös magyar bajnok és kiváló szakíró, a bridzs-játék megújítója” – olvasható a Magyar Elektronikus Könyvtár
internetes oldalán. Az Éjszakai hajózás című kiállítás május 4-től június 1-ig tekinthető meg.
Virágba borultunk – fotók a Hangoskönyvtárban
Május 4. (csütörtök), 15 óra – Hangoskönyvtár (Szeged, Stefánia 2.)
A Nap-Fény Fotókör Egyesület tagjainak „Virágba borultunk” című közös kiállítása nyílik a Somogyi-könyvtár Hangoskönyvtárában (Szeged, Stefánia 2.), május 4-én, csütörtökön 15 órakor.
Szabó Edit
bevezetője után
Péntek György
vetítéssel egybekötött megnyitója következik. Közreműködik
Jávor Olga
(vers), valamint a Hóvirág Népdalkör. A kiállítás május 31-ig tekinthető meg.
Puskintól Csehovig – orosz irodalomról a Hangoskönyvtárban
Május 8. (hétfő), 16.30 óra – Hangoskönyvtár (Szeged, Stefánia 2.)
A Puskintól Csehovig című előadássorozat harmadik része május 8-án, hétfőn 16.30-kor kezdődik a Somogyi-könyvtár Hangoskönyvtárában (Szeged, Stefánia 2.).
Baróti Tibor
, a SZTE Szláv Intézetének ny. oktatója a 19. század nagy orosz lírikusairól beszél az érdeklődőknek. A rendezvény a Szegedi Közéleti Kávéház szervezésében valósul meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.