Kultúra

Gyalogszerrel Párizsba – az erdélyi magyarokért

Gyalogszerrel Párizsba – az erdélyi magyarokért

2016. június 6., hétfő
Gyalogszerrel Párizsba – az erdélyi magyarokért
0606_Okos_01

Amikor Nicolae Ceaușescu diktatúrája a magyarok lakta tér, a romániai magyar falvak ellen fordult, egy erdélyi magyar fiatalember a falurombolás ellen tiltakozva gyalog indult Párizsba. Így mutatta be Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője Okos Márton újságírót, aki hétfő délután a közgyűjteményben tartott előadást a negyedszázaddal ezelőtti útjáról.

Tíz hétig tartott az út – mondta el

Okos Márton

, aki 1988. február közepén menekültként érkezett Magyarországra. Otthon, Kalotaszegen a Securitate megfigyelés alatt tartotta, s otthoni érvényesülésre lehetősége nem lévén, úgy döntött, hogy a trianoni határok közötti országrészbe költözik. Itt sokan „lerománozták” Okos Mártont, aki az akkoriban forgalomban lévő magyar bankjegyekkel igazolta: a rajtuk szereplők – Kossuthot kivéve – mindannyian a trianoni határokon kívül születtek. A Romániát akkor irányító diktátor elhatározta az egy-kétezer lelkes falvak eltüntetését, a közvélemény felé szóló magyarázat szerint a hatékonyabb mezőgazdasági termelés érdekében költöztette volna a nagyvárosokba a falvak lakóit, bár az igazság más volt. Ezeken a kistelepüléseken tudott megmaradni a színmagyarság, itt jobban megőrizték a nyelvet, a hagyományokat és a nemzeti homogenitást. – Magyarországra Erdélyért tenni jöttem – jelentette ki Okos Márton, aki akkor elhatározta: másodmagával Párizsig gyalogolva hívja fel a figyelmet az Erdélyben kialakult helyzetre. Amikor azonban a magyar hatóságokhoz ehhez útlevélért fordult, mindezt nem hitték neki, disszidálni vágyó furfangos székelynek gondolták. Ám amikor egyre többen, közöttük

Csoóri Sándor

is támogatta tervét, hozzájuthatott az utazási papírhoz és hozzákezdhetett a vízumok megszerzéséhez. Svájc kivételével – ahol napi száz svájci frank felmutatását kérték tőle – minden beutazási iratot megszereztek, így 1989. június 4-én minden készen állt, hogy Rákóczi jelszava – Cum Deo pro Patria et libertate, azaz Istennel a hazáért és a szabadságért – és a magyar zászló alatt hátzsákjával a két barát elindult Párizs felé. Útjuk során a lábukon sokszor víz- és vérhólyag jelent meg a napi 30-60 kilométeres gyaloglástól, azonban hasonlóan a nagy zarándokutakhoz, lelkük megtisztult. Párizsban a Katolikus Misszióban Szent István ünnepén fogadták a két gyalogost és még Genfbe is sikerült eljutniuk, mivel egy strasbourgi fogadáson a svájci követ megismerve történetüket nem tudta megtagadni tőlük a beutazás lehetőségét. Bár az út tíz hétig tartott, az egy teljes évtizedbe telt, mire Okos Márton kiadót talált a történetüket rögzítő könyvéhez. – Ezt nem adhatjuk ki, mert beperelnek és másnap bezárhatunk – utasították vissza szerzőt, akinek művét túl őszintének ítélték. A végül egy évtized után megjelent könyv három kiadást ért meg, és nemrég, a nagy utazás 25. évfordulóján az azóta történtekkel kiegészített kötettel jelentkezett Okos Márton, amelyet az Emlékpontba érkezett vendégek meg is vásárolhattak, a szerző dedikálásával.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.